Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dôležité on-chain fundamenty Bitcoinu: Na čo upozorňuje Willy Woo?

Článok

Bitcoin Willy Woo
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Analytická spoločnosť Glassnode informovala, že aktuálne sa nachádza 100 a viac bitcoinov na minimálne 16 170 adresách, čo znamená dosiahnutie nového sedemmesačného maxima.

Rovnaká firma taktiež informovala, že počet adries, na ktorý sa nachádzajú nejaké satoshis, dosiahol v pondelok historické maximum 31 908 344.

Ak ide o počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 0.01 BTC, aktuálne ich je viac ako 8 619 813, čo je taktiež nový absolútny rekord.

Zaujímavým údajom je taktiež metrika aktivity bitcoinov, ktoré sa pohli naposledy pred 3 až 5 rokmi. Táto metrika dosiahla dnes svoj 23-mesačný rekord, keďže v spomínanom časovom rámci došlo k pohybu 1 802 836 BTC. Pre ilustráciu, doterajší rekord tejto metriky s datuje k 1. júlu 2017, kedy stál Bitcoin $2 400. V tom čase išlo o viac ako 3 100 000 BTC.

Tieto údaje vyzerajú byť na prvý pohľad pre Bitcoin býčie, pretože naznačujú trend rastúceho záujmu o držanie tejto kryptomeny v kombinácii s tým, že dlhodobí hodleri naďalej držia svoje bitcoiny a neplánujú ich predať.

O čosi menej pozitívne však vyzerá pohľad na ďalší graf Glassnode, na ktorý upozornil populárny trader Willy Woo. Jeho názov je Coin Dormancy, a podľa Wooa naznačuje, že “staré ruky” pristupujú k predaju, lebo sa domnievajú, že Bitcoin dosiahol svoj súčasný cenový strop.

Keď Coin Dormancy (“indikátor spánku“) rastie, znamená to, že mince, ktoré boli prevedené v daný deň, boli v priemere držané dlhšiu dobu. Inak povedané, že sa vracajú do obehu bitcoiny, ktoré sa predtým dlhší čas nehýbali. Naopak nízky indikátor spánku (low dormancy) znamená, že mince, ktoré sa premiestňovali neboli predtým držané dlhší čas.

Podľa Wooa sa na základe tohto indikátoru, ktorý v súčasnosti pri 90-dňovom kĺzavom priemere rastie, do obehu vracajú bitcoiny, ktoré držali hodleri a pri pohľad na graf Glassnode sa domnieva, že ide práve o tých hráčov, ktorí úspešne predávali bitcoiny pre predchádzajúcich trhových stropoch. To podľa neho môže naznačovať možnosť obrátenia trendu, teda že títo hráči majú dojem, že sa Bitcoin ocitol na svojom súčasnom tope a dôjde k poklesu ceny.

Sám Woo však na grafe vyznačil obdobia, kedy by bolo riadenie sa touto metrikou správnym rozhodnutím a teda dobrou voľbou BTC predať. Stalo sa tak v 6 z posledných 8 prípadov, no práve v posledných dvoch by to dobrou voľbou nebolo a obe sa týkajú nového cyklu po predchádzajúcom ALL-TIME-HIGH 20 tisíc dolárov.

V diskusii pod jeho príspevkom však niektorí analytici ponúkajú vlastné vysvetlenie. Domnievajú sa, že k presunom bitcoinov, ktoré sa predtým dlhšie nepremiestňovali, môže v súčasnosti dochádzať napríklad aj z dôvodu, že sa veľa BTC prevádza skrz WrappedBTC na Ethereum, aby mohli ich majitelia využívať príležitosti, ktoré ponúka trh s DeFi. Ak je tento predpoklad správny, nedochádza ak predaju BTC, ale len jeho dočasnému zameneniu za wBTC (1 BTC = 1 wBTC), čo by nemalo mať negatívny vplyv na Bitcoin.

Phil Bonelo zas upozornil Willyho Wooa, že aktivita na sieti je stále relatívne nízka a približne 64% bitcoinov, ktoré sú v obehu, sa stále nepresunulo.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne