V súvislosti s kryptomenou Ethereum sa objavuje čoraz viac pozitívnych fundamentov dá sa povedať, že k zvýšenému potenciálu výrazného rastu hodnoty dvojky na trhu prispel svojimi nedávnymi vyjadreniami aj rešpektovaný investor Raoul Pal.
Šéf spoločnosti Real Vision, ktorý už minulý rok upravil svoje investičné portfólio tak, že 98% preskupil do Bitcoinu a Ethereum, totiž pred pár dňami naznačil, že cenový vývoj Ethereum mu mimoriadne nápadne pripomína Bitcoin v úvode roka 2017. Vzhľadom na rešpekt, ktorý si Raoul Pal vybudoval medzi investormi, sa jeho vyjadreniam prikladá pomerne veľká vážnosť.
,,Wow, to naozaj? Ethereum je identické v cene aj štruktúre v momente, keď má v porovnaní s Bitcoinom rovnaký počet aktívnych adries? Myslel som si, že je to len bezcenný shitcoin???,” spýtal sa najprv na Twitteri a následne v ďalšom “tweete“ doplnil zaujímavý údaj: ,,Trhový strop Ethereum rastie ešte rýchlejšie, než u Bitcoinu (od momentu dosiahnutia 1 milióna aktívnych adries).“
"Oh shit, really? Is ETH identical in price structure to BTC when it had same number of active addresses?? But, but ,I thought it was a worthless shitcoin???" pic.twitter.com/MX5U9IMMJn
— Raoul Pal (@RaoulGMI) January 7, 2021
Kým Bitcoin si získava na popularite vďaka čoraz častejšie zmieňovanému prirovnávaniu k hedgeu voči inflácii, Ethereum je ekosystém, na ktorom sa budujú zaujímavé decentralizované projekty. Obrovský potenciál podľa mnohých odborníkov drieme najmä v DeFi sektore. Dokonca to tento týždeň naznačil aj šéf amerického regulátora bánk OCC Brian Brooks.
,,Volajte ma bláznom, ale pevne verím, že Ethereum do roka až dvoch dosiahne cenu 10 až 20 tisíc dolárov. A tentokrát absolútne zaslúžene. Ethereum sa pevne etablovalo a stáva sa univerzálnou vrstvou pre vysporiadanie hodnôt na internete popri tom ako je hodnota ETH krytá maximálnym pomerom dopytu a ponuky,” uviedol na Twitteri ETH developer antiproszntechis.eth.
Call me crazy, but I firmly believe that $ETH will hit $10k-$20k within the coming 1-2 years.
And this time deservedly so.#Ethereum has firmly established itself to become the universal value settlement layer of the internet, backed by an $ETH with maximum demand/supply ratio. pic.twitter.com/qgYRGuwgUz
— antiprosynthesis.eth ⟠ (@antiprosynth) January 13, 2021
Hodleri sťahujú ETH z búrz
V súvislosti s Ethereum sa však nemusíme baviť o potenciálnom raste ceny len na základe vyjadrení pár rešpektovaných osobností. Silným bullish signálom sú aj konkrétne čísla, ktoré naznačujú veľký potenciál.
Analytická platforma CryptoQuant upozornila, že na burzách sa aktuálne nachádza len 8,1 milióna ETH, čo je o 27% menej Etherov, než bolo dva dni dozadu. Alex Saunders na Twitteri zas plnili, že len za posledných niekoľko hodín kleslo množstvo ETH na burzách z 10 miliónov na osem. ,,Keďže sa v dlhodobejšom horizonte očakávajú ceny 5, 10 a 20 tisíc dolárov za Ethereum tak silne pochybujem, že hodleri budú teraz predávať ETH za tisíc alebo dvetisíc dolárov,” doplnil.
V skratke to znamená hlavne to, že Ethery v rýchlom tempe sťahujú z búrz na súkromné peňaženky, čo je znakom, že ich držitelia ich neplánujú v dohľadnej dobe predávať (čo vytvára tlak na stranu ponuky a potenciál ďalšieho rastu ceny).
Trend výberov ETH z búrz nie je úplne nový. Analytická platforma Glassnode uviedla, že súčasné množstvo ETH na burzách je najnižšie od júla 2018. Aktuálne ide len o sedem percent celkovej ponuky. Nuž a dopĺňame ešte jedno zaujímavé číslo – od mája 2020, kedy bolo na burzách rekordných 14,1 milióna ETH, klesol ich počet na burzách o 42,5%.
https://twitter.com/AlexSaundersAU/status/1349865093761122305
Saunders k týmto číslam doplnil: ,,Všetci vieme, čo sa stalo, keď začal dopyt prevyšovať ponuku u Bitcoinu. Jeho cena sa za 90 dní zvýšila štvornásobne.”
Poukázal tým na to, že množstvo bitcoinov na burzách kleslo od marca 2020 o 21% a od októbra 2020, kedy začal prudký rast ceny BTC z 12 000 USD na 40 000 USD o 4,5%. Aktuálne na základe dát Glassnode je k dispozícii na obchodovanie len 22% existujúcich BTC. Zvyšných 78% je takpovediac nelikvidných – pripadajú hodlerom, ktorí s nimi dlhé obdobie vôbec nehýbu a adresám, na ktorých sa nachádzajú bitcoiny, ku ktorým sa stratil prístup .
Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com