Eric Trump, druhý najstarší syn prezidenta USA – Donalda Trumpa, sa počas svojej prezentácie na konferencii Consensus 2025 v Toronte rozhovoril o prudko rastúcom záujme o Bitcoin (BTC).
Podľa jeho slov sa práve odohráva globálny súboj o to, kto nahromadí viac BTC. Od jednotlivcov až po štátne investičné fondy – všetci vraj túžia po Bitcoine.
„Som neustále na cestách. Na každom kroku počujem o Bitcoine – od miliardárskych rodín, cez obrovské firmy až po vládne fondy. Každý ho chce,“ vyhlásil Trump počas diskusného panelu s Asherom Genootom, šéfom ťažobnej spoločnosti Hut 8 Mining.
Trump tiež opísal svoju predstavu o akýchsi „dvoch pretekoch“ v kryptopriestore:
- boj o akumuláciu BTC, kde podľa neho momentálne dominuje Michael Saylor, zakladateľ spoločnosti Strategy (bývalá Microstrategy)
- závod medzi ťažiarmi, kde vidí svoju vlastnú úlohu
American Bitcoin mieri na Nasdaq
Trump je spoluzakladateľom firmy American Bitcoin, ktorá je dcérskou spoločnosťou už spomenutej Hut 8.
Len pred pár dňami – 12. mája – oznámila firma svoj zámer zlúčiť sa so spoločnosťou Gryphon Digital Mining.
Fúzia bude realizovaná formou výmeny akcií a výsledná spoločnosť by mala byť kótovaná na burze Nasdaq.
Rastúca kritika z radov Demokratov
Trumpove aktivity v kryptomenovom priestore vyvolávajú čoraz väčšie obavy, najmä medzi Demokratmi. Postupom rokov sa podnikanie rodiny rozrástlo od NFT projektov, cez ťažbu kryptomien, až po vydanie memecoinov a stablecoinu.
Kritici tvrdia, že tieto kroky môžu predstavovať konflikt záujmov a otvárať dvere potenciálnej korupcii.
V reakcii na to viacerí Demokrati navrhli legislatívne obmedzenia, ktoré by mali zabrániť Trumpovej rodine profitovať z kryptomenových projektov.
Niektorí členovia strany dokonca odišli z výborového zasadnutia o digitálnych aktívach, pričom ako dôvod uviedli nedostatočnú diskusiu o prezidentovom vplyve v kryptomenovom priestore.
Z obáv zo zaujatosti sa Senátni Demokrati rozhodli stiahnuť svoju podporu pre návrh zákona o stablecoinoch, aj keď sa očakáva, že nové hlasovanie prebehne už 26. mája.
Top burzy










