Sme aj na sociálnych sieťach
do workshopu o ťažbe kryptomien

Kryptomeny

Dokáže sa čínsky digitálny juan presadiť v konkurencii Tetheru?

Avatar

Článok

zo dňa

Čína vlajka

Cieľom čínskeho digitálneho juanu, ktorý podľa všetkého uvedie Čínska centrálna banka (PBoC) na globálny trh ešte pred zimnou olympiádou v Pekingu v roku 2022, bude konkurovať americkému doláru. Podľa Charlesa Yanga z Genesis Block však nemusí byť ani dostatočne presvedčivou alternatívou voči stablecoinu USDT od spoločnosti Tether.

Plánovaná čínska digitálna mena (CBDC), čiže čínsky digitálny juan, je častokrát považovaná za nástroj, ktorým sa bude snažiť Čína oslabiť význam amerického dolára ako rezervnej meny. Pokiaľ však ide o adopciu v kryptosektore, kde zohráva významnú úlohu stablecoin USDT viazaný na americký dolár, môže to mať poriadne ťažké.

Charles Yang sa totiž domnieva, že takáto mena nie je dostatočne príťažlivá ako náhrada za súčasné kryptomeny vrátane stablecoinov. Jeho prvým argumentom je, že obchodníci z krajín ako sú Južná Kórea či Čína majú prirodzene väčšiu tendenciu riskovať. A preto je pre nich atraktívnejšie používať kryptomeny, ktoré majú bezhraničný charakter, než centralizovanú štátom kontrolovanú menu. Hoc je aj digitalizovaná a funguje na akomsi blockchaine, stále jej totiž vládne a kontroluje ju jedna entita – čínska vláda skrz svoju centrálnu banku.

Čína môže mať preto problém aj z pohľadu akceptácie tejto meny u iných krajín. ,,Ak chce Čina spustiť svoju menu na blockchaine a chce, aby ju prijali iné krajiny, tieto krajiny budú vyžadovať, aby mali prístup k jej údajom.”

Otázne teda je, čí Čínska centrálna banka bude ochotná deliť sa o tieto informácie s inými centrálnymi bankami, aby tým prispela k širšej adopcii digitálneho juanu. Alebo sa z neho napokon stane mena, ktorá bude úspešne fungovať interne len v rámci Číny, no nenaplní tým očakávania.

Stablecoin USDT bude pre čínsky digitálny juan konkurenciu aj z logického dôvodu, že je na ázijskom trhu veľmi populárny. Každý deň sa cez USDT zobchodujú stovky miliónov dolárov a hoci bolo v predchádzajúcich dvoch či troch rokoch publikovaných viacero štúdii spochybňujúcich skutočné krytie USDT, dôvera v tento stablecoin zjavne neutrpela. No a kým USDT je už pevnou súčasťou väčšiny búrz, čínsky juan môže čeliť neľahkej úlohe vôbec sa na ne dostať.

Zdroj: cointelegraph.com

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kryptomeny

Krypto správy dňa (4.12.): Bitcoin si všimol už aj Wall Street

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Mesiac

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ. 

Prevádzkovateľ S&P500 indexu spustí vlastný kryptomenový index

Prevádzkovateľ S&P500 Indexu, S&P Dow Jones Indicies (DJI), teda spoločnosť, ktorú spoločne vlastnia traja finanční giganti S&P Global, CME Group a News Corp, pravdepodobne už v úvode roka predstaví debutový index pre kryptomeny, vďaka čomu sa digitálne aktíva opäť výraznejšie priblížia Wall Street. V tlačovej správe k tejto novinke označila firma S&P Dow Jones Indicies kryptomeny na čele s Bitcoinom za rozvíjajúcu sa triedu aktív, ktorá upútala ich pozornosť. Index, ktorý pripravia, by mal údajne pokrývať až 550 kryptomien. Podrobnejšie sme sa téme venovali tu.

Paul Tudor Jones si myslí, že cena Bitcoinu „je zlá“

Rešpektovaný investor Paul Tudor Jones, ktorý je vôbec prvým miliardárom mimo kryptosektor, ktorý sa odvážil v úvode roka po vypuknutí pandémie koronavírusu označiť Bitcoin za potenciálne najlepšieho držiteľa hodnoty a hedge voči inflácii, o ňom hovoril opäť v rámci rozhovoru pre Yahoo Finance. Popri tom skonštatoval, že súčasné ohodnotenie Bitcoinu je podľa neho mimo. Nua a na adresu BTC sa vyjadrovali aj ďalší známi predstavitelia finančného sektora. Viac sa dozviete tu.

