Obnoviteľná energia nevyrieši problém trvalej udržateľnosti Bitcoinu, tvrdí blockchain špecialista pracujúci pre spoločnosť PwC, ktorá patrí medzi štyri najväčšie audítorské spoločnosti na svete, Alex de Vries.
Analytik PwC vyjadril tento názor v rámci štúdie, ktorú publikoval včera v časopise Cell, ktorý sa zaoberá práve udržateľnosťou energii.
Podľa dostupných údajov ťažba Bitcoinu spotrebovala v roku 2018 niečo medzi 40 terawatthodín (TWh) až 62.3 TWh. Ide o spotrebu energie niekde medzi tou, akú mali minulý rok Maďarsko (40,3 TWh) a Švajčiarsko (62.1 TWh).
De Vries sa s ohľadom na tieto údaje odvoláva na výskum, ktorý bol publikovaný v roku 2014 a jeho záver bol, že celý finančný sektor spotrebuje ročne až 650 TWh (s predpokladom, že v roku 2020 to bude ešte o 3 percentá viac – 200 TWh). Tento výskum obchádzal Bitcoin a týkal sa teda len spotreby energie súvisiacej s dátovými centrami, pobočkami bánk a bankomatmi.
Odhad spotreby energie Bitcoinu sa zas týka len spotreby súvisiacej s ťažbou BTC a teda nie sú tam zahrnuté tretie strany ako sú burzy, bankomaty, poskytovatelia peňaženiek či platobných služieb.
De Vries tiež poznamenáva, že uhlíková stopa transakcií BTC výrazne predstihuje transakcie tradičného bezhotovostného bankového obchodu. Uvádza sa, že Bitcoin spotrebuje na jednu transakciu medzi 491,4KWh a 765,4kWH, kým bezhotovostná transakcia len 0,4kWh. Ročná uhlíková stopa Bitcoinu sa na základe týchto údajov pohybuje medzi 19 až 29,6 miliónmi metrických tón CO2.
Riešením prechod na Proof of Stake?
Na základe týchto údajov De Vries dospel k záveru, že veľké energetické náklady súvisiace s Bitcoinom a tiež potreba častej výmeny ťažobného zariadenia (mining hardvéru) znamenajú, že obnoviteľná energia nie je dostatočným riešením tohto problému.
Namiesto toho navrhuje, aby sa v prípade Bitcoinu hľadali alternatívy k mechanizmu Proof of Work (PoW). Poukázal napríklad na Ethereum a vyjadrenie Vitalika Buterina, ktorý v decembri 2018 povedal, že budúce blockchainy založené na Proof of Stake budú tisíckrát účinnejšie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
De Vries je aj autorom článku publikovaného v máji 2018, kedy dospel k záveru, že Bitcoin do konca roka 2018 spotrebuje približne 0,5% všetkej svetovej energie.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.