Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Éra digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) sa približuje – potvrdzuje to aj štúdia BIS

Článok

peniaze
Zdroj: Pixabay.com

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (Bank for International Settlements – BIS) zverejnila štúdiu, podľa ktorej drvivá väčšina centrálnych bánk zvažuje zavedenie digitálnej formy svojej meny – čiže digitálnej meny centrálnej banky tzv. CBDC.

V dokumente, ktorý bol publikovaný koncom minulého týždňa a týka sa výsledkov prieskumu realizovanom medzi októbrom a decembrom 2021, sa uvádza, že 90% z 81 oslovených centrálnych bánk (25 centrálnych bánk spadá medzi vyspelé ekonomiky) uviedlo, že určitým spôsobom odštartovali svoje práce na CBDC. Len 26% zástupcov centrálnych bánk však uviedlo, že sa im už podarilo v tejto veci spustiť pilotný projekt. Pokiaľ ide o testovanie technológie Proof of Concept, k tomuto procesu pristúpilo už 60% centrálnych bánk.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Zaujímavý je predovšetkým obrovský medziročný rast záujmu centrálnych bánk o CBDC – oproti roku 2020 totiž stúpol o približne 83%. Autori štúdie to vysvetľujú pandémiou koronavírusu, ktorá mnohých prinútila viac premýšľať nad možnosťami prechodu na efektívnejšie digitálne platobné riešenia.

,,Viac ako dve tretiny centrálnych bánk sa celosvetovo domnievajú, že pravdepodobne vydajú alebo by mohli vydať maloobchodné CBDC v krátkodobom alebo strednodobom horizonte,“ tvrdí štúdia BIS. ,,Práca na veľkoobchodných CBDC je čoraz viac poháňaná dôvodmi súvisiacimi s efektívnosťou cezhraničných platieb. Centrálne banky používajú CBDC za nástroj, ktorý je schopný zmierniť kľúčové problémy ako sú obmedzené prevádzkové hodiny súčasných platobných systémov a dĺžka súčasných transakčných reťazcov.“

Téma CBDC je horúca aj medzi fanúšikmi decentralizovaných kryptomien, avšak nie v pozitívnom zmysle slova. CBDC je totiž presným opakom Bitcoinu, ktorý nemá centrálnu entitu, ktorá by mala právo meniť „pravidlá hry“. Mnohí sa zrejme správne obávajú, že CBDC môžu viesť ku kompletnej kontrole centrálnej banky a tým pádom aj štátu nad peniazmi ľudí s tým, že popri tom výrazným spôsobom ohrozia aj ich súkromie.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.