Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Odsúhlasí sa návrh, ktorý by spálil 970 000 ETH?

Článok

Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kontroverzný návrh na zlepšenie Ethereum tzv. Ethereum Improvement Proposal s označením EIP 1559 by v prípade schválenia mal za dôsledok  spálenie 970 000 ETH v celkovej súčasnej hodnote približne 360 miliónov dolárov. Primárnym cieľom EIP-1559 je znížiť transakčné poplatky v blockchaine Ethereum tým, že sa zavedú paušálne poplatky v kombinácii s mechanizmom pálenia mincí.

Vedúci DTC Capital Spencer Noon, ktorý sa odvolával na dáta od Dune Analytis, uviedol, že v komunite Ethereum nepanuje v prípade tohto návrhu zhoda a je otázne, či bude niekedy schválený.

O téme spaľovania minci a paušálnych poplatkov za transakcie sa pritom hovorí už dlhšiu dobu. Prvýkrát bola táto téma dokonca otvorená už v roku 2015. Súčasný návrh s označením EIP-1559 predstavil v roku 2018 zakladateľ tejto kryptomeny Vitalik Buterin.

Ak by svoj úpravu v komunite presadil, transakcie Ethereum by fungovali na novom štandarde s názvom basefree. Tento poplatok by bol následne spálený a motivácia ťažiarov by pochádzala od používateľov, korí by k základnému poplatku pridávali tip (prepitné).

Návrh počíta s tým, že basefree by sa priebežne menil, čo by umožňovalo udržiavať veľkosť bloku v rovnováhe. V konečnom dôsledku by sa dosiahlo, že by bola výška poplatkov predvídateľná, veľkosť bloku by bola konzistentná, systém by bol bezpečnejší a zabránilo by sa ekonomickej abstrakcií (platenie poplatkov v iných tokenoch).

Nie je však prekvapujúce, že ťažiari sa proti tomuto návrhu búria. V posledných mesiacoch vďaka rastu poplatkov totiž dosahujú rekordné zisky. V ankete odpovedalo 8 z 9 najväčších ťažobných firiem, že tento návrh odmietnu. Tímy vývojárov sú naopak skôr za jeho schválenie. Spomedzi nich podporuje tento návrh podľa prieskumu približne 60%.

Laur Science na Twitteri upozornil, že súčasné vysoké poplatky, ktoré sú platné ťažiarom Ethereum, bránia v tom, aby mohla cena Ethereum výraznejšie rásť. Príliš veľa nadobudnutých ETH totiž je následne zo strany ťažiarov prevádzaných do dolárov, čo podľa neho drží cenu Ethereum “na uzde”.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne