Novo prijaté ustanovenia Európskej únie rozširujú požiadavky (aj) na kryptomenové burzy, a to v tom zmysle, že od zavedenia zákona do praxe budú burzy s digitálnymi aktívami “nútené zhromažďovať a sprístupňovať špecifické informácie o odosielateľoch a aj príjemcov všetkých kryptomien.“
V praxi to znamená, že kryptomenové prevody, ktoré prejdú cez centralizované burzy v EÚ, budú podrobne sledované. Zjednodušene povedané burzy majú byť schopné reportovať regulátorom, daňovému úradu a iným finančným či trestnoprávnym autoritám každú transakciu, a nielen ju samotnú, ale aj to, kto a komu ju poslal.
„Dnešné rozhodnutie je zlou správou pre tých, ktorí zneužili krypto aktíva na svoje nezákonné aktivity, na obchádzanie sankcií EÚ alebo na financovanie terorizmu a vojny. V Európe to už nebude možné bez odhalenia – je to dôležitý krok vpred v boji proti praniu špinavých peňazí,“ uviedla k novým pravidlám švédska ministerka financií Elisabeth Svantessonová.
Európski úradníci sa domnievajú, že vďaka možnosti sledovať z kadiaľ a kam mieria kryptomenové transakcie cez centralizované burzy, ktoré umožňujú konverziu kryptomien na fiat (oboma smermi), sa zabráni praniu špinavých peňazí a iným nelegálnym činnostiam skrz digitálne aktíva.
Pôvodné znenie tohto zákona bolo predstavené ešte 20. júla 2021 a schválené bolo včera po viacerých úpravách.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ako to bude fungovať v praxi?
Zdanlivo jednoduchá vec z pohľadu definície, čiže požiadavka na burzy, aby identifikovali odosielateľov aj prijímateľov kryptomien, však môže v praxi priniesť viacero problémov.
V prvom rade je otázne, ako budú burzy realizovať overenie totožnosti prijímateľa kryptomien, ak pôjde o výber kryptomeny na privátnu peňaženku.
Can someone tell the EU that's not how crypto works? pic.twitter.com/BJuSMikFXK
— Genevieve Roch-Decter, CFA (@GRDecter) May 16, 2023
Scenáre teda môžu byť rôzne – napríklad teoreticky aj taký, že výbery na privátne peňaženky z centralizovaných búrz nebudú v budúcnosti možné, ak privátne peňaženky nebudú mať funkciu, ktorá by dokázala overiť totožnosť jej držiteľa.
Zdroj: Finbold.com, autor