Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum 2.0 v roku 2020 stále v hre! Je súčasná cena ETH “smiešna“?

Článok

ethereum20
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nedávno sme písali o tom, ako developer Ethereum Justin Drake znepokojil komunitu okolo tejto kryptomeny vyhlásením, že spustenie novej éry s označením “Ethereum 2.0“ očakáva najskôr začiatkom roka 2021. Táto informácia totiž bola v rozpore s predošlými tvrdeniami developerov, ktorí uvádzali ako možný dátum spustenia novej generácie ETH niekedy okolo júla až augusta 2020.

Spustenie Ethereum 2.0 je v komunite okolo druhej najväčšej kryptomeny dlho očakávanou udalosťou. Pre celý ekosystém je mimoriadne dôležité aj z pohľadu funkčnosti, pretože sa vďaka nej má vyriešiť čoraz očividnejší problém so škálovateľnosťou blockchainu, ktorý aktuálne zjavne nestíha realizovať dostatočne rýchlo všetky transakcie a tie sa zároveň stávajú drahšie.

Kým Drake bol dokonca obvinený z toho, že šíri medzi investormi Ethereum zbytočne strach, on svoje tvrdenia o odklade Etheruem 2.0 vysvetlil podľa nášho názoru dostatočne logicky:

,,Pred spustením (Ethereum 2.0) chcem vidieť, že verejný testnet bude bežať s troma alebo viacerými klientmi bez problémov aspoň 2-3 mesiace, že bude bežať “útočná sieť” aspoň 2-3 mesiace a že program odmeňujúci hackerov snažiacich sa napadnúť systém bude bežať aspoň 2-3meisace. Toto všetko nestihneme urobiť skôr než v treťom kvartáli,” upozornil.

Hlavný predstaviteľ Ethereum Vitalik Buterin, ktorý bol prítomný počas tohto rozhovoru, kde Drake uviedol svoje obavy, však mal už vtedy iný názor. Zdôraznil, že spustenie Ethereum 2.0 je rozdelené do viacerých fáz a “fáza 0”, ktorá má ísť prvá, nemá vážne bezpečnostné riziká. ,,Ethereum 2.0 nepríde so žiadnymi kritickými aplikáciami až do spustenia fázy 1, takže praktické riziká zrútenia budú veľmi nízke,” zdôraznil.

Optimistickejší sú aj na rozdiel od Drakea aj ďalší developeri. Patrí medzi nich aj Afri Schoedon, ktorý pracuje na ETH2 multi-klient testnete. V rozhovore pe Paradigm uviedol, že stihnutie tohtoročného termínu je stále dostatočne reálne.

,,Nachádzam v tomto niekde medzi Vitalikom a Justonom Drakerom. Nemyslím si, že musíme nutne odkladať spustenie Ethereum 2.0 až na rok 2021 ak sa neobjavia nejaká vážne problémy. Sme na ceste k tomu, aby sme ho spustili záverom tohto roka.”

Shoedon zároveň doplnil, že už čoskoro môžeme očakávať oficiálne spustenie multi-klient testnetu s názvom Medalla.

Očakávania od Ethereum 2.0 výrazne narastajú popri tom ako stúpa záujem o DeFi projekty postavené na tomto blockchaine. Ryan Sean Adams na Twitteri skonštatoval, že kombinácia spustenie stakingu, čo bude ďalšia očakávaná súčasť Ethereum 2.0 spolu s gradujúcim rastom záujmu o DeFi budú pre Ethereum takými katalyzátormi, že hravo prekonajú aj ICO horúčku z roku 2017. Následne doplnil, že súčasná cena (v čase publikovania jeho príspevku bola 243 dolárov) je preto podľa neho smiešna.

Zdroj: cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne