Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador kúpil ďalších 150 BTC. Má už tretiu najväčšiu sieť bitcoinových automatov

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Stredoamerická krajina El Salvador, ktorá 7. septembra 2021 ako prvá na svete urobila z Bitcoinu zákonne platidlo, je už na treťom mieste rebríčku krajín s najväčším počtom bitcoinových automatov. Viac ich je len v Spojených štátoch amerických a v Kanade.

Podľa údajov Coin ATM Radar bolo v El Salvador úspešne nainštalovaných už 205 BTC automatov, ktoré umožňujú konverziu Bitcoinov na americké doláre a naopak. Bankomaty pod značkou Chivo si taktiež na rozdiel od BTC bankomatov v iných krajinách neúčtujú poplatky za zmenu vďaka vládnej podpore rýchlejšej adopcie Bitcoinu v krajine. Ďalších 50 bolo nainštalovaných aj v USA, kde ich môžu Salvádorčania využiť pre posielanie remitencii svojim rodinám.

Jeden z týchto bankomatov sa medzitým stal obeťou minulotýždňových protestov proti Zákonu o Bitcoine a prezidentovi El Salvador Nayibovi Bukelemu. Stalo sa tak počas stredajších osláv Dňa nezávislosti.

El Salvador nastolil pekelne rýchle tempo

El Salvador pri inštalácii zmieňovaných automatov nasadil uplynulý mesiac priam “vražedné tempo“. Mesiac dozadu totiž stáli v El Salvador takéto bankomaty len štyri. Vtedy mu stačili v rankingu portálu Statista na 43. priečku. Dnes je už celosvetovo tretí za USA a Kanadou.

Okrem bankomatov na Bitcoiny je v El Salvador otvorených aj 50 zmenárni, ktoré by mali mať fyzickú obsluhu. Ich zamestnanci majú asistovať obyvateľom s nákupom a predajom BTC a vysvetliť im v prípade potreby samotné bitcoinové transakcie.

Zároveň to vyzerá tak, že rýchlym tempom rastie aj využívanie vládnej kryptopeňaženky Chivo Wallet. Bitcoin Magazine upozornil, že si ju nainštalovalo od 7. septembra už vyše 1,1 milióna Salvádorčanov, čo je približne 20% celej populácie krajiny.

Otázne však je, či toto číslo naozaj reflektuje 1,1 milióna Salvádorčanov, alebo celkový počet stiahnutí aplikácie. Každopádne motiváciou pre občanov El Salvador je, že ak si cez aplikáciu overia svoju totožnosť, dostanú dar v podobe 30 dolárov v BTC. Samotný prezident Bukele však priznal, že aplikácia mala svoje “pôrodné technické bolesti” a preto bola dokonca dočasne stiahnutá z obehu.

Nezrovnalosti v nákupe bitcoinov?

Kým El Salvador sa teší rýchlemu budovaniu bitcoinovej infraštruktúry, azda prvýkrát sa objavujú v súvislosti s ambicióznym bezprecedentným projektom prezidenta Nayiba Bukeleho pochybnosti aj zo strany miestnych kontrolórov. Podľa informácii agentúry Reuters totiž miestny “Účtovný dvor”, ktorý dohliada na verejné výdavky krajiny, dostal 10. septembra žiadosť od skupiny pre ľudské práva Cristosal o preverenie spôsobu, akým vláda nakupovala bitcoiny a akým spôsobom financuje výstavbu zmieňovaných BTC automatov. Úrad následne uviedol, že sa bude touto žiadosťou zaoberať a financovanie týchto vecí podrobí auditu.

Múpili ďalších 150 BTC

Uvedené správy v súvislosti s touto krajinou dopĺňa najnovšia informácia, podľa ktorej El Salvador využil dnešný prepad ceny BTC k nákupu ďalších 150 bitcoinov. Aktuálne tak má krajina pod kontrolou už 700 BTC, čo predstavuje pri súčasnej cene Bitcoinu hodnotu približne 31,3 milióna dolárov.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.