Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ethereum predbieha Bitcoin sa stáva sa najpoužívanejším blockchainom

Článok

bitcoin-ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kým cena Bitconu sa za posledný mesiac obchodovala v obmedzenom rozsahu, niekoľko tokenov na sieti Ethereum, obzvlášť stablecoiny a tie, ktoré sa sústredia na decentralizované financovanie (DeFi), bolo viac než viditeľných.

Nové údaje z analytickej platformy Messari dokonca ukazujú, že sieť Ethereum aj vďaka tomu už dokázala v dennom dolárovom vyjadrení hodnoty prevedených transakcií predbehnúť jednotku na trhu Bitcoin.

Na grafe pod týmto textom môžete vidieť, že sieť Ethereum (čierna farba), kde sa zarátava nielen hodnota transakcií ETH, ale aj tokenov postavených na tejto sieti, už predbehla Bitcoin (oranžová farba):

Hoci sa môže zdať, že tento nárast hodnoty transakcií na Ethereum blockchaine mohol spôsobiť ošiaľ okolo DeFi projektov, v skutočnosti sa o najviac transakcií postarali najmä stablecoiny, obzvlášť Tether (USDT). V roku 2020 presiahlo volume stablecoinov už 508 miliárd dolárov, kým v roku 2019 to bolo za celý rok len 253 miliárd.

Na ďalšom grafe môžete vidieť, že len samotná hodnota denných transakcií USDT (zelená farba) výrazne dobieha hodnotu transakcií BTC (čierna):

Mnohí to pritom možno ani netušia, no stablecoin USDT bol vydaný prvýkrát na blockchaine Bitcoinu vďaka protokolu Omni. V súčasnosti však len niečo vyše 13% všetkých USDT “sídli” na Bitcoine, pričom na Ethereum sa nachádza takmer 60%. Ethereum je jednoducho pre tento prípad použitia omnoho efektívnejšie a zaujímavejšie, pričom tento trend vďaka novým funkciám, ktoré prináša DeFi sektor, bude podľa všetkého ešte stúpať.

Portál Cointelegraph upozornil, že v prvom štvrťroku stúpla kapitalizácia všetkych stablecoinov v obehu z 2,4 miliárd na približne 8 miliárd. V druhom štvrťroku pribudlo ďalších 3,8 miliárd dolárov. V súčasnosti je kapitalizácia najväčšieho stablecoinu Tetheru už vyššia než 9 miliárd a celková kapitalizácia všetkych stablecoinov presiahla úroveň 12 miliárd USD. Dopyt do stablecoinoch zvyšuje aj rozmach spomínaného DeFi, kde su stablecoiny veľmi populárne medzi úverovými protokolmi.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne