Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dôležité: Marathon podporí Taproot a prestane cenzurovať transakcie

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

S dvomi pozitívnymi oznámeniami prišla v priebehu posledných hodín kritizovaná ťažobná spoločnosť Marathon (NASDAQ: MARA). Oznámila, že podporí očakávanú aktualizáciu bitcoinovej siete Taproot a tiež ukončí svoju snahu o cenzúru transakcií.

Jeden z najväčších severoamerických bitocinových mining poolov spadajúci pod spoločnosť Marathon, MaraPool, si podľa najnovších informácii už čoskoro adoptuje a implementuje update Bitcoin Core version 0.21.1, ktorý obsahuje celý rad nových funkcii, vrátane softforku Taproot. Ten vylepší Bitcoin v oblasti ochrany súkromia, škálovateľnosti a vytvorí základ pre ďalšie budúce vylepšenia Bitcoinu.

Marathon si týmto rozhodnutím vylepšuje imidž naprieč BTC komunitou, ktorý v predošlom období utrpel najmä z dvoch dôvodov:

  • V rámci súčasnej epochy (2016 blokov – cca 2 týždne ťažby) vyťažil blok, v ktorom nesignalizoval podporu pre Taproot, čo bolo veľkým sklamaním
  • Snažil sa o cenzúru transakcii – inak povedané vylučoval pri procese “ťažby” overovanie transakcií, ktoré boli spojené s tzv. blacklistom OFAC

Cenzúra transakcií sa údajne končí

Firma vo včerajšom oznámení potvrdila, že ukončuje svoje úsilie o cenzúru transakcií, teda odmietanie realizácie takých transakcií, ktoré mohli byť spojené s adresami nachádzajúcimi sa na sankčnom zozname OFAC. Odstupuje tak od kroku, ktorý vzbudzoval veľké obavy týkajúce sa členenia bitcoinov na “čisté“ a “špinavé“, čo by mohlo potenciálne viesť k väčšej centralizácii ťažby, vzniku akéhosi ťažobného kartelu či deleniu bitcoinov do dvoch “hodnotových kategórii“.

Marathon potvrdil, že od tohto mesiaca začne opäť overovať transakcie spôsobom, ktorý je konzistentný so všetkými ostatnými ťažiarmi používajúcimi štandardný node.

,,Marathon sa hlási k základným princípom bitcoinovej komunity vrátane decentralizácie, inklúzie a žiadnej cenzúry,” uviedol k zmenu postoja generálny riaditeľ firmy Fred Thiel. ,,V priebehu budúceho týždňa aktualizujeme všetkých našich ťažiarov na Bitcoin core 0.21.1 node vrátane podpory Taproot. Prijatím úplného štandardného základného node Bitcoinu budeme overovať transakcie na blockchaine úplne rovnakým spôsobom ako všetci ostatní ťažiari, ktorí používajú štandardný uzol. Tešíme sa, že budeme naďalej spolupracujúcim a podporujúcim členom bitcoinovej komunity a že budeme môcť realizovať víziu Bitcoinu ako prvej decentralizovanej platobnej siete peer-to-peer, ktorá je poháňaná jej užívateľmi a nie ústredným orgánom alebo sprostredkovateľmi.”

Čo je potrebné pre schválenie Taproot?

Pokiaľ ide o aktualizáciu Taproot, aby mohlo dôjsť k novembrovému softforku, v rámci ktorej by sa zaviedla, je nutné, aby najneskôr v prvej polovici augusta v rámci jednej epochy (2016 blokov – cca 2 týždne) signalizovalo podporu pre Taproot minimálne 90% všetkých vyťažených blokov (čiže minimálne 1815 z 2016 blokov vyťažených v danej epoche). To znamená, že v súčasnosti je ešte dostatok priestoru na to, aby sa to podarilo.

Podľa aktuálnych dát taproot.watch (údaj platný k 6:15h dnes ráno) by sa to mohlo podariť už v rámci tejto epochy – priebežná podpora predstavuje až 97%. Vyťažiť sa však musí ešte viac než 1518 blokov a tak sa situácia ešte môže zmeniť.

Čo rieši Taproot?

Upgrade Taproot bude maskovať výdajové podmienky podpísané transakčnými stranami, čo je funkcia, ktorá  bude mať významný dopad na súkromné transakcií a tiež pre možnosti Bitcoinu v oblasti smart kontraktov. Taproot by mal tiež prispieť k zníženiu transakčných poplatkov či zvýšeniu bezpečnosti a taktiež prispieť k rýchlejšej adopcii riešenia škálovateľnosti siete na druhej vrstve BTC s názvom Lightning Network. Bude vďaka tomu ešte lacnejšie, flexibilnejšie a súkromnejšie.

Binance Academy vysvetľuje, že po aktualizácii Taproot by mohol Bitcoin čerpať aj z týchto benefitov:

  • Zníži sa množstvo dát, ktoré sa budú presúvať a ukladať na blockchain
  • Do bloku by sa mohlo zmestiť viac transakcii
  • Transakčné poplatky BTC by sa mohli znížiť

Zdroje: coindesk.com, taproot.watch, ir.marathondh.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne