Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ekonóm tvrdí, že Bitcoinu bráni v úspechu problém so škálovateľnosťou

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jeffrey Tucker z Amerického inštitútu pre ekonomický výskum si myslí, že problém so škálovaním bráni Bitcoinu, aby naozaj uspel.

Ekonóm, ktorý je dlhodobo považovaný za človeka, ktorý priznáva nesporné plusy Bitcoinu, tvrdí, že aktuálna cena Bitcoinu je oveľa nižšie, akoby mohla byť, keby najznámejšia kryptomena zvládla svoj problém so škálovateľnosťou.

,,Cena 6000 dolárov za Bitcoin ma úprimne nezaujíma. Odfúklo ma preč, keď táto vec stála 30 dolárov. Ale viete si predstaviť cenu Bitcoinu, keby dnes správne škáloval?,“ položil si rečnícku otázku na Twitteri.

Tucker sa nedávno bavil o Bitcoine počas panelovej diskusie na RT, pri ktorej bol prítomný aj známy kritik BTC a propagátor investícii do zlata Peter Schiff. Tucker v diskusii uviedol, že “smiešny problem” so škálovaním v konečnom dôsledku zabránil Bitocinu, aby bol prijatý hlavným prúdom:

,,Adopcia Bitcoinu nie je dostatočne ďaleko a neprešla na spotrebiteľské použitie tak ako by mala, keby sa dokázal prispôsobiť. Teraz vidíme, čo sa deje, keď Bitcoin nie je dostatočne škálovateľný.”

Tucker zdôraznil, že Bitcoin bol vymyslený z dôvodu, aby prosperoval v časoch finančnej krízy, no doplnil, že to nedokázal práve pre problémy so škálovaním. ,,Bitcoin bol predurčený, aby sa stal v podobných časoch bezpečným prístavom. Tak prečo teraz nevidíme bitcoiny, ktoré sú bezpečným rajom, na ktoré boli navrhnuté už niekoľko rokov dozadu?,” spýtal sa.

Problém so škálovateľnosťou Bitcoinu bol badateľný najmä koncom roka 2017 v období najväčšieho kryptoošiaľu, kedy trvali transakcie príliš dlho a poplatky dosahovali rekordné hodnoty (v určitom čase až vyše 20 dolárov za transakciu). Mnohí majú dojem, že Bitcoin odvtedy neurobil výraznejší krok vpred.

Známy trader Willy Woo na adresu slov Tuckera skonštatoval, že cena komodity nemá nič spoločné so škálovateľnosťou. Ako príklad uviedol zlato,. ,,Zlato je na kapitalizácii 9 biliónov dolárov. Koľko transakcií urobí za sekundu? Mám na mysli prepravu podkladov. To je hlavný reťazec BTC. Swapy, ktoré robíme na ETF a derivátoch, s druhou vrstvou zlata.”

Kriticky na adresu Tuckera sa vyjadril aj Tuur Demeester, ktorý uviedol, že človek, ktorý sa zaujíma o Bitcoin tak dlho ako on, by mal vedieť, že Bitcoin škáluje dostatočne.  Vijay Boyapati si tiež myslí, že škálovateľnosť nemá priamy súvis s cenou, pretože Bitocin Cash, ktorý škáluje lepšie ako Bitcoin, by v tom prípade musel mať oveľa vyššiu hodnotu.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne