Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dôvod pádu ceny? Analytické platformy sa nevedia zhodnúť na dôležitej transakcii

Článok

Bitcoin pád CryptoQuant
Canva.com, koláž Kryptonovinky

Včerajší pád ceny Bitcoinu bol podľa všetkého spôsobený jedným veľkým prevodom bitcoinov, ktorý spôsobil paniku na trhu, keď naň upozornila analytická on-chain platforma CryptoQuant. Je však otázne, či vôbec urobila správne, keď o tomto prevode informovala.

CryptoQuant patrí medzi najsledovanejšie analytické platformy, ktoré sledujú dianie na bitocinovom blockchaine. Okrem iného ponúka aj promptné zasielanie signálov (upozornenia na Telegram či mail), ktoré si môžu nastaviť traderi s cieľom, aby boli informovaní o dôležitých veľkých on-chain transakciách.

Včera ráno im prišiel práve takýto alert, v ktorom ich CryptoQuant upozornil, že na burzu Gemini sa premiestnilo 19 108 BTC z neznámej adresy. Podľa informácii tradera Willyho Woaa dostalo takéto upozornenie viac než 28 300 traderov po celom svete, ktorí sa následne v panike rozhodli predávať svoje bitcoiny.

Táto informácia podľa Jan & Yann, ktorý je spoluzakladateľ konkurenčnej analytickej platformy Glassnode, viedla v priebehu krátkeho času k likvidácii longov v hodnote 500 miliónov dolárov, čo je historicky najvyššie číslo. V prípade 60% z nich malo ísť o obchody s pákou 20x a viac. Jan & Yann zároveň poznamenal, že táto likvidácia je dôkazom súčasnej veľkej chamtivosti na trhu.

Platforma ByByt neskôr uviedla, že za 24 hodín došlo k likvidácii pozícii až za 2,27 miliardy USD.

Problém s dátami

Informácia o tom, že na burzu Gemini zamierilo v rámci krátkeho času 18 tisíc BTC by sama o sebe nebola problémová za predpokladu, že by bola správna. V tom prípade by si CryptoQuant vlastne len splnil svoju povinnosť informovať o nej.

Problém je však v tom, že s interpretáciou tejto transakcie spôsobom, ako to urobil CryptoQuant, sa nestotožňujú iné on-chain analytické platformy.

Glassnode zverejnil na početné žiadosti svojich zákazníkov o vyjadrenie sa k tejto transakcii graf, ktorý znázorňuje pohyby na burze Gemini. Žiadny veľký prílev BTC na túto burzu však neukazuje. Platforma ku grafu zároveň uviedla:

,,Pre upresnenie: Je to nesprávne. Reportovaná transakcia bola interného charakteru (medzi peňaženkami danej burzy). Tieto bitcoiny už boli na adresách burzy a jednoducho boli prevedené v rámci interných procesov.”

Ak by mal Glassnode pravdu, tak CryptoQuant v podstate spôsobil paniku na trhu (či už úmyselne alebo nie), ktorá viedla k veľkému prepadu ceny.

Ki Young Ju, ktorý je šéfom CryptoQuant, však s takýmto záverom nesúhlasí a tvrdí, že ich interpretácia transakcie bola správna  a na omyle je Glaasnode. Priložil k tomu niekoľko transakcii a dôkazov o adresách, ktoré boli pri tejto transakcií použité, ktoré majú potvrdzovať, že naozaj nejaká veľryba poslala bitcoiny priamo na burzu Gemini 18 tisíc BTC a nešlo teda o jej interné transakcie.

,,Glassnode stále šíri nesprávne informácie. Tu (v tweete) upresňujeme, čo sa stalo pri depozite na gemini.

Willy Woo, ktorý v rámci onchain analýz spolupracuje s Glassnode, dnes ráno, teda necelý deň po transakcií, ktorá výrazne pohla cenou Bitcoinu poznamenal:

,,Tento biznis sa vďaka tejto udalosti poučí. Nezáleží na tom, kto mal pravdu, alebo kto nie. Čo je dôležité je, že dáta sa overujú faktmi. Tento priemysel je väčší než akýkoľvek konkrétny poskytovateľ dát. Ja som si jednoducho urobil môj vlastný proces overenia informácii. Bol by som veľmi rád, keby sa k tomu vyjadrili aj ostatní poskytovatelia on-chain dát.”

Woo uviedol túto odpoveď práve v reakciu na tweet Ki Young Juna, ktrý naznačil, že mu je ľúto, že práve Willy Woo nerešpektuje dáta, ktoré CryptoQuant priložil, aby potvrdil, že ich interpretácia transakcie bola správna.

Práve Woo sa pritom postaral o tweet, ktorá azda najviac poškodila reputácii CryptoQuant. Uverejnil totiž príspevok, v ktorom upozornil, že táto platforma druhýkrát za posledný mesiac nesprávne uviedla informáciu o tom, že na Gemini prišiel veľký počet BTC. V prvom prípade  išlo o 28 000 BTC, tentokrát 18 000 BTC. Krátko na to v oboch prípadoch došlo k veľkému prepadu ceny.

Odpoveď na to, či transakciu vyhodnotili správne v Glassnode alebo CryptoQuant sa pravdepodobne už nedozvieme. Kým CryptoQuant prezentuje svoje informácie ako správne a teda dobrý signál naznačujúci, že dôjde k prepadu ceny, iní majú naopak dojem, že zlou informáciou k prepadu ceny vlastne sám prispel.

 

Žeby išlo o manipuláciu veľryby?

Alex Moskovski z Moskovski Capital však skonštatoval, že mu na tom niečo nesedí a možno v konečnom dôsledku išlo o manipuláciu ceny zo strany neznámeho veľkého hráča.

,,Ak ste veľryba a chcete predávať, tak idete na mimoburzový trh (OTC). Ak chcete len manipulovať, urobíte depozit na zmenárne. On-chain sa stáva veľkým marketingovým kanálom.”

Či boli správne dáta CryptoQuant, alebo Glassnode, sa pravdepodobne v skorej dobe nedozvieme. Z udalosti posledných 24 hodín však možno urobiť aj takýto názor:

On-chain data na rozdiel od minulosti sleduje čoraz viac obchodníkov a reagujú na dôležité pohyby BTC. Túto skutočnosť si zjavne uvedomujú aj veľkí hráči (veľkí držitelia BTC) a je možné, že sa budú snažiť on-chain data ovplyvňovať, aby tým komplikovali analýzu– transakcia na Gemini 18 000 BTC teda v konečnom dôsledku nemusela znamenať úmysel predávať BTC (čo by naozaj nebol dobrý spôsob, ako sa zbaviť svojich BTC) – mohol to byť len pokus o vyvolanie paniky na trhu.

Zdroje: kryptonovinky, Twitter, Glassnode, CryptoQuant

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.