Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Edward Snowden: Bitcoin v oblasti ochrany súkromia zlyháva

Článok

Edward Snowden
YouTube (DeCrypt Media)

Známy whistleblower Edward Snowden, ktorý v roku 2013 poskytol denníku The Guardian a ďalším médiám dokumenty o sledovacích aktivitách NSA či britskej Goverment Communications Headquarters, za čo bol USA obvinený zo špionáže, hovoril počas Ethereal Summitu o problémoch anonymity kryptomien, pričom poukázal na nedostatky Bitcoinu v tomto smere.

Edward Snowden v rozhovore s Martou Belcherovou z neprofitovej organizácie Electronic Frontier Foundation, ktorá sa špecializuje na digitálnu slobodu, uviedol, že “Bitcoin v oblasti ochrany súkromia komplexne zlyháva“ a doplnil: ,,Teraz v roku 2021 už všetci vidia, že keď hovoríme o digitálnom sledovaní, je tu veľký problém.”

Bývalý člen americkej armády či CIA, ktorý sa špecializoval na IT sektor a systémovú administratívu, priznal, že sa mu páčia kryptomeny typu MoneroZCash, ktoré na rozdiel od Bitcoinu umožňujú ochranu osobných údajov a úplne anonymné transakcie. Zároveň však priznal, že Monero (zrejme práve pre tieto dôvody) má problém so zalistovaním na burzách.

Keď Belcherova uviedla, že ju veľmi znepokojujú pokusy rozšíriť masový dohľad nad kryptosektorom (k čomu prispievajú čoraz sofistikovanejšie postupy on-chain analytických platforiem), Snowden uviedol, že tento problém by vyriešilo to, keby sa stal Bitcoin súkromným (anonymným).

Naznačil však, že hlavní vývojári Bitcoinu majú aktuálne iné priority než súkromie a že čím dlhšie budú čakať, tým bude zavedených viac prekážok k implementácii takýchto anonymných prvkov. Najväčším problémom kryptomien podľa neho je to, že hlavné slovo majú tí, ktorí majú aj najväčší podiel na systéme.

Poznámka: Snowden tým zrejme narážal na to, že anonymné prvky by mohli mať negatívny dopad na cenu BTC,  čo je vec, ktorú si väčšina držiteľov BTC na čele s jeho ťažiarmi neželá.

CBDC sú podľa Snowdena hrozná vec

Reč prišla aj na kryptomeny centrálnych bank (CBDC), ktoré sú čoraz horúcejšou témou. Snowden ich označil za hrozné, pričom upozornil, že z pohľadu ochrany súkromia môžu byť veľkým problémom.

Načrtol napríklad scenár, pri ktorom môžu CBDC mieriť v rámci rôznych stimulov smerom k ľudom, avšak len pod podmienkou, že ich ľudia následne použijú na útratu. Ak tak neurobia (napríklad by ich chceli šetriť), mohli by o ne prísť. ,,Jednoducho predstava, že ktokoľvek môže vaše peniaze odvolať/zobrať naspäť, je desivá,” uviedol.

Snowden na záver doplnil, že aktuálne sa mu najďalej javí byť tradičná hotovosť ako najlepšia forma anonymných peňazí. ,,Hotovosť ako som už opakovane povedal je v tejto oblasti najlepšia.“

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne