Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) v stredu oznámila, že po dvojročnom skúmaní možnosti emisie digitálnej verzie eura (CBDC) spustí v dohľadnej dobe jeho prípravnú fázu.
Rada zároveň predstavila 44-stranový dokument, v ktorom popisuje potenciálny dizajn tejto meny a spôsob jej distribúcie.
Takzvaná “prípravná fáza“ má trvať dva roky a jej súčasťou bude dopracovanie pravidiel pre používanie tejto digitálnej meny a tiež doladenie spôsobu jej emisie a toho, kto by bol jej možným emitentom.
Súčasťou prípravnej fázy má byť aj testovanie CBDC a experimentovanie v súlade s tým, že ECB bude získavať spätnú väzbu od používateľov.
,,Po týchto dvoch rokoch sa Rada guvernérov rozhodne, či prejde do ďalšej fázy príprav, aby sa pripravila pôda pre možnú budúcu emisiu a zavedenie digitálneho eura. Spustenie prípravnej fázy nie je rozhodnutím o vydaní digitálneho eura. Toto rozhodnutie bude presadzovať Rada guvernérov až po ukončení legislatívneho procesu Európskej únie,“ uviedla ECB v oficiálnom komuniké.
Šokujúca veta a ubezpečenia Panettu
Zrejme najšokujúcejšou pasážou celého dokumentu je veta, ktorá naznačuje možné limity pre držbu CBDC “na jednom účte“. Uvádza sa v nej: ,,ECB a národné centrálne banky môžu zriadiť jeden prístupový bod na overenie, či množstvo digitálnych eur v držbe každého používateľa nepresahuje maximálnu povolenú sumu známu ako limit držby.”
https://twitter.com/cryptonator1337/status/1714597036937416732
Jeden z členov ECB, výkonný riaditeľ rady ECB Fabio Panetta, ktorý patrí medzi najhlasnejších podporovateľov vzniku euro CBDC, zopakoval, že táto forma meny by mala fungovať po boku tradičnej hotovosti a mala by prinášať pre spotrebiteľov rovnakú úroveň ochrany osobných údajov.
Aké riziká môže priniesť CBDC?
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová sa nechala pred pár mesiacmi nachytať komikom, ktorý sa v rozhovore cez telemost zamaskoval ako prezident Ukrajiny Voldymyr Zelensky. Lagardová netušiac, že je obeťou paródie, v rozhovore priznala, že CBDC v réžii ECB sa môže používať aj na kontrolu platieb používateľov.
Práve to je jeden z najčastejších argumentov proti vzniku digitálnych mien centrálnych bánk. CBDC sú programovateľné peniaze, čo znamená, že môžu prinášať rôzny formy obmedzení, ako sú napríklad limity pre transakcie, obmedzenie toho, na čo sa dajú použiť alebo sledovanie detailov o “nákupnom košíku” daného občana, čo by mohol byť hrubý zásah do jeho súkromia. Vďaka ich programovateľnosti sa nedá zároveň vylúčiť ani aplikácia monetárnej politiky centrálnej banky skrz CBDC ako je napríklad úprava úrokov či použitie tzv. helikopterových peňazí.
Voľby do Európskeho parlamentu a CBDC
Dá sa predpokladať, že s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2024, môže byť téma CBDC v réžii Európskej centrálnej banky dôležitou témou samotných kampaní politických predstaviteľov. Naznačuje to aj vývoj v iných kútoch sveta.
Napríklad v Spojených štátoch amerických niekoľko prezidentských kandidátov vrátane Johna Kennedyho Jr. či Rona deSantisa kritizuje možný vznik CBDC amerického dolára a chcú mu zamedziť.
V Argentíne, kde sa schyľuje k prezidentským voľbám, možno sledovať podobný scenár, keďže jeden z horúcich favoritov na prezidenta Javier Milei je veľkým fanúšikom Bitcoinu a kritikom CBDC.
Najďalej je s CBDC spomedzi veľkých krajín Čína, ktorá už túto formu čínskeho juanu testuje na samotných občanoch.
Zdroj: Autor, cointelegraph.com