Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Do 5 rokov vraj Bitcoin stratí prvé miesto v kapitalizácii. Štúdiu kritizujú

Článok

bitcoin-ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hoci sa môže zdať, že Bitcoin diktuje tempo kryptotrhu, niektoré popredné altcoiny ho v tomto roku pomerne výrazne prekonávajú. Upozornil na to analytik Ceteris Paribus známy na Twitteri ale aj platforme FTX.com.

Ceteris si všimol, že tri altcoinove indexy od FTX sledujúce malé, stredné a veľké kryptomeny mimo Bitcoin, zaznamenali od úvodu roka výrazne lepšie výsledky než Bitcoin. Altcoinom sa naozaj začalo dariť, no nie je to prekvapujúce, keďže v rokoch 2018 a 2019 zaznamenali obrovské straty – nielen voči doláru, ale aj Bitcoinu. Odraz od miním je preto pochopiteľný.

Popredný vývojár spoločnosti Blockhair a autor mnohých článkov o ochrane osobných údajov a škálovaní Bitcoinu Nikita Zhavoronkov však zašiel podstatne ďalej a vo svojej publikácii vydanej na 20 stranách uviedol, že aktuálne je to naposledy, čo vidíme na trhu s kryptomenami dominanciu Bitcoinu na 66%.

K tomu doplnil, že v najbližších piatich rokoch s veľkou pravdepodobnosťou Bitcoin príde o prvé miesto v kapitalizácii kryptomien. Najbližšie k možnosti prekonať ho je Ethereum, no to by na to v tomto čase potrebovalo navyše 150 miliárd dolárov.

Zhavoronkov si myslí, že hlavným argumentom v prospech altocinov je, že dva významné fundamenty – smart kontrakty a riešenia pre vyššiu ochranu súkromia transakcií, u Bitcoinu absentujú. Pokiaľ ide o Lightning Network, túto technológiu označil za chybnú s množstvom nedostatkov a jej nevyužiteľnosťou v reálnom svete.

,,Aby bolo možné predbehnúť Bitcoin, Ethereum musí narásť len šesťnásobne v porovnaní s BTC. V žiadnom prípade to nie je nemožné (nezabúdajte, sme vo svete kryptomien). Čo sa stane, keď Ethereum prejde na Proof of Stake, začne lepšie škálovať a stane sa jednotkou?,” spýtal sa rečnícky.

Na tvrdenia Zhavoronkova pochopiteľne reagovali viacerí bitcoinoví maximalisti, ktorí spochybňujú a odsudzujú jeho názory. Melik Manukyan napríklad uviedol, že ak by sa cena Bitcoinu vyšplhala v nasledujúcich rokoch na 100 tisíc dolárov, čiže jeho kapitalizácia by bola okolo 1,8 bilióna dolárov a popri tom by klesla jeho dominancia na trhu na 33-percent, znamenalo by to, že altcoiny by museli dosiahnuť kapitalizáciu najmenej 3,6 bilióna dolárov. Táto čiastka predstavuje približne 20-percent súčasného HDP Spojených štátov a je približným ekvivalentom kapitalizácie akcii Apple, Microsoftu, Walmartu a Netflixu, teda úspešných firiem, ktoré sú na trhu už desaťročia. Preto túto tézu označil za absurdnú.

Kritika na adresu Zhavoronkova smerovala aj z mnohých iných strán. Vyčítane mu bolo najmä to, že nepochopil odlišné vlastností altcoinov oproti Bitcoinu. Mnohé z nich majú oveľa vyššiu infláciu a celkovú zásobu, nízku adopciu a taktiež otáznu bezpečnosť, kým Bitcoin je mimoriadne vzácny a disponuje rokmi osvedčenou bezpečnou technológiou.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne