Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Edward Snowden prirovnal digitálne meny centrálnych bank k fašistickým menám

Článok

Lebka
Zdroj: Pexels.com

Najznámejší whistleblower Edward Snowden v reakcii na článok z New York Times naznačil výrazne obavy z digitálnych mien centrálnych bank (CBDC), na ktorých v rôznych štádiách vývoja pracuje podľa Medzinárodného menového fondu už zhruba polovica svetových centrálnych bánk.

Edward Snowden sa k tejto téme vyjadril v reakcii na článok politického ekonóma firmy Cornell Dr. Eswara Prasada, ktorý naznačil zjavnú tendenciu smerom k bezhotovostnej ekonomike, ktorá je spojená aj s príchodom zmieňovaných CBDC.

CBDC sú digitálne meny, ktoré emitujú centrálne banky a majú nad nimi absolútnu kontrolu. Výrazne sa tým odlišujú od kryptomien typu Bitcoin, ktoré sú decentralizované, vďaka čomu je iste, že sa u nich nedajú ľahko upravovať pravidlá.

Dr. Prasad vo svojom článku pre NY Times zmenili, že na vývoji CBDC intenzívne pracujú krajiny ako sú Čína, Švédsko, Veľká Británia, ale aj Európska centrálna banka. V určitej fáze príprav je aj americký FED. Taktiež popri tom naznačil, že takéto kryptomeny môžu byť nástrojom centrálnych bank v prípade, že sa ekonomika ocitne v ťažkej situácii a bude nutné uvaliť zápornú úrokovú sadzbu. Keďže CBDC sú programovateľné peniaze, bolo by to naozaj možné.

Zničia úspory každého pracujúceho človeka

Snowden na to nadviazal a upozornil, že takéto kryptomeny môžu byť “užitočným politickým nástrojom na príležitostné zničenie úspor každého pracujúceho občana v krajine, ak ich neutratia dostatočne rýchlo.”

Zdôraznil tým na už viackrát vyslovené obavy, že ak sa popri CBDC postupne zruší hotovosť, peniaze ľudí budú výhradne pod kontrolou centrálnych bánk. A tie následne môžu prinútiť ľudí míňať svoje úspory tak, že zavedú záporné úrokové sadzby, čo by znamenalo, že ich peniaze budú nielen strácať na hodnote vďaka inflácii, ale aj fakticky – bude ich totiž ubúdať. Centrálne banky tým inak povedané budú nútiť ľudí rýchlejšie utrácať, inak o peniaze aj tak prídu.

Snowden označil CBDC za “zvrátenie základných zásad protokolov kryptomien – ide o krypto-fašistické meny, ich zlé dvojčatá. Sú vyslovene navrhnuté tak, aby svojim používateľom upierali základné právo na vlastníctvo ich peňazí. Štát bude u nich pôsobiť v úlohe mediačného centra každej transakcie.”

Nejde len o záporné úrokové sadzby

Rizikom CBDC pritom nie sú len záporné úrokové sadzby, ale napríklad aj obmedzenia týkajúce sa toho, na čo môžu byť dané peniaze použité. Naprogramovať sa dá aj to, aby mali len určitý čas životnosti – napríklad, že je ich nutné minúť do konca roka, inak prepadnú. Zjednodušene povedané takéto digitálne meny dávajú štátu absolútnu moc nad peniazmi ľudí v miere, aká je dnes absolútne nepredstaviteľná.

V CBDC vidí riziká aj Kovanda

Negatívne sa k téme CBDC vyjadril skrz Twitter aj český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity Bank, ktorý je známym fanúšikom Bitcoinu. ,,Nič nie je vzdialenejšie ideám a koncepcii v pozadí Bitcoinu než digitálne meny centrálnych bánk – CBDC. Tie predstavujú návrat o stovky rokov naspať, urobia z ľudí nevoľníkov monetárneho feudalizmu, ktorí budú podriadení menovopolitickej šľachte. Je treba to odmietnuť hneď v úplnom zárodku,” tweetol k screenshotu jeho krátkeho stĺpčeku na túto tému.

Záver

Kovanda na základe uvedeného verí, že CBDC v podobe, pred ktorou varuje on či Edward Snowden, sa napokon nedočkáme. Je však ťažké odhadnúť, do akej miery sú tieto nádeje reálne. Zo strany centrálnych bánk a vlád možno očakávať, že dôjde k veľkej mediálnej masáži, popri ktorej bude bežným ľudom “vysvetlené“, že takéto kryptomeny sú vlastne v ich prospech. Okrem toho s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o dlhodobý proces, v rámci ktorého CBDC budú sprvoti len alternatívou ku klasickým elektronickým peniazom, ktoré máme v bankách alebo v peňaženke. Následne sa však hotovosť a peniaze na účtoch môžu postupne stať minulosťou a nám ostane “v rukách“ len CBDC, ktoré budeme môcť používať iba tak, ako nám to bude dovolené.

Zdroje: Twitter, decrypt.co, názor Kryptonovinky

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne