Sme aj na sociálnych sieťach

Binance Coin

Ethereum na ATH! Čo poháňa Cardano, Litecoin, BNB či Polkadot?

Článok

Ethereum Polkadot Binance Coin Cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hoci sa Ethereum (ETH) v úvode roka 2020 viackrát pohybovalo okolo úrovne 1400 dolárov, čím viacmennej vyrovnalo svoje ATH z predošlého bullrunu, až včera sme mohli definitívne skonštatovať, že ho prekonalo a vytvorilo nové. Okrem Ethereum sa však darí aj ďalším altcoinom na čele s Cardano, Polkadot, Litecoin či Binance Coin.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Rast Ethereum na ATH sa dal predpokladať

V súčasnosti možno skonštatovať, že Etheruem sa obchoduje za najvyššiu cenu v histórii – vyše 1550 dolárov. Kapitalizácia druhej najväčšej kryptomeny zároveň prekonala prvýkrát v histórii úroveň 175 miliárd dolárov.

Prekonanie all-time-high v prípade Ethereum bolo očakávanou vecou, nakoľko všetky štatistiky podčiarkujúce využívanie tejto siete a zároveň rastúci trend dopytu po DeFi projektoch na nej postavených, naznačovali už dlhšiu dobu, že je na tom omnoho lepšie, než v v roku 2018 počas predošlého býčieho cyklu.

Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali vo včerajšom článku „Rekordný mesiac Ethereum, dôležitý február a rozmach DeFi“, no v rýchlosti: Ethereum aktuálne realizuje transakcie v takmer dvojnásobnej hodnote než Bitcoin, objemy DeFi búrz (DEX) prekonali v januári takmer dvojnásobne svoje predošlé historické maximá a počet Etherov na burzách extrémne rýchlo ubúda (investori sa rozhodli držať ETH na svojich vlastných peňaženkách, čo je silný býčí signál).

Ako sme spomínali už aj včera, pre Ethereum bude tento mesiac mimoriadne podstatný. Už 8. februára sa začnú jej futures prvýkrát v histórii obchodovať na prestížnej chicagskej burze CME (čím sa len ako druhá kryptomena pridá k Bitcoinu). Okrem toho v polovici februára rozbehne svoje tri inštitucionálne fondy viazané na ETH digitálna banka Galaxy Digital miliardára Michaela Novogratza.

Litecoinu sa blíži MimbleWimble

Ďalším altcoinom, ktorému v priebehu posledných 24 hodín výrazne rastie hodnota, je Litecoin (+15%). Okrem všeobecnej pozitívnej nálady na trhu to možno pripísať aj čerstvej správe týkajúcej sa implementácie protokolu MimbleWimble, ktorý používa Grin a Beam.

Tento protokol prinesie do Litecoin siete prvky anonymity a mimoriadne dôležitú fungibilitu, čím sa LTC výraznejšie odlíši od Bitcoinu (dá sa povedať prvýkrát v histórii). Vývojár MimbleWimble David Burkett včera potvrdil, že “testnet“ pripravený na odskúšanie vývojárom by mal byť k dispozícii už 15. marca 2021. Dátum ostrého spustenia MimbleWimble na Litecoin ešte nie je stanovený, no tá to správa sa aj tak stretla s pozitívnym ohlasom.

Cardano letí vďaka očakávaniam

Medzi TOP skokanov posledných dní patrí aj súčasná šestká trhu kryptomena Cardano (ADA), ktorá včera posilnila o viac ako 30% a v raste pokračuje aj v priebehu dnešného dňa. V jej prípade však nemožno hovoriť o žiadnej veľkej čerstvej novinke, ktorá by mala zásadný vplyv na tento prudký rast. Podľa všetkého ide skôr o vyústenie pozitívnej nálady na trhu, noviniek o Cardano z dní predošlých a rastúcich očakávaní od spustenia éry Goguen, ktorá prinesie na tento blockchain dlho očakávané smart kontrakty.

Spustenie fázy Goguen sa udeje v rámci troch hardforkov. Ten prvý sa realizoval už v decembri 2020 a ako potvrdil Charles Hoskison, CEO IOHK a zakladateľ tejto kryptomeny, druhý s názvom Mary je naplánovaný na 22. februára. Nuž a ak pôjde všetko podľa plánov, tretieho hardforku a definitívneho spustenia Goguen éry by sme sa mali dočkať v druhom kvartáli 2021.

Pod rast Cardano sa mohla podpísať aj pár dní stará správa o predbežnom podaní žiadosti o schválenie Grayscale Cardano Trust spoločnosťou Grayscale na register v štáte Delaware. Aj samotný Charles Hoskinson však priznal, že kým Grayscale nepodá takúto žiadosť priamo na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), netreba z toho robiť veľkú vec.

Za zmienku stojí aj informácia zo záveru januára, kedy tím Plutus potvrdil, že natívne tokeny na Cardano blockchaine by mali byť k dispozícii už koncom februára. Tieto natívne tokeny by mali výrazne lepšie škálovať než ERC-20 tokeny postavené na Ethereum.

https://twitter.com/PlutusPool/status/1355046038445256704

V súvislosti s Cardano treba zmieniť aj oznámenie IOHK o blížiacom sa dosiahnutí stavu kompletnej decentralizácie celého ekosystému. Firma IOHK by totiž podľa všetkého mala stratiť akúkoľvek zvýhodňujúcu pozíciu v tomto ekosystéme už v priebehu marca.

Polkadot sa dočká prvého ETP!

Kryptomenou, na ktorú sa bude v roku 2021 sústrediť obzvlášť veľká pozornosť, je Polkadot. Projekt Gavina Wooda bude v jeho priebehu pripájať k svojmu “srdcu” v podobe Relay Chainu prvé parachainy a tak sa postupne začne budovať na tejto sieti robustný a výborne škálovateľný decentralizovaný ekosystém.

Dobrou správou pre fanúšikov tohto projektu je nepochybne informácia, že Polakdot sa dočkal aj svojho prvého ETP produktu, ktorý bude zalistovaný 4. februára na švajčiarskej burze SIX. Oznámila to spoločnosť 21 Shares.

Stálo sa tak len krátko potom, čo bol Polkadot pridaný do hlavného ETP produktu firmy 21Shares, ktorý združuje kôš viacerých kryptomien s názvom Crypto Basket ETP (HODL). V ňom je v spoločnosti s Bitcoinom, Ethereum, Litecoinom a Stellarom. Veľmi zaujímavé je, že Polakdot v ňom jednak nahradil Bitcoin Cash a zároveň sa stal okamžite kryptomenou s druhým najvyšším zastúpením v tomto koši (26% podiel) hneď po Bitcoine (50%).

Firma 21Shares potvrdila, že ETP na Polkadot nie je posledným, ktoré predstaví v najbližších mesiacoch. Ďalšieho inštitucionálneho nástroja, skrz ktorý je možné investovať do altcoinov, sa podľa všetkého dočkajú aspoň ďalšie dve alebo tri kryptomeny.

Binance konkurenciou pre PayPal?

Na nové historické maximá sa dostala v priebehu posledných 24 hodín aj kryptomena Binance Coin, ktorá sa v čase písania tohto článku obchoduje už za viac než 50 dolárov. Pod rast hodnoty natívneho tokenu burzy Binance sa podľa všetkého podpísala správa o spustení beta verzie produktu burzy Binance s názvom Binance Pay, čo môže byť akási “kryptoalternatíva“ voči službám giganta PayPal.

,,Binance Pay je bezkontaktná, bezhraničná a bezpečná platobná technológia pre kryptomeny navrhnutá firmou Binance. Binance Pay (beta) vám umožní platiť a dostávať platby kryptomenami od vašich priateľov a rodiny z celého sveta,” vysvetlila firma. ,,Myslíme si, že platby sú jedným z najzrejmejších prípadov použitia kryptomien,” doplnil šéf firmy Changpeng Zhao známy aj ako “CZ”.

V Binance si uvedomujú, že problémom pri platbách kryptomenami je najmä ich vyššia volatilita, pre ktorú mnohí držitelia krytomien nechcú tieto aktíva použiť ako platidlo, respektíve ich ako formu výplaty prijímať. Systém Binance Pay má preto fungovať tak, že kým platba sa bude realizovať v kryptomene, jej príjemca dostane stablecoin viazaný na fiatovú menu (v súčasnosti je podporované len euro). ,,Týmto spôsobom biznis (príjemcov platby) nebude závislý od kolísania cien,” vysvetlil “CZ“.

Binance Pay je služba opísana ako kôš produktov, ktorého súčasťou bude aj platobná debetná karta Binance Card, ktorá prevádza kryptomeny na fiat meny. Systém by mal na úvod podporovať 5 mien – od Bitcoinu, Ethereum, po stablecoin BUSD, natívny token Binance Coin a token SXP od kreditnej firmy Swipe, ktorú kúpila Binance v roku 2020.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.