Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum v TOP 100. V DeFi je uzamknutých 20 miliárd USD

Článok

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Keď sme včera písali, že Bitcoin sa dostal vďaka rastu svojej ceny a celkovej trhovej kapitalizácie na prestížny zoznam 10 najhodnotnejších aktív a v dohľadnej dobe môže v tomto smere konkurovať už aj firmám ako sú Tesla, Tencent či dokonca Facebook, ešte neplatilo, že v prvej stovke bola iná kryptomena. Rastom hodnoty Ethereum za predošlých 24 hodín sa to však zmenilo.

Podľa dát platformy AssetDash je trhová kapitalizácia Ethereum v tomto čase taká vysoká, že druhá najhodnotnejšia kryptomena na trhu už jednoznačne patrí do prvej stovky tohto poradia. Pri cene 1200 dolárov (v čase písania tohto článku) je dokonca už na 70. mieste. Pre ilustráciu kapitalizácia Ethereum je vyššia, než hodnota akcii bánk Wells Fargo & Company či Citigroup. Za Ethereum sú aj verejne obchodované firmy ako Philip Morris, Shopify, Starbucks, Sony Corporation, Astrazeneca, Boeing či General Electric.

Hoci sme v predošlých dňoch upozorňovali, že Ethereum trápia problémy so škálovaním a vysokými poplatkami, treba zdôrazniť, že na tomto blockchaine sa deje naozaj mnoho zaujímavého. Je to suverénne najpoužívanejší smart-kontrakt blockchain na scéne, čoho dôkazom sú napríklad aj údaje o adopcii DeFi sektoru, ktorý si našiel svoje terajšie pôsobisko práve na Ethereum.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi projektoch (TVL = Total value locked) prekonala už magickú hranicu 20 miliárd dolárov. Informoval o tom web DeFi Pulse, ktorý podrobne sleduje dianie v tomto sektore.

Zaujímavé je, že len 2 mesiace dozadu išlo o menej než polovicu tejto hodnoty. Decentralizované burzy, systémy a deriváty tak za necelých 60 dní “prilákali“ kapitál o hodnote 10 miliárd dolárov.

Lídrom rebríčka spomedzi samotných projektov je Maker a jeho riadiaci protokol stablecoinu DAI, v rámci ktorého je aktuálne uzamknutá hodnota 3,98 miliardy USD. Nasledujúce lending platforma Aave s hodnotou 2,64 miliardy a decentralizovaná zmenáreň Uniswap postavená na Ethereum s TVL na úrovni 2,47 miliardy USD.

Treba však upozorniť, že zvýšená hodnota uzamknutých tokenov v rámci DeFi projektov nemusí súvisieť len s tým, že by v priebehu dvoch mesiacov stúpla adopcia tohto rozvíjajúceho sa sektora dvojnásobne. Vplyv na rastúcu hodnotu uzamknutých tokenov totiž má aj samotný rast hodnoty kryptomeny Ethereum, ktorá sa taktiež uzamyká v rámci týchto projektov.

Na druhú stranu je ale taktiež pravdou, že počet uzamknutých Etherov v DeFi medzi októbrom 2020 a dneškom, tj. úvodom januára 2021, sa výrazne znížil. Kým v onom období bolo v rámci DeFi uzamknutých 9,44 milióna ETH, v súčasnosti je to okolo 6,8 milióna ETH (čiže pokles o 2,64 milióna ETH). Odliv ETH z DeFi projektov sa však dal očakávať, nakoľko mnoho ETH sa z DeFi projektov presunuli do aktívneho stakingu na Ethereum 2.0, ktorý bol spustený koncom roka 2020.

GRAF: ETH uzamknuté v rámci DeFi projektov

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne