Sme aj na sociálnych sieťach

Binance Coin

Ethereum vs. Binance Smart Chain: Vysoké poplatky vs. centralizácia

Článok

Ethereum Binance
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Či už chceme, alebo nie, Binance Smart Chain, ktorý je centralizovaným blockchainom pod kontrolou burzy Binance, sa stáva čoraz väčšou konkurenciou pre populárne Ethereum (ETH), ktoré trápia vysoké transakčné poplatky.

Poplatky za transakcie na najpopulárnejšej smart-chain sieti Ethereum stúpli počas včerajšieho prepadu trhu trhu až na astronomických vyše 50 dolárov, čo urobilo túto sieť prakticky nepoužiteľnou pre bežné prevody menej solventných investorov. V rovnakom čase Ethereum padlo o vyše 14% k súčasnej cene okolo 1600 dolárov.

50 dolárov za rýchlu transakciu pritom nie je absolútna špička ľadovca. Tí, čo používajú Ethereum blockchain v rámci DeFI sektora, by si museli zaplatiť za transakcie ešte omnoho viac.

V čase písania tohto členu sa priemerný transakčný poplatok na Ethereum nachádza na cene okolo 30 dolárov, čo je pochopiteľne stále mimoriadne veľa. U DeFi, ak používate napríklad najpopulárnejšiu decentralizovanú burzu Uniswap, by ste však mohli zaplatiť až poplatok niekde medzi 217 až 286 dolármi (podľa toho, ako rýchlo by ste chceli mať transakciu realizovanú).

Z tabuľky nižšie vyplýva, že drahé sú aj prevody ERC20 tokenov, teda tokenov postavených na Ethereum – pokojne mohli atakovať až sumu 100 USD.

Tieto transakčné poplatky sú obrovskou nevýhodou Ethereum, čo si uvedomuje aj čoraz viac analytikov. Známy krypto influencer Lark Davis (The Crypto Lark) skonštatoval, že túto sieť si aktuálne môžu dovoliť používať len “boháči”. No a tí, ktorí do tejto kategórie nepatria, si jednoducho hľadajú alternatívy inde – hlavne na Binance Smart Chaine.

Lark Davis preto vyzýva vývojárov Ethereum aby sústredili všetky svoje sily na rýchle spustenie Ethereum 2.0. Otázne však je, do akej miery je to vôbec možné. Nová generácia Ethereum 2.0 nemôže byť dokončená skôr, než sa vývojári na čele s Vitalikom Buterinom presvedčia, že je bezpečná a funguje bezchybne. V hre je veľmi veľa peňazí na to, aby ju bolo možné “odfláknúť”.

,,Žiaľ sme v bode, kedy je tu Ethereum 1.0. Potrebujeme čím skôr Etheruem 2.0. Vitalik, rozbehni to konečne. Väčšina bežných používateľov je vytlačených zo systému. Transakcie na Uniswap stoja aj v bežných dňoch 50 dolárov, čo je šialené,” vyhlásil Davis.

Hoci Davis volá po skorom spustení Ethereum 2.0, nový blockchain fungujúci na Proof of Stake konsenze (PoS), je zrejme nereálne spustiť skôr než v roku 2022. Aj to pravdepodobne najskôr v jeho druhej polovici.

Binance Smart Chain čoraz väčšou konkurenciou

Vyhlásenia o tom, že ľudia prejdú od Ethereum ku konkurencii, však už nie sú len varovným prstom. Je to realita vďaka existencii Binance Smart Chainu. Chytrého riešenia od burzy Binance, ktoré je silne centralizované a naplno využíva neexistenciu konkurenčných decentralizovaných smart chainov, ktoré by už boli pripravene na 100% prevádzku (Polkadot či Cardano).

Dáta z DappRadaru ukazujú, že decentralizovaná burza PancakeSwap, ktorá beží práve na Binance Smart Chaine, sa už pomaly stáva populárnejšou než UniSwap na Ethereum. Dokonca Uniswap už predbehla v počte jedinečných aktívnych peňaženiek (Unique Active Wallets).

PancakeSwap ich mala v čase písania článku aktívnych 47,47 milióna v porovnaní s Uniswap so 43,7 miliónmi.

Nuž a najpopálenejší DEX na Binance Smart Chaine dobieha UniSwap aj pokiaľ ide o objemy obchodovania. Včera dosiahla objemy 665 miliónov dolárov, čo už nie je tak ďaleko od 1,05 miliardy USD na UniSwape.

Podľa DappRadar sa okrem toho v TOP10-ke najpopulárnejších Dapp aplikácii podľa počtu aktívnych používateľov (peňaženiek) nachádzajú aj ďalšie dve z Binance Smart Chainu – AutofarmGoose Finance. Je to ďalší dôkaz toho, že projekty na blockchaine Binance sa stávajú pre tie postavené na Ethereum čoraz väčšou konkurenciou. (Pancakeswap za posledných 7 dní zaznamenal 63% prílev nových používateľov. Autofarm dokonca až 79%.)

Binance Smart Chain je verejný blockchain, ktorého vývoj financovala burza Binance. Vznikol v septembri 2020 a jeho veľkou výhodou je, že je kompatibilný s aplikáciami, ktoré sú navrhnuté pre Ethereum. Má však výrazne nižšie poplatky a je výrazne rýchlejší. Sú to hlavné dva dôvody, prečo čoraz viac používateľov mieri práve na tento blockchain. Okrem toho kým v prípade Uniswap je hlavným tokenom UNI, v prípade PancakeSwap zohráva najdôležitejšiu úlohu Binance Coin (BNB), teda natívny token burzy Binance. To sa podpísalo na jeho prudkom raste v predošlých týždňoch.

Binance Smart Chain je silne centralizovaný

Upozorňujeme, že Binance Smart Chain zďaleka nie je taký dokonalý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vo sete kryptomien totiž chceme blockchainy, ktoré sú decentralizované a teda nie sú pod kontrolou jednej entity. Ethereum takým blockchainom je, ale Binance Smart Chain fungujúci na Proof of Authority konsenze nie.

Pre ekosystém kryptomien bude preto lepšie, keď vzniknú voči Ethereum konkurenčné projekty, ktoré sa o decentralizáciu aspoň úprimne snažia. Aj z tohto dôvodu sa bude tento rok sústrediť naozaj veľká pozornosť na Cardano a Polkadot a dokončovanie ich fáz – v prípade Cardano fázy Goguen (ktorá prinesie smart kontrakty) a v prípade Polakdot príchodu prvých parachainov pre smart kontrakty a DeFi.

Provokačný tweet Zhaa?

V čase, kedy sa Ethereum trápi s transakčnými poplatkami a popularita Binance Smart Chainu rastie, prilial olej do ohňa aj šéf burzy Binance Changpeng Zhao. Ten na Twitteri zverejnil informáciu, že burza Binance dočasne pozastavila transakcie Ethereum pre vysoké poplatky. Okrem toho doplnil:

,,Existovala konšpiračná teória, že Binance údajne úmyselne zvyšuje transakčné poplatky Ethereum. Tak sa pozrime, že či trochu klesnú…“ 

https://twitter.com/cz_binance/status/1363863135304605696

To však nebolo všetko. Šéf Binance známy aj ako „CZ“ okrem toho tweetol: ,,Binance Coin začínal ako ERC20 token na Ethereum, no možno Ethereum skončí ako token na Binance Smart chaine. Vzhľadom na tento provokatívny vtip obmedzujem možnosť komentovania príspevku.“

https://twitter.com/cz_binance/status/1363681861189267457

Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.