Pokladot nemusí byť zabijakom Ethereum, tvrdí Gavin Wood

Kryptomenou, ktorá je svojim potenciálom a tiež spôsobom, ako má fungovať, čoraz viac porovnávaná s Ethereum, respektíve s jeho budúcou generáciou Ethereum 2.0, je Polkadot. K budúcnosti tejto kryptomeny sa najnovšie vyjadril aj jej zakladateľ Gavin Wood, ktorý hovoril o Polkadot a Ethereum v rámci podcastu s Laurou Shin. Uviedol v ňom, že tieto dva blockchainy môžu úspešne koexistovať aj popri sebe bez toho, aby musel v konečnom dôsledku jeden z nich zvíťaziť . Viac sa dočítate v tomto článku.

Čínska CBDC bude centralizovaná, inak to nezvládne

Sky Guo, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Cyperium, si myslí, že trend záujmu centrálnych bánk o emitovanie vlastných digitálnych kryptomien (CBDC = Central bank digital currency) viazaných na ich fiatové meny, bude pokračovať. CBDC sa podľa jeho názoru dostali do módy aj vďaka koronavírusu, ktorý viac sústredil pozornosť na možnosti bezhotovostných platobných systémov. Mnohé centrálne banky preto podľa neho teraz študujú možnosti, ako digitalizovať svoje meny. Najďalej je Čína, ktorá stavia svoju kryptomenu na blockchaine, no Sky Guo podnikajúci práve v tejto krajine je skeptik, pokiaľ ide o jeho decentralizovanejšie využitie. ,,Čínska CBDC bude v skutočnosti úplne centralizovaná, pretože majú 1,4 miliardy ľudí a obrovské objemy transakcií. Žiadna DLT v súčasnosti nezvládne tento druh transakcií.” Z jeho slov teda vyplýva, že hoci bude čínsky digitálny juan vnímaný čiastočne aj ako kryptomena, v podstate pôjde o systém riadený z jedného centrálneho bodu, čím sa výrazne odlíši od tých tradičných. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku

Čítať ďalej

Kryptomeny

Pokladot nemusí byť zabijakom Ethereum, tvrdí Gavin Wood

Avatar

Článok

zo dňa

od

Gavin Wood Polkadot

Kryptomenou, ktorá je svojim potenciálom a tiež spôsobom, ako má fungovať, čoraz viac porovnávaná s Ethereum, respektíve s jeho budúcou generáciou Ethereum 2.0, je Polkadot (DOT). K budúcnosti tejto kryptomeny sa najnovšie vyjadril aj jej zakladateľ Gavin Wood.

Gavin Wood hovoril o Polkadot a Ethereum v rámci podcastu s Laurou Shin, v ktorom uviedol, že tieto dva blockchainy môžu úspešne koexistovať aj popri sebe bez toho, aby musel v konečnom dôsledku jeden z nich zvíťaziť . Domnieva sa totiž, že blockchainový ekosystém je dostatočne veľký pre oba protokoly a Polkadot je prakticky “stávkou proti blockchainovému maximalizmu.”

Wood zároveň naznačil, že Ethereum je v očiach mnohých vnímané ako jediný smartblockchain, čo je podľa neho idea, ktorú nikdy nepochopil. ,,Pokiaľ sa stane Ethereum reťazcom, ktorý bude premostiteľný, myslím si ,že existuje veľmi dobrá šanca, že Polkadot a Ethereum budú šťastne koexistovať,” uviedol.

Samotný Polkadot je pritom budovaný ako “sieť sieti”, čo je častá formulka, ktorá sa spája s týmto projektom. Premostenie a konektivita sú dva kľúčové faktory, ktoré sú základnými tézami jeho ďalšieho vývoja.

Polakdot bol založený v roku 2016. Ide o viacreťazcový protokol interoperability, ktorý umožňuje prenos akéhokoľvek typu dát alebo aktív v rámci jeho komplexnej siete. Vďaka jeho aktívnemu vývoju ho niektorí jeho fanúšikovia označujú aj ako potenciálneho “zabijaka Ethereum”.

Vyjadrenia Wooda prichádzajú v čase, kedy Polkadot založil novú decentralizovanú alianciu pre financovanie. Medzi zakladajúcich členov patria aj Oracle sieť Chainlink, Tidal Finance, Plasm Network či Polkaswap.

Polkadot zároveň oznámil, že spúšťa program “tisíc validátorov”, ktorý má poskytnúť podporu jednotlivcom, ktorí budú chcieť spustiť svoj vlastný Polkadot node (uzol) s cieľom, aby sa počet validátorov dostal na 1000. Program čerpá z rovnakého programu, ktorý bol úspešne spustený na sesterskej sieti Polkadot s názvom Kusuma vo februári tohto roku. Kým počet uzlov (nodov) bol vo februári 180, teraz má sieť okolo 700 aktívnych validátorov a ďalších 393 čaká na zaradenie, čo naznačuje, že tento program mal veľký úspech.

Napriek tomu, že cez dve tretiny existujúcich DOT (kryptomena Polkadot) je aktuálne stakovaná, sieť má zatiaľ len 249 validátorov, čo naznačuje, že veľa účastníkov siete sa rozhodla siahnuť po službách tretích strán.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Paul Tudor Jones si myslí, že cena Bitcoinu „je zlá“

Avatar

Článok

zo dňa

od

Paul Tudor Jones Bitcoin

Rešpektovaný investor Paul Tudor Jones, ktorý je vôbec prvým miliardárom mimo kryptosektor, ktorý sa odvážil v úvode roka po vypuknutí pandémie koronavírusu označiť Bitcoin za potenciálne najlepšieho držiteľa hodnoty a hedge voči inflácii, o ňom hovoril opäť v rámci rozhovoru pre Yahoo Finance.

Paul Tudor Jones sa rozprával o svojich víziách pre kryptomeny s moderátorkou Juliou LaRoche, no hneď v úvode divákov upozornil, že v žiadnom prípade nie je odborníkom na Bitcoin. Keď sa však pozrel na jeho trhovú kapitalizáciu a potenciál, ktorý v ňom vidí, domnieva sa, že súčasná cena nie je správna.

,,Keď sa pozriete, že kapitalizácia trhov je okolo 90 biliónov dolárov a boh vie, koľko biliónov je vo fiatových menách, tak kapitalizácia 500 miliárd USD (Bitcoinu) je zlá,” vyhlásil. ,,Bitcoin mi veľmi pripomína internetové akcie z roku 1999, keď bol internet ešte v plienkach. Nikto nevedel, ako si ich má vážiť, pretože nikto nevedel, čo náš čaká.”

Jones si myslí, že všetci, vrátane štátov, budú v najbližších 20 rokoch používať nejaký druh digitálnej meny. Do tej doby bude kryptotrh podľa jeho názoru podobný trhu s cennými kovmi. Bitcoin prirovnal k zlatu, kým ostatne kryptomeny vníma ako priemyselné kovy typu meď či hliník.

V podobnom čase ako Tudor Jones hovoril o Bitcoine v pozitívnom zmysle na Yahoo Finance upozornil na jeho úžasnú výkonnosť zakladateľ a šéf firmy Shapeshift Erik Voorhees. Ten na Twitteri zdieľal tabuľku spoločnosť Messari, ktorá poukázala na to, ako sa Bitcoinu darilo za posledných 10 rokov v porovnaní s inými trhmi. Kým zlato prinieslo za poslednú dekádu investorom zisk okolo 32% a S&P500 strojnásobil ich vklad, Bitcoin predviedol neuveriteľné zhodnotenie o 7 837 884%.

,,Dalo by sa odpustiť, ak niekto nerozumel Bitcoinu pred 8 rokmi. Ale každý správca aktív na svete, ktorá dnes tento fenomén nepozná, by sa mal poriadne zamyslieť,” upozornil.

V pozitívnom duchu o Bitcoine hovoril tento týždeň aj CEO najväčšej správcovskej spoločnosti na svete BlackRock Larry Fink, ktorý skonštatoval, že Bitcoin má potenciál stať sa globálnym trhom. Nuž a Danny Masters, ktorý v minulosti pracoval pre JP Morgan, uviedol, že každý investor, ktorý nebude mať v budúcnosti vo svojom portfóliu Bitcoin, bude ohrozovať svoju vlastnú kariéru.

Zdroje: cointelegraph.com ,  cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Prevádzkovateľ S&P500 indexu spustí vlastný kryptomenový index

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Wall Street

Prevádzkovateľ S&P500 Indexu, S&P Dow Jones Indicies (DJI), teda spoločnosť, ktorú spoločne vlastnia traja finanční giganti S&P Global, CME Group a News Corp, pravdepodobne už v úvode roka predstaví debutový index pre kryptomeny, vďaka čomu sa digitálne aktíva opäť výraznejšie priblížia Wall Street.

V tlačovej správe k tejto novinke označila firma S&P Dow Jones Indicies kryptomeny na čele s Bitcoinom za rozvíjajúcu sa triedu aktív, ktorá upútala ich pozornosť. Index, ktorý pripravia, by mal údajne pokrývať až 550 kryptomien.

,,Vzhľadom k tomu, že sa digitálne aktíva, ako sú kryptomeny, stávajú rýchle sa rozvíjajúcou triedou aktív, nastal čas pre nezávislé, spoľahlivé a užívateľsky prívetivé metriky (tohto sektora)“ uviedol v tlačovej Peter Roffman, ktorý je globálnym vedúcim pre inovácie a stratégie v S&P DJI. ,,Sme nadšení, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou Lukka, ktorá je lídrom v spracovaní digitálnych dát, ktorá prinesie viac transparentnosti v tomto rodiacom sa sektore.”

Šéf Lukka Robert Materazzi sa na spoluprácu teší a verí, že posunie kryptosektor opäť bližšie k masovej adopcii: ,,Naša spolupráca s S&P DJI je ďalším míľnikom, ktorý preklenuje priepasť medzi ekosystémom kryptomien a tradičnými finančnými službami. V rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví je zásadné, aby sa stavalo na inštitucionálnych štandardoch a na práci s vysoko rešpektovanými značkami, ako je S&P DJI. Naša firma je nadšená, že pomôže riadiť neustále nové inovácie v spolupráci s DJI.”

Táto novinka dozaista pôsobí na prvý pohľad pre kryptomeny veľmi pozitívne, no je nutné dodať, že údajný počet kryptomien, ktoré majú byť zaradené do indexu, je priam šokujúci. 550 rôznych digitálnych aktív znamená zahrnutie aj projektov, ktoré majú minimálnu šancu na reálny úspech a mnohé z nich pravdepodobne už vo vývoji ani nepokračujú. Až čas teda ukáže, či bolo zvolenie takéhoto vysokého počtu kryptomien pre index dobrým nápadom.

Ako bolo spomenuté už vyššie, DJI prevádzkuje rešpektované indexy, od ktorých sa odrážajú ETF umožňujúce investovať napríklad do 500 najhodnotnejších spoločnosti obchodujúcich na amerických burzách (S&P500). Ak by ste chceli vedieť viac ako indexoch S&P500 a DOW JONES, pozrite si zaujímavé video z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma:

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Binance Coin

Binance spúšťa súťaž o ceny v hodnote 3 700 eur

Avatar

Článok

zo dňa

od

Súťaž Binance

burze Binance sme vás len nedávno informovali v našej mimoriadne podrobnej recenzii. Dnes na to naviažeme informáciou o novej tzv. Binance Black Friday Afterparty akcii, ktorá by sa mohla niektorým investorom do kryptomien naozaj oplatiť.

Binance sa totiž rozhodla odmeniť 30 zákazníkov z Čiech a Slovenska, ktorí nikdy predtým alebo od 2. novembra tohto roku nepoužili fiat bránu Binance na nákup kryptomien, cenami v celkovej hodnote až 3700 eur (respektíve 100 000 KČ). Výhercovia budú vyhlásení v pondelok 15. decembra 2020.

TIP: Ak sa na Binance zaregistrujete cez tento link, dostanete 20% zľavu na obchodovanie na tejto platforme. Nezabudnite to využiť!

Do súťaže sa môžete zapojiť, ak nakúpite cez Binance kryptomeny platobnou kartou alebo SEPA prevodom (na SEPA prevod sú do konca roka 0% poplatky, odporúčame využiť pozn. red.) a neurobili ste tak nikdy predtým, alebo aspoň nie v priebehu posledných 30 dní.

Binance informuje, že medzi 30 výhercov v podobe zdvojnásobenia hodnoty ich vkladu rozdelí celkovo 92 000 českých korún (respektíve ekvivalent v eurách) v podobe v danom momente prislúchajúcej hodnoty kryptomeny Binance Coin. Každý jeden nákup v rozmedzí od 350 KČ do 3000 KČ (cca 115 eur) bude zaradený do losovania a získa 1 los. Počet vkladov nie je obmedzený. Zvyšných 8 000 KČ bude použitých ako odmena pre zákazníkov za propagovanie tejto akcie na sociálnych sieťach.

Podrobné podmienky súťaže nájdete tu.

Dôležité: Ak ešte nie ste na Binance zaregistrovaný a plánujete tak spraviť, ak požijete náš link, získate 20% zľavu na poplatky (fees) za obchodovanie na tejto platforme, čo sa vám dozaista zíde.

Veľká recenzia kryptoburzy Binance: História, produkty, Binance Coin či bezpečnosť

Zároveň vám odporúčame prečítať si túto našu dlhú recenziu buryz Binance, alebo si ju pozrieť v podobe videa:

Čítať ďalej

Kryptomeny

Krypto správy dňa (3.12.): Pochvala pre Bitcoin, Ethereum čí rezonujúca téma regulácii

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin pozor

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ. 

Čo čaká Ethereum 2.0 teraz? Vitalik ukázal schému, Lubin hovorí o pokroku

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Ethereum a zároveň jeden z jej spoluzakladateľov Vitalik Buterin po úspešnom spustení fázy 0 novej generácie Ethereum 2.0 publikoval na Twitteri aktualizovanú roadmapu dokončenia tohto robustného blockhainu. Spustenie Ethereum 2.0 je rozdelené do viacero fáz. Tá úvodná s označením “fáza 0” umožňuje prakticky len staking mincí ETH. Musíte na to však disponovať minimálne 32 ETH a ak ich uzamknete, opäť s nimi budete môcť manipulovať až o spustení ďalších fáz. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto texte.

Čo čaká Ethereum 2.0 teraz? Vitalik ukázal schému, Lubin hovorí o pokroku

Čaká stablecoiny vážny problém? V kongrese chcú schváliť problematický zákon

Stablecoiny sa stali postupom času neodmysliteľnou súčasťou sveta kryptomien. V trhu, kde je vysoká volatilita, totiž umožňujú prevod financií do formy financií, ktoré sú síce stále kryptomenami, no sú viazané na hodnotu fiatovej meny, čiže nemenia svoju hodnotu napríklad voči doláru. Nový zákon, ktorý bol predstavený v americkom kongrese, by však mohol spoločnostiam, ktoré stoja za stablecoinami, spôsobiť nejdenú vrásku na čele. Téme sme sa viac venovali tu.

Šéf BlackRock tvrdí, že Bitcoin sa môže vyvinúť vo veľký globálny trh

Len nedávno sme písali o tom, ako CIO giganta BlackRock, ktorý je vôbec najväčším investičným správcom na svete, hovoril v pozitívnom duchu o Bitcoine. Teraz sa k nemu pridal aj jeho kolega a generálny riaditeľ celej spoločnosti Larry Fink. Larry Fink hovoril o Bitcoine po boku šéfa britskej centrálnej banky Bank of England Marka Carneyho a ani pred ním sa neštítil pochváliť najslávnejšiu decentralizovanú kryptomenu. Ak chcete vedieť viac, otvorte si tento článok.

Šéf PayPal volá po spolupráci kryptosektora s regulátormi

Dan Schulman, šéf spoločnosti PayPal, ktorá v posledných týždňoch výrazným spôsobom ovplyvnila cenu a tiež investičnú náladu okolo Bitcoinu, sa domnieva, že jediná cesta vpred pre kryptosektor je skrz rozvíjajúcu sa spoluprácu s regulačnými orgánmi. Schulman tieto svoje myšlienky prezentoval počas online konferencie Web Summit, ktorú hostil Andres Ross Sorkin zo Squawk Box. Počas nej vyhlásil, že kryptomenový priemysel musí úzko spolupracovať s finančnými úradmi, aby priniesol kryptomenám väčší úžitok. Viac sa dočítate tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku

Čítať ďalej

Bitcoin

Šéf PayPal volá po spolupráci kryptosektora s regulátormi

Avatar

Článok

zo dňa

od

paypal-bitcoin

Dan Schulman, šéf spoločnosti PayPal, ktorá v posledných týždňoch výrazným spôsobom ovplyvnila cenu a tiež investičnú náladu okolo Bitcoinu, sa domnieva, že jediná cesta vpred pre kryptosektor je skrz rozvíjajúcu sa spoluprácu s regulačnými orgánmi.

Schulman tieto svoje myšlienky prezentoval počas online konferencie Web Summit, ktorú hostil Andres Ross Sorkin zo Squawk Box. Počas nej vyhlásil, že kryptomenový priemysel musí úzko spolupracovať s finančnými úradmi, aby priniesol kryptomenám väčší úžitok. ,,Existuje iba jeden spôsob, ako k tomu pristupovať, a to ruka v ruke s regulačnými orgánmi,” tvrdil.

Hlavná tvár súčasného PayPalu, ktorý kedysi spoluzakladal Elon Musk, ďalej uviedol, že dodržiavanie predpisov je základom pre poskytovanie služieb v tomto sektore. ,,Súčasťou týchto základných schopnosti je dodržiavanie predpisov, úplne pochopenie bezpečnosti, riadenia rizík, všetkých finančných kontrol, kontrol zo strany FinCenu, kontrol AML (boj proti praniu špinavých peňazí). Bez toho naozaj neexistuje spôsob, ako fungovať v tomto ringu. Musíte to mať.”

Schulman tiež poznamenal, že PayPal robí v tejto oblasti azda najviac zo všetkých. Upozornil, že získali ťažko nadobudnuteľnú licenciu bitLicence od regulačných orgánov v New Yorku. Svoj pozitívny názor na vzťah s regulátormi podčiarkol aj vyhlásením, že “silný regulačný dohľad je mimoriadne dôležitý a ja s tým nemám žiadny problém.”

PayPal podľa firmy Pantera Capital kupoval minulý týždeň ekvivalent okolo 70% novovýťažených bitcoinov. Popri tom, ako spustil svoje kryptoslužby v USA a chystá sa na podobný krok v úvode roka 2021 aj v rámci celého sveta, tak výrazným spôsobom ovplyvnil nielen cenu Bitcoinu, ale aj náladu okolo neho. Treba však upozorniť, že skrz PayPal si užívatelia nemôžu kryptomeny kúpiť a  následne ich vlastniť na vlastných peňaženkách. Investícia do kryptomien skrz PayPal teda funguje len v rámci uzavretého ekosyytému, ktorý nie je v súlade s tým, ako si to predstavuje odborná časť kryptokomunity.

Zdroj: cointelegraph.com

 

Čítať ďalej

Bitcoin

Šéf BlackRock tvrdí, že Bitcoin sa môže vyvinúť vo veľký globálny trh

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Len nedávno sme písali o tom, ako CIO giganta BlackRock, ktorý je vôbec najväčším investičným správcom na svete, hovoril v pozitívnom duchu o Bitcoine. Teraz sa k nemu pridal aj jeho kolega a generálny riaditeľ celej spoločnosti Larry Fink.

Larry Fink hovoril o Bitcoine po boku šéfa britskej centrálnej banky Bank of England Marka Carneyho a ani pred ním sa neštítil pochváliť najslávnejšiu decentralizovanú kryptomenu. ,,Bitcoin si získal pozornosť a predstavivosť mnohých ľudí. Je stále pomerne neotestovaný a je stále relatívne malý v porovnaní s inými trhmi. Môže sa z neho teda vyvinúť globálny trh? Je to pravdepodobné,” skonštatoval.

Ako sme zmieňovali už v úvode, Fink nie je jediným vrcholovým predstaviteľom firmy BlackRock spravujúcej podľa výkazu zo záveru roka 2019 majetok v hodnote vyše 7,4 bilióna dolárov a patriacej do S&P500 aj S&P 100 indexu, ktorý hovoril o Bitcoine v pozitívnom duchu. Ešte skôr než on naň upozornil investičný riaditeľ Rick Rieder, ktorý skonštatoval, že Bitcoin nielen že môže konkurovať zlatu, ale má potenciál ho aj do značnej miery nahradiť. Poukázal pritom na jeho funkčne vlastnosti a ľahšiu použiteľnosť.

CIO giganta BlackRock očakáva, že Bitcoin do značnej miery zaujme pozíciu zlata

Vyjadrenie Finka na adresu Bitcoinu prichádza len pár dní potom, ako sa spoločnosť Guggenheim rozhodla podať na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) žiadosť o povolenie expozície do Bitcoinu vo výške 10% spravovaného majetku. Následne bude môcť kúpiť skrz Grayscale Investments bitcoiny v hodnote okolo 480 miliónov dolárov.

Inštitucionálny dopyt po Bitcoine poháňa aj PayPal, ktorý podľa dát Pantera Capital v súčasnosti nakupuje značné množstvo z novo vyťažených BTC (ekvivalent ich počtu). Minulý týždeň malo ísť údajne až o 70 percent.

Zmieňovaná firma BlackRock priamym spôsobom bitcoiny zatiaľ nevlastní, no je akcionárom firmy Microstrategy, ktorá medzi augustom a septembrom nakúpila bitcoiny za 425 miliónov dolárov. V súčasnosti je ich hodnota už vyše 600 miliónov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Kryptomeny

Čaká stablecoiny vážny problém? V kongrese chcú schváliť problematický zákon

Avatar

Článok

zo dňa

od

Stablecoin

Stablecoiny sa stali postupom času neodmysliteľnou súčasťou sveta kryptomien. V trhu, kde je vysoká volatilita, totiž umožňujú prevod financií do formy financií, ktoré sú síce stále kryptomenami, no sú viazané na hodnotu fiatovej meny, čiže nemenia svoju hodnotu napríklad voči doláru. Nový zákon, ktorý bol predstavený v americkom kongrese, by však mohol spoločnostiam, ktoré stoja za stablecoinami, spôsobiť nejdenú vrásku na čele.

Ak by sa zmieňovaný zákon podarilo presadiť a schváliť, všetky typy kryptomien viazaných na fiatové meny, čiže napríklad USDT (Tether) či USDC by sa stali nelegálnymi, ak by neobdržali na prevádzku takéhoto produktu súhlas vládnych orgánov.

,,Je nezákonne, aby akákoľvek osoba vydávala stablecoin alebo službu súvisiacu so takýmto druhom peňazí, alebo sa akokoľvek inak zaoberala komerčnou aktivitou súvisiacou so stabilnými peniazmi vrátane aktivít zahrňujúcich stablecoiny vydané inými osobami, bez písomného súhlasu predom, ktorý by získala od príslušnej federálnej bankovej agentúry, korporácie a rady guvernérov Federálneho rezervného systému (FED)”, citoval návrh z pléna portál Cointelegraph.

Zákon s označením “The Stable Act” má údajne chrániť spotrebiteľov pred rizikami vyplývajúcimi z novovznikajúcich digitálnych platobných nástrojov, aké plánuje uviesť na trh napríklad Facebook (kryptomena Libra). Jeho schválenie je však otázne, nakoľko do konca 116. kongresu zostáva už len mesiac a návrh zákona stojí ešte pred mnohými čítaniami.

Iniciátorkou tohto zákona je kongresmanka demokratickej strany Rashida Tlaib, ktorá sa tejto téme aj v súvislosti s plánovanou kryptomenu Facebooku venuje už dlhšie.

Kryptokomunita reaguje na návrh zákona mimoriadne negatívne. Riaditeľ CoinShares Metlem Demirors uviedol, že jeho prípadne schválenie by malo opačný efekt a spotrebiteľom by skôr uškodilo. ,,Kryptomeny znižujú náklady na finančné služby pre populáciu, najmä pre tých, ktorí boli vylúčený z bankového sektora,” upozornil. Ak by zákon prešiel, zvýšili by sa náklady pre firmy prevádzkujúce takéto stablecoiny, čo by viedlo k tomu, že by títo spotrebitelia boli z trhu opäť vytlačení.

Jeremy Allaire z firmy Circle (stojí za stablecoinom USDC) poznamenal, že zákon by predstavoval obrovský krok späť pre inovácie digitálnych mien v USA a obmedzil by pokrok v oblasti blockchian aj fintech priemyslu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Čo čaká Ethereum 2.0 teraz? Vitalik ukázal schému, Lubin hovorí o pokroku

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum 2.0

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Ethereum a zároveň jeden z jej spoluzakladateľov Vitalik Buterin po úspešnom spustení fázy 0 novej generácie Ethereum 2.0 publikoval na Twitteri aktualizovanú roadmapu dokončenia tohto robustného blockhainu.

Spustenie Ethereum 2.0 je rozdelené do viacero fáz. Tá úvodná s označením “fáza 0” umožňuje prakticky len staking mincí ETH. Musíte na to však disponovať minimálne 32 ETH a ak ich uzamknete, opäť s nimi budete môcť manipulovať až o spustení ďalších fáz.

Fáza 1, ktorá je na programe najbližšie, zavedie možnosť shardingu/delenia dát a zvyšuje možnosti vkladania dát bez priameho ovplyvnenia samotného výkonu blockchainu. Fáza 2 následne zavedie kompletné možnosti delenia transakcií a umožní realizáciu tisícov transakcií v priebehu sekundy.

Roadmapa, ktorú Buterin teraz predstavil, je podľa neho “plynulejšia” než  tá, ktorá bola prezentovaná v marci 2020 a hovorila o jednotlivých fázach (1, 1.5, 2…). Napríklad dôležité míľniky prechodu na Ethereum 2.0, ktorými sú spustenie proof-of-stake, zavedenie ETH light klientov na ETH1 a dáta sharding boli pôvodne zoskupené do fáz 1 a 1.5. Aktualizovaná roadmapa však tieto tri významné body oddeľuje a robí ich od seba viac nezávisle, čo znamená, že je možné na jednotlivých boroch pracovať paralelne.

Pokiaľ ide o sharding a light klientov, Buterin tvrdí, že ešte nie sú ani v polovici dokončenia prác, čo je ale v súlade s pôvodnými odhadmi, že tieto práce budú trvať ešte minimálne jeden rok. Keď sa tak stane, mohla by sa éra, počas ktorej bude možné realizovať transakcie Ethereum o rýchlosti 10 000 TPS, stať skutočnosťou.

Lubin je veľkým optimistom

Ďalší spoluzakladateľ Ethereum Joseph Lubin vlial (ako to je uňho bežné) do strohých informácii viac marketingu, keď vyhlásil, že práce na Ethereum 2.0 sa realizujú rýchlejšie, než mnohí očakávali. Preto verí, že nová generácia Ethereum 2.0 “pohltí” súčasne Ethereum v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Lubin konkrétne predpovedá, že ďalšia fáza Ethereum 2 bude online už do 9 až 12 mesiacov. Tvrdí, že sa vďaka tomu dočkáme zásadnej zmeny v rýchlosti a množstve transakcií, ktoré dokáže tento blockchain zvládnuť. Myslí si, že Ethereum by následne mohli využívať aj v rámci bankového systému.

Hemachandra vidí v pokroku prekážky

O čosi menej optimistické vyjadrenia na adresu Ethereum 2.0 prezentoval zakladateľ a generálny riaditeľ MyEtherWallet Kosala Hemechandra, ktorý upozornil, že vývojárov teraz čakajú naozaj ťažké časy.

,,Myslím si, že otázka by mala zniesť tak, čo teraz nie je pre Ethereum 2.0 prekážkou. V zásade po spustení Beacon chainu sa budú špecializovať na fázu 1. Prejde mnohými iteráciami podobnými fáze 0 a bude sa opravovať množstvo chýb. Je ťažké definovať konkrétny problém, pretože ich bude naozaj mnoho. S tým, čo som videl v minulosti s domnievam, že spustenie fázy 1 bude trvať približne rok a potom spustenie fáz 1,5 by mohlo trvať ďalších 6 mesiacov. Fáza 2 je vzdialená minimálne jeden a pol roka.”

Zdroje: cointelegraph.com , cointelegraph.com,

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-