Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum na Proof of Stake: Čo sa po mení pre bežných používateľov?

Článok

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Vybrali sme niekoľko zásadných bodov, aby ste sa aj vy mohli lepšie zorientovať v tom, čo sa v prípade Ethereum mení a nemení po prechode na konsenzus Proof of Stake (po tzv. Merge), teda po aktualizácii, ktorá je vykresľovaná ako tretí najzásadnejší okamih v histórii kryptomien po vzniku Bitcoinu a Ethereum samotného.

Merge Ethereum v skratke

Prechodom Ethereum na Proof of Stake (PoS) sa táto kryptomena vzdáva energeticky náročnej ťažby skrz konsenzus Proof of Work (PoW), čo sa stal postupom času najhlavnejší (minimálne z marketingového pohľadu) argument, prečo sa k tomuto kroku v minulosti komunita Ethereum odhodlala. Ethereum Foundation tvrdí, že spotreba energie nutnej na overovanie transakcii ETH klesne až o 99,9%.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dôvodom tohto radikálneho poklesu spotreby energie je skutočnosť, že Ethereum sa už po novom nebude zabezpečovať tzv. ťažbou, ktorú vykonával energeticky náročný hardvér (v prípade ETH predovšetkým GPU procesory), ale táto povinnosť prejde na tzv. validátorov. Veľmi zjednodušene povedané zodpovednosť za sieť a jej bezpečnosť sa tým de facto presunie do rúk samotných držiteľov ETH spoliehajúc sa na predpoklad, že budú konať vo svojom vlastnom záujme, čiže nepodniknú kroky, ktoré by mohli viesť k zdiskreditovaniu siete, pretože by tým okrádali aj samých seba. Nemalou motiváciou validátorov je zároveň sekundárny element odmien v podobe ďalších ETH z tzv. stakingu, ktoré dostanú za to, že takýmto spôsobom pomáhajú sieť zabezpečovať.

Podrobnejšie rozdiely medzi Proof of Stake a Proof of Work sme zhrnuli v tomto článku.

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Aby sa človek/entita stala validátorom musí vlastniť aspoň 32 ETH, čo je nemalá čiastka – keby ste ich chceli kúpiť dnes, musíte na to vynaložiť 51 000 dolárov. Druhým riešením ako sa zapojiť do stakingu, čiže získavať ďalšie odmeny za zabezpečovanie siete aj keď nemáte 32 ETH, je zapojiť sa do staking poolu a to napríklad na centralizovaných burzách ako sú Binance, Coinbase či Kraken alebo službe typu Lido. Takýto spôsob však podľa kritikov výrazne znižuje decentralizáciu samotnej kryptomeny Ethereum a teoreticky zvyšuje riziko neželanej cenzúry transakcii. Popravde ide o jeden hlavných argumentov kritikov prechodu ETH na Proof of Stake, čo vysvetľujeme aj v texte nižšie.

Čo sa po prechode Ethereum na PoS nezmení?

S prechodom Ethereum na Proof of Stake sú spojené viaceré dezinformácie.

Pre bežného užívateľa, ktorý drží ETH na burze alebo na privátnej peňaženke, sa nezmení v podstate nič. Pri tomto konštatovaní ale treba upozorniť, že mnohí podvodníci sa snažia oklamať neznalých držiteľov ETH a motivovať ich, aby urobili kroky, pri ktorých ich okradnú s falošným tvrdením, že ak tak nebudú konať, tak o Ethery po prechode na PoS prídu. Preto vedzte, že držbou ETH na burze či na privátnej peňaženke nič nepokazíte. Počas prechodu na Proof of Stake a aj po ňom, kým sa situácia neustáli a nebude zrejmé, že naozaj všetko prebehlo podľa plánu, je najlepšie chvíľu čakať.

Prvým chybným očakávaním je, že Ethereum bude po Merge, teda na Proof of Stake výrazne rýchlejšie. To je dezinformácia. V skutočnosti by sa malo Ethereum zrýchliť o približne 10% vďaka nepatrne svižnejšej produkcii blokov, no nejde o zmenu, ktorú by pocítil bežný používateľ tejto siete. Problematiku škálovania a priepustnosti transakcii bude Ethereum ešte len riešiť cez tzv. sharding. Ide však o aktualizáciu, ktorá sa očakáva najskôr budúci rok.

Druhým mylným očakávaním je, že klesnú transakčné poplatky. To však tiež nie je pravda a naďalej budú podobné tým, aké sme videli počas existencie Ethereum na Proof of Work konsenze.  Ovplyvňovať ich tak ako aj doteraz bude najmä zaťaženie celej siete. Rovnako ako v prípade rýchlosti transakcii aj poplatky by mali riešiť až ďalšie aktualizácie.

K tomu ale dopĺňame, že rýchlosť transakcii a aj ich priepustnosť už teraz riešia tzv. druhé vrstvy. Záujem o ne či už z užívateľského alebo vývojárskeho pohľadu prekvitá, čoho dôkazom sú projekty ako Optimism či Polygon (MATIC).

Nič sa nemení ani pre tých, ktorí už stakovali Ethereum cez Beacon chain (časť Ethereum, ktorá už dlhšie funguje na PoS) – tieto zostatky totiž po merge uvoľnené nebudú a jediné čo sa zmení je, že začne fungovať distribúcia odmien zo stakingu. To znamená, že ak niekto uzamkol svojich 32 ETH (alebo viac) do stakingu na Beacon Chain, bude musieť ďalej čakať, až kým nedôjde k forku s názvom Shanghai. Odhaduje sa, že by sa tak malo stať v horizonte 6-12 mesiacov.

Čo sa zmení?

Čo sa ale zmení je ďalšia možná “investičná” stratégia držiteľov Etherov. Tí, ktorí ich doposiaľ ťažili, totiž už v tejto činnosti pokračovať môcť nebudú. Bude však možné zapojiť sa do jednej z foriem stakingu a to či už máte 0.01 ETH alebo 32 ETH a viac. Rozdiel bude len v tom, ako budete tento staking realizovať.

Aj po merge totiž platí, že validátorom sa môžete stať len ak mate aspoň 32 ETH, čo je však pre bežného človeka čiastka, ktorú zrejme len tak nenájde, resp. nebude ochotný investovať. Druhou možnosťou je preto príležitosť zúčastniť sa stakingu na burzách, napríklad Binance, kde vám stačí na zapojenie sa do stakingu a teda získavanie ďalších odmien v ETH omnoho menej.

TIP: Náš návod ako na staking kryptomien na Binance nájdete tu.

Problémová otázka decentralizácie ETH

Priznať však treba, že takýto typ stakingu ohrozuje  decentralizáciu celej kryptomeny Ethereum, čo je skutočnosť, ktorú sme naznačovali už aj v texte vyššie. V súčasnosti Coinbase, Lido, Kraken a Binance kontrolujú vyše 60% stakovaných ETH na Beacon chaine, pričom je možné, že toto percento bude ešte ďalej rásť, nakoľko získať 32 ETH a riešiť si staking vo vlastnej réžii je nákladné a aj technicky náročné. Problém je to preto, že takýto staking centralizuje moc do rúk len niekoľkých entít, ktoré tak majú jednak silné rozhodovacie právo ohľadom budúcnosti ETH a čo je azda ešte horšie, môžu na tieto centralizované entity zatlačiť regulátori, čo by mohlo viesť až k potenciálnej cenzúre transakcii ETH.

Inak povedané ak už staking ETH, tak ideálne vo vlastnej réžii, čo je však nákladné a technicky náročnejšie, a preto to mnohí týmto spôsobom nedokážu. Kto chce Ethereum decentralizovať, ale nemá 32 ETH, by sa mal inými slovami ideálne stakingu vzdať, alebo hrať vo svoj vlastný prospech, no s vedomím, že stakingom na burzách Ethereum z pohľadu decentralizácie neprispieva.

Zdroj: Autor, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.