Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dominancia Bitcoinu začína stúpať – držať altcoiny je ešte bolestivejšie

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Až do konca prvého májového týždňa sa bitcoinová dominancia na trhu s kryptomenami výraznejšie nemenila. Od oného okamihu si však začína BTC ukrajovať väčší kus koláča, kým pozícia ostatných altcoinov na celkovej kapitalizácii začína klesať.

V úvode roka mal bitcoin (BTC) podiel „len” na zhruba 40% kapitalizácie kryptotrhu, pričom takýto podiel na trhu mal ešte aj na začiatku mája. Následne keď kapitalizácia kryptomien začala v máji prudko klesať z 1,7 biliónov dolárov až na tohtoročné dno 1,14 biliónov dolárov (12. mája), bitcoin začal získavať čoraz výraznejší podiel na trhu – znamená to, že niektorí držitelia altcoinov radšej uprednostnili prechod do „bezpečnejšieho bitcoinu“.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Premietlo sa to do pozmenených štatistík dominancie, keďže pri kapitalizácii kryptotrhu na úrovni 1,21 biliónov dolárov má Bitcoin pod kontrolou už 46% tejto kapitalizácie (za mesiac nárast o 5%), kým Ethereum kleslo o približne 2% na necelých 18%.

dominancia btc

Zdroj: Coinmarketcap.com

Najvýraznejšia zmena dominancie bitcoinu nastala za posledných 24 hodín, za ktoré BTC síce stratil 2,6% svojej trhovej hodnoty voči doláru a klesol na $29 000, no altcoiny zaznamenali oveľa výraznejšie prepady, keďže Ethereum kleslo o 9,2%,  Binance Coin o 8%, Cardano o 8,2%, Solana o 11,4% či Polkadot o 8,6%.

Bitcoin je stále najdominantnejším hráčom

Tieto poklesy opäť naznačujú, že v medveďom trhu je Bitcoin stále najdominantnejším hráčom, ktorý síce stráca svoju hodnotu voči doláru, no dokáže si upevňovať svoju pozíciu na kryptotrhu – inak povedané klesá menej dramaticky, než altcoiny.

V súčasnosti je Bitcoin od ATH (historických maxím) vzdialený zhruba 58%, kým Ethereum takmer 64% (Ethereum v tejto štatistike dlho držalo s BTC krok), XRP 88%, Cardano 85%, Dogecoin 89% či Solana 84%.

Binance Coin sa statočne drží

Jediným „veľkým hráčom“, ktorý zatiaľ prekonáva v tejto metrike BTC je Binance Coin (BNB), natívny token najväčšej kryptoburzy Binance, ktorý je od ATH v strate 56%, čiže ešte menej než bitcoin. Binance Coin za to vďačí silným fundamentom v spojení s burzou Binance, ktoré preň vytvárajú mnoho prípadov využitia. Nejde však o kryptomenu, ktorý by mal rovnaké fundamentálne základy ako BTC, pretože je omnoho centralizovanejšia.

Zdroje: coinmarketcap.com, coingecko.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.