Ethereum je blockchainom, ktorý si získal za posledné roky dôveru viacerých firiem s hodnotou miliárd dolárov. Ak by existovala vitrína, respektíve portfólio jej úspechov, určite by sa v nej aktuálne nachádzalo konštatovanie, že protokol Ethereum využívajú aj spoločnosti ako Microsoft či Ernst & Young.
Práve Microsoft bol azda najskorším multi-miliardovým gigantom, ktorý začal testovať Ethereum. Bolo to už v roku 2015 a stále platí, že v rámci svojho cloudu Azure ponúka služby postavené na Ethereum.
Angažovanie veľkých korporácii v blockchain priemysle je nepochybne dobrým znakom, zvlášť keď tieto firmy nevyvíjajú vlastné riešenia, ale používajú to, čo ponúkajú samotné decentralizované projekty.
Ethereum v súčasnosti predstavuje už skutočne veľkú blockchainovu sieť, na ktorej pracuje množstvo vývojárov a fungujú na nej decentralizované aplikácie (DApps) a tiež to, čo je aktuálne čoraz horúcejšou témou – decentralizované financovanie (DeFi). U DeFi zohráva Ethereum obzvlášť dominantné postavenie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Čím je však záujem o blockchain Ethereum vyšší, či už ide o korporácie, vývojárov alebo DeFi, tým sú zreteľnejšie a badateľnejšie jeho citlivé stránky. Zraniteľný je predovšetkým v súvislosti so škálovateľnosťou, teda priepustnosťou transakcií. Ak by sa náhle rapídne zvýšilo používanie tohto blockchainu, Ethereum by to len sotva ustálo bez ujmy. Kým Ethereum aktuálne pláta chyby z minulosti, prichádzajú konkurenčné projekty, ktorým síce vývoj trval dlhšie, no zdá sa, že na masovú adopciu a miliardy transakcií sú pripravene lepšie – príkladom môže byť Cardano.
Ethereum napriek týmto úskaliam má ešte nejaký čas, aby urobilo potrebné kroky a vylepšilo svoju technológiu natoľko, aby spĺňala nároky novej dekády. Kľúčovú úlohu by pri tom mohol zohrať prechod na avizovanú novú generáciu Ethereum s označením “Ethereum 2.0”. Najnovším krôčikom, ktorý Ethereum k tomuto cieľu priblížil, bol hardfork Muir Glacier realizovaný len pár dní dozadu. S prechodom na Ethereum 2.0 už bude fungovať celý ekosystém na koncepte Proof-of-Stake (PoS) a nie Proof-of-Work (PoW), čo výrazne zmení spôsob, akým budú transakcie overované, čo ovplyvní aj spôsobom škálovania siete.
Zdroj: cryptoslate.com