Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

DLT môže zlepšiť finančný systém. Centrálne banky by však mali byť opatrné

Článok

banky

O téme kryptomien centrálnych bánk a o tom, akým problémom čelia a budú čeliť, sa hovorilo aj počas Bitcoin Expo 2020 na pôde Massachusetts Insittute of Technology (MIT).

Traja odborníci pri panely o technológii distribuovanej knihy (DLT) priznali, že digitalizované meny centrálnych bánk (CBDC) môžu zlepšiť existujúci globálny menový systém, no pretrvávajú u nich rizika týkajúce sa súkromia, interoperability a škálovateľnosti blockchainov, na ktorých budú fungovať.

Ekonómka medzinárodného menového fondu Sonja Davidovičová upozornila Centrálne banky, aby sa neponáhľali s implementáciou blockchianu bez toho, aby si túto technológiu dôkladne otestovali. ,,Aktuálne sledujeme trend, že je okolo toho veľký humbuk a ľudia sa snažia rýchlo prejsť na blockchain len preto, že je to populárne téma,“ varovala. ,,Výsledok je taký, že centrálne banky sa tým zaoberajú bez toho, aby sme