Známy whistleblower Edward Snowden, ktorý v roku 2013 poskytol denníku The Guardian a ďalším médiám dokumenty o sledovacích aktivitách NSA či britskej Goverment Communications Headquarters, za čo bol USA obvinený zo špionáže, hovoril počas Ethereal Summitu o problémoch anonymity kryptomien, pričom poukázal na nedostatky Bitcoinu v tomto smere.
Edward Snowden v rozhovore s Martou Belcherovou z neprofitovej organizácie Electronic Frontier Foundation, ktorá sa špecializuje na digitálnu slobodu, uviedol, že “Bitcoin v oblasti ochrany súkromia komplexne zlyháva“ a doplnil: ,,Teraz v roku 2021 už všetci vidia, že keď hovoríme o digitálnom sledovaní, je tu veľký problém.”
Bývalý člen americkej armády či CIA, ktorý sa špecializoval na IT sektor a systémovú administratívu, priznal, že sa mu páčia kryptomeny typu Monero a ZCash, ktoré na rozdiel od Bitcoinu umožňujú ochranu osobných údajov a úplne anonymné transakcie. Zároveň však priznal, že Monero (zrejme práve pre tieto dôvody) má problém so zalistovaním na burzách.
Keď Belcherova uviedla, že ju veľmi znepokojujú pokusy rozšíriť masový dohľad nad kryptosektorom (k čomu prispievajú čoraz sofistikovanejšie postupy on-chain analytických platforiem), Snowden uviedol, že tento problém by vyriešilo to, keby sa stal Bitcoin súkromným (anonymným).
Naznačil však, že hlavní vývojári Bitcoinu majú aktuálne iné priority než súkromie a že čím dlhšie budú čakať, tým bude zavedených viac prekážok k implementácii takýchto anonymných prvkov. Najväčším problémom kryptomien podľa neho je to, že hlavné slovo majú tí, ktorí majú aj najväčší podiel na systéme.
Poznámka: Snowden tým zrejme narážal na to, že anonymné prvky by mohli mať negatívny dopad na cenu BTC, čo je vec, ktorú si väčšina držiteľov BTC na čele s jeho ťažiarmi neželá.
CBDC sú podľa Snowdena hrozná vec
Reč prišla aj na kryptomeny centrálnych bank (CBDC), ktoré sú čoraz horúcejšou témou. Snowden ich označil za hrozné, pričom upozornil, že z pohľadu ochrany súkromia môžu byť veľkým problémom.
Načrtol napríklad scenár, pri ktorom môžu CBDC mieriť v rámci rôznych stimulov smerom k ľudom, avšak len pod podmienkou, že ich ľudia následne použijú na útratu. Ak tak neurobia (napríklad by ich chceli šetriť), mohli by o ne prísť. ,,Jednoducho predstava, že ktokoľvek môže vaše peniaze odvolať/zobrať naspäť, je desivá,” uviedol.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Snowden na záver doplnil, že aktuálne sa mu najďalej javí byť tradičná hotovosť ako najlepšia forma anonymných peňazí. ,,Hotovosť ako som už opakovane povedal je v tejto oblasti najlepšia.“
Zdroj: decrypt.co