Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Edward Snowden odhalil, že stál pri zrode anonymnej kryptomeny Zcash (ZEC)

Článok

Edward Snowden
Zdroj: Pixabay.com

Najznámejší whistle-blower Edward Snowden priznal, že zohral kľúčovú úlohu pri vytváraní tokenu Zcash (ZEC), ktorý patrí do kategórie anonymných kryptomien. Inak povedané jeho používanie prináša prvky navyše týkajúce sa ochrany súkromia transakcií.

Prekvapujúca informácia bola odhalená v novom videu od Zcash Media. Edward Snowden v ňom načrtol svoju účasť ako jedného zo šiestich jednotlivcov, ktorí mali k dispozícii kúsok Zcash multisig private key pri spustení tohto projektu 23. októbra 2016. Vo videu Snowden uviedol: ,,Volám sa Edward Snowden. Zúčastnil som sa pôvodnej ceremónie Zcash pod pseudonymom John Dobbertin.“

Edward Snowden je informátor, ktorý v roku 2013 odhalil novinárom denníka The Guardian a ďalším médiám informácie o sledovacích aktivitách americkej NSA či britskej Government Communications Headquaters. Spojené štáty americké ho následne obvinili zo špionáže v dôsledku čoho Snowden požiadal Ekvádor o azyl a neskôr odletel do Moskvy.

Zcash je decentralizovaný blockchain, ktorý pri svojich transakciách využíva zero-knowledge proofs vďaka čomu nie je možné transakcie ZEC sledovať a ani určiť výšku prenášaných súm. V tomto smere je teda Zcash omnoho anonymnejší než napríklad Bitcoin, ktorý je relatívne transparentný.

Z videa ZCash Media vyplýva, že hoci Snowden bol jeden zo šiestich „zakladateľov“ tejto kryptomeny, totožnosť zvyšných 5 ľudí nepoznal, rovnako ako oni nevedeli, že súčasťou „tímu“ je práve Snowden. ,,Ani jeden z účastníkov nevedel, kto sú ostatní a ani akú časť kľúča majú, aby si chránili svoju anonymitu, jeden z princípov projektu,“ konštatoval k téme Cointelegraph.

V rozhovore pre Zcash Media Edward Snowden uviedol, že sa projektu zúčastnil s cieľom prispieť k vytvoreniu naozaj anonymnej kryptomeny. ,,Problém s bitcoinom je, že v ňom nemôžete uskutočniť skutočne voľný obchod, pokiaľ neurobíte privátny obchod. Som naozaj šťastný, keď vidím, že projekt ZCash nás posúva bližšie k ideálu voľnej meny, ktorá je zároveň aj súkromnou menou.“

Na hodnotu kryptomeny Zcash (ZEC) nemalo toto odhalenie výraznejší vplyv – cena ZEC sa za posledných 24 hodín prakticky nezmenila a za posledný týždeň je v mínuse 4,2%. Privátne kryptomeny typu ZcashMonero sú obľúbené pre  anonymné prvky, no v súčasnosti nepatria k najviac kapitalizovaným. Monero je v rebríčku kryptomien až na 34. mieste a Zcash je v súčasnosti až na 63. priečke.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.