Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

F2Pool mal podvádzať pri ťažbe Ethereum – išlo o podvod, či len o využitie „medzery“?

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Dvaja vedci tvrdia, že významný kryptomenový ťažobný pool F2Pool našiel spôsob ako manipulovať s časovými „pečiatkami” (timestamps) ťažených blokov kryptomeny Etheereum, čo využíval vo svoj prospech na úkor ťažiarov, ktorí sa chovali čestne.

S týmito obvineniami popísanými vo výskumnom dokumente prišli lektor kryptomien Aviv Yaish a vývojár softvérových algoritmov Gilad Stern a počítačový vedec Aviv Zohar.  V dokumente uvádzajú, že veľký ťažobný pool F2Pool patril medzi ťažiarov, ktorí využili stratégiu manipulácie s timestamps (časovými pečiatkami), aby získali pri ťažbe ETH konkurenčnú výhodu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Hoci väčšina ťažiarských poolov produkuje relatívne nenápadne vypadajúce bloky, F2Pool očividne nerešpektuje pravidla a pre svoje bloky používa falošné časové pečiatky,“ uviedol Yiash a dodal, že F2Pool realizoval takýto typ útokov na Ethereum počas predošlých 2 rokov viackrát. Spoločne s Avivom Zoharom taktiež skonštatovali, že F2Pool konal týmto spôsobom vedome a zámerne.

Podľa Yiasha a Zohara súčasné pravidla pri ťažbe Proof of Work kryptomeny Ethereum poskytujú ťažiarom “určitú mieru slobody“ pri nastavovaní timestamps, čo znamená, že pri ich nastavovaní môžu byť vytvorené falošné.

,,Napríklad ťažiar môže začať ťažiť blok okamžite, ale nastaviť timestamp bloku tak, aby bol v skutočnosti 5 sekúnd v minulosti alebo 10 sekúnd v budúcnosti. Ak bude tento timestamp v určitom rozumnom rozmedzí, blok bude považovaný za stále platný podľa konsenzuálnych zákonov Ethereum,“ vysvetlili.

,,Pri použití tejto stratégie s využitím falošných timestamps môže byť takýto ťažiar vo  výhode, pretože môže nahradiť bloky iného ťažiara s rovnakou veľkosťou bloku tým, že vytvorí timestamp dostatočné nízky na to, aby sa zvýšila obťažnosť ťažby bloku,“ vysvetľuje Cointelegraph.

Autori štúdie uviedli, že tento problém sa dá vyriešiť používaním spoľahlivejších timestamps, alebo úplnými vyhnutím sa používania týchto časových pečiatkoch pri úpravách mining difficulty (obťažnosti ťažby). Sami o sebe však poznamenali, že ak Ethereum úspešne prejde na Proof of Stake konsenzus, čo by sa malo stať v septembri, bude tento problém okamžite vyriešený.

Na obvinenia medzitým reagoval spoluzakladateľ ťažobného poolu F2Pool Chun Wang, ktorý skonštatoval, že ich pool rešpektuje konsenzus Ethereum a popiera, že by zámerne zneužíval jeho pravidlá. Naznačil však, že z ich pohľadu je všetko v poriadku, ak je ťažba realizovaná tak, ako to umožňuje samotný konsenzus, čím sa de facto zbavuje zodpovednosti, keďže konsenzus spôsobom ich ťažby nezlyhal.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.