Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Do Kwon stojaci za LUNA a UST: Zlomilo mi srdce, keď vidím, akú bolesť spôsobil môj vynález

Článok

luna
Zdroj: Unsplash.com

Do Kwon stojaci za kryptomenou Terra (LUNA) a na ňu naviazaný algoritmický stablecoin Terra USD (UST), ktoré prišli o drvivú väčšinu svojej hodnoty po tom ako stablecoin UST stratil schopnosť viazať svoju hodnotu na hodnotu dolára, začal opäť komunikovať cez sociálne siete.

Do Kwon, ktorý si počas obdobia „prospechu“ užíval na Twitteru mediálnu slávu, bol prvé dni po crashi Luna a UST na tejto sociálnych sieťach netradične neaktívny. V sobotu však niekoľko hodín po tom ako navrhol „plán obnovy ekosystému Terra“ začal opäť priamo komunikovať o súčasnej situácií s komunitou fanúšikov ako to sám napísal „jeho vynálezu“.

,,Zlomilo mi srdce, keď vidím, akú bolesť vám všetkým spôsobil môj vynález,“ napísal Do Kwon a doplnil, že v predošlých dňoch strávil hodiny telefonovaním s ľuďmi, ktorých finančne zdevastoval depegging UST s americkým dolárom (strata schopnosti UST kopírovať cenu s UST).

Poznámka: Pád kryptomien Terra (LUNA) a UST má dvojitý negatívny rozmer. Neklesla totiž len hodnota tokenu LUNA, čo sa vo svete kryptomien bežne stáva, ale aj hodnota UST voči doláru, hoci UST mal byť naprogramovaný tak, že voči doláru si vždy udrží pevnú hodnotu. Tí, ktorí „zaparkovali“ svoje financie do UST spoliehajúc sa na to, že hodnota UST sa nemôže zmeniť, prišli o viac ako 80% svojich financií. V čase písania článku má jeden UST hodnotu nižšiu než 20 centov.

Do Kwon a jeho tím sa prvotný pád snažili riešiť zmobilizovaním pôžičky vo výške 1,5 miliardy dolárov z rezervného fondu, no na udržanie peggingu UST s americkým dolárom to nestačilo. Cena ďalej klesala a okrem UST začala výrazne padať aj cena LUNA. Kým UST má aspoň nejakú hodnotu, LUNA je od svojich historických maxím vzdialená prakticky 100%. Napriek tomu sú však v trhu špekulanti, ktorí ju teraz nakupujú dúfajúc, že sa z problémov „vyhrabe”.

Zakladateľ Terra priznal, že neexistuje spôsob, ako úplne obnoviť dôveru v jeho blockchain, no navrhnutý redistribučný plán podľa neho dokáže čiastočne kompenzovať straty podporovateľov tejto siete.

Navrhuje hard fork, dôveru v UST však nezachráni

Do Kwon ho predstavil koncom pracovného týždňa a znie takto – prakticky navrhuje, aby sa sieť hardforkom resetovala s tým, že vznikne ponovom 1 miliarda tokenov LUNA – 40% novo distribuovaných tokenov pripadne držiteľom LUNA, ktorí mali tieto tokeny pred depeggingom. 40% sa má pripadnúť držiteľom UST na pomernom základe v čase modernizácie novej siete. 10% by mali dostať držitelia LUNA tesne pred zastavením prevádzky siete a zvyšných 10% tokenov by malo ísť do fondu rozvoja.

Tento plán by podľa neho mohol pomôcť zabezpečiť budúcnosť ekosystému LUNA, ktorý stále opisuje ako „jeden z najväčších a najživších vývojárskych ekosystémov v oblasti kryptomien, v ktorom figuruje niekoľko najchytrejších myslí vo svete pracujúcich na produktoch s najlepšie UI/UX”, no priznáva, že pravdepodobne nedokáže vyriešiť stratu dôvery v algoritmický stableocin UST, ktorý zlyhal.

Potvrdzuje to aj veta v sérii jeho tweetov, kde uviedol: ,,Stále verím, že decentralizovaná ekonomika potrebuje decentralizované peniaze – avšak je jasné, že UST v súčasnej forme nebude tými peniazmi.“

Pomoc švajčiarskej firmy bol hoax

V komunite okolo tejto kryptomeny sa medzitým riešili aj správy, podľa ktorých švajčiarska spoločnosť GAM Investments investuje 3 miliardy dolárov, aby pomohla zachrániť ekosystém Terra vrátane stablecoinu UST. Európsky správcovský gigant však tieto fámy vyvrátil a informoval, že tlačová správa, ktorá kolovala internetom, bola vymyslená vrátane falošných citácii generálneho riaditeľa GAM Petra Sandersona.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.