Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum 2.0: Veľké novinky, nové rekordy ale aj riziká!

Článok

ethereum20
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spustenie dlhoočakávanej „fázy 0” novej generácie Ethereum blockchainu s názvom Ethereum 2.0, ktorý bude fungovať na konsenze Proof of Stake, sa blíži. Podľa najnovších informácii sa tak udeje už 1. decembra. Včera bola totiž oficiálne predstavená takzvaná depozitná zmluva, čo potvrdil na Twitteri aj Vitalik Buterin.

Podmienkou pre spustenie „Ethereum 2.0 fázy 0” je, aby sa v rámci depozitnej zmluvy uzavreli vklady v celkovej hodnote 524 288 ETH (najmenej 16 384 vkladov po 32 ETH), čo je pri súčasnej cene Ethereum niečo vyše 200 miliónov amerických dolárov. Pripomíname, že do stakingu na ETH 2.0 sa dá zapojiť len ak vlastníte aspoň 32 ETH. Dosiahnuť tento požadovaný počet uzamknutých ETH je nutné sedem dní pred očakávaným dátumom 1. decembra. Ak sa to nepodarí, spustenie sa oddiali.

Dobrou správou je, že ide o prvý oficiálne stanovený dátum spustenia Ethereum 2.0. Treba však poznamenať, že naozaj len jeho úvodnej fázy, pretože na Ethereum 2.0 zatiaľ nebudú fungovať žiadne smart kontrakty. Ide naozaj len o počiatočnú fázu celého procesu, ktorá umožní staking, no prakticky nič viac. Pre dlhodobých držiteľov ETH to však môže byť zaujímavý spôsob ako zúročiť svoje mince.

Taktiež treba zdôrazniť, že spustenie fázy 0 Ethereum 2.0 nebude mať žiadny priamy vplyv na existujúci blockchain Ethereum, ktorý bude naďalej fungovať na konsenze Proof-of-Work, teda ťažbe podobne ako je tomu u Bitcoinu.

Portál Cointelegraph upozornil, že so spustením Ethereum 2.0 môžu byť ešte určité problémy. Čo to naznačujú komplikácie testnetu Medalla, ktorý mal problémy s nízkou účasťou, čo viedlo k tomu, že niektoré procesy sa nedokázali dokončiť. Otázkou je, či hlavným dôvodom bola nízka účasť na testovacom stakingu, alebo problémy so softvérom.

Analytické čísla vyzerajú dobre

Analytická platforma Glassnode informovala, že po stakingu Ethereum bude napriek prvotným obavám zrejme veľký záujem. Z dát Ethereum blockchainu totiž odčítala, že počet adries s minimálne 32 ETH, ktoré je potrebné na staking, dosiahol historické maximum 127 852 (v čase publikácie tejto správy). Znamená to, že asi 13% všetkých adries na Ethereum blockchaine obsahuje viac ako 32 ETH a sú teda potenciálne schopné zapojiť sa do stakingu.

Počet adries s najmenej 0.1 ETH, 10 ETH alebo 100 ETH taktiež dosiahol rekordné hodnoty v podobe 3 6616 246 adries, 293 183 adries respektíve 52 943 adries, čo naznačuje, že investori Ethereum akumulujú svoje ETH a teda dôverujú tejto kryptomene. Pozitívnou správou je taktiež to, že počet Etherov na burzách klesol na svoje ročné minimum v podobe 15,8 milióna, čo je taktiež signál, že investori sťahujú svoje ETH z obehu, pretože veria v dlhodobejší rast ceny (alebo sa chcú zapojiť do spomínaného stakingu).

Prvé hodiny naznačili záujem

Záujem o staking Ethereum naznačila aj prvá hodnota po spustení depozitného kontraktu, počas ktorej sa uzamkli ETH v hodnote viac ako jeden milión dolárov. Po 8 hodinách išlo už o 14 000 ETH v hodnote vyše 5,5 milióna dolárov. Držitelia týchto Etherov sú však upozorňovaní na to, že ide o jednosmerný lístok, pretože tieto ethery si nebudú môcť následne vybrať minimálne do spustenia fázy “Ethereum 2.0 fáza 1.5“, čo môže trvať aj rok či dva.

,,Transfery medzi validátormi sú deaktivované minimálne do fázy 1. Validátori budú musieť počkať do fázy 2 (asi dva roky), aby sa mohli prihlásiť do špecifického shardu a urobiť výber,” vysvetľuje Cointelegraph.

Zakladateľ EthHub Anthony Sassano si však je vedomý súvisiacich rizík. Na Twitteri sa vyjadril takto: ,,Sledujem, že mnoho ľudí sa teraz okolo ETH2 chová hlúpo. Bez ohľadu na to čo hovoria niektorí ľudia budem stakovať moje ETH už od fázy 0 aj s vedomím, akému riziku podlieham. Som ochotný počkať aj 3 roky – obavy trollov ma nezastavia.“

Ak sa podarí naplniť cieľ a sedem dní pred 1. decembrom sa dosiahne požadovaný počet uzamknutých mincí ETH, môže to byť pre Ethereum mimoriadne býčia správ. Nedávno však spoločnosť ConsenSys vyjadrila obavy, či naozaj bude o staking dostatočný záujem. Riziká sú totiž v dobe nutnosti uzamknutí mincí (až do fázy 1.5 resp. 2.0) a taktiež v súvislosti s tým, že súčasné DeFi projekty na Ethereum prvej generácie ponúkajú mozno aj lepšie príležitosti zúročenia držaných mincí ETH než staking na Ethereum 2.0.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.