Kirgizsko (Kirgizská republika) má v kryptosektore rozporuplnú povesť, nakoľko ide o krajinu, ktorá je populárna medzi ťažiarmi Bitcoinu, no popri tom už v roku 2014 zakázala ich používanie.
Napriek spomínanému zákazu obľuba tejto krajiny medzi ťažiarmi výrazne neklesla a podľa dostupných správ sa v nej aktuálne nachádza viac ako 80 000 ťažobných zariadení. Okrem toho to vyzerá tak, že šancu na zmenu má aj miestna legislatíva. V hre je vytvorenie nových rámcových regulácii pre ťažbu kryptomien.
Základ legislatívnych zmien by mal vytvoriť najnovší návrh zákona, ktorý sa zmeriava na ťažobné aktivity, konkrétne ich zdanenie. Miestna vláda totiž hľadá ďalšie možnosti príjmu do štátneho rozpočtu.
Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Definícia digitálnych aktív
Zákon nemožno vnímať len v tom zmysle, že prinúti miestne firmy špecializujúce sa na ťažbu kryptomien platiť nezmyselné dane. Pre kryptomeny totiž prináša významne novinky, ako je napríklad ich právna definícia a definícia ich ťažby.
Ak bude schválený, znamenal by veľký krok k liberalizácii kryptomien na tomto území. A ktovie, možno by vďaka tomu Kirgizsko časom dospel aj k tomu, že by kryptomeny akceptoval ako bežné platidlo.
15% daň
Návrh zákona v súčasnej verzii hovorí o dani vo výške 15% zo ziskov generovaných predajom vyťažených kryptomien. To znamená, že v tomto smere sa návrh nemení od pôvodného zákona, ktorý bol predložený už v auguste minulého roka. Štát predpokladá, že nový spôsob zdanenia by priniesol do rozpočtu 4 200 000 dolárov ročne.
Miestny parlament tiež uvažuje nad úpravou sadzieb za elektriku priamo pre ťažiarov. Tým chce nasledovať rozhodnutie ich Najvyššieho súdu, ktorý v decembri navrhol statickú tarifu 0,05 USD na kWh. To je približne o 70% viac, než je priemerná cena v tejto krajine.
Niektorí predstavitelia miestneho parlamentu sa totiž obávajú, že rastúca ťažba kryptomien na ich území nie je udržateľná vzhľadom na obmedzené možnosti generácie elektriny v tejto krajine. Kirgizsko totiž už teraz importuje dvakrát toľko elektriny, ako exportuje.