Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dnes je Bitcoin Pizza Day. Poznáte príbeh o dvoch pizzách za 10 000 bitcoinov?

Článok

Bitcoin pizza
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Viete o tom, že dnes krytokomunita oslavuje Bitcoin Pizza Day? Presne pred 9 rokmi, 22. mája 2010 zaplatil programátor Laszlo Hanyecz za dve veľké pizze z reťazca Papa John’s 10 000 BTC. Vtedy mali hodnotu približne 30 dolárov. Dnes ide o viac než 79 miliónov USD.

Táto platba je všeobecne považovaná za prvý reálny nákup nejakého produktu prostredníctvom Bitcoinu. V tom čase neexistoval ešte ani dva roky. Rozhodnutie Hanyecza použiť v reálnom svete bitcoiny, ktoré vyťažil na svojom počítači, je dodnes považované za jeden z kľúčových okamihov v histórii Bitcoinu.

Platba pochopiteľne neprebiehala spôsobom, že zavolal do pizzerie a bitcoiny len tak poslal na jej BTC peňaženku. Musel ísť na to sofistikovanejšie. Realizáciu svojho nápadu zaplatiť za pizzu pomocou Bitcoinu odštartoval príspevkom na fóre Bitcointalk:

,,Zaplatím 10 000 bitcoinov za pár pízz. Napríklad dve veľké, takže mi niečo zostane aj na zajtra. Rád si nechávam niečo aj na neskôr. Môžete urobiť pizzu sami a priniesť ju do môjho domu, alebo si ju objednať z miesta doručenia, ale to, na čo sa zameriavam, je dostať pizzu dodanú výmenou za bitcoiny,” napísal na fóre.

Iný užívateľ fóra s prezývkou “jercos” sa tejto ponuky chytil a následne preňho objednal pizze. Transakcia bola podľa Bitcoin Wiki realizovaná cez internetový chat.

Hanyecz vraj neľutuje, že urobil transakciu v dnes závratnej hodnote. Verí, že tým prispel k propagácii kryptomien a ktovie, možno by dnes o Bitcoine vedelo omnoho menej ľudí, keby sa tak vtedy nerozhodol.

Minulý rok zaplatil za pizzu Bitcoinom opäť – nová transakcia za dve pizze, ktoré boli doručené jeho priateľovi, však mala už hodnotu len 0,00649 BTC (asi 67 dolárov). Transakcia bola realizovaná cez Lightning Network s cieľom podporiť túto technológiu. ,,Možno vďaka tomu budú nakoniec predajcovia pizze ochotní prevádzkovať vlastné Lightning nody a budem môcť realizovať platby priamo k nim,” dúfa.

Príležitosť urobiť si reklamu vďaka pizza Day využili dnes aj u Binance, kde si objednali dve pizze z Papa John’s za jeden token Binance Coin (BNB) v hodnote 30 dolárov. Ktovie, či to pomôže rastu ceny tejto kryptomeny podobne, ako kedysi Bitcoinu.

https://twitter.com/c_ryptoengineer/status/1131087167621554176

Zdroj: qz.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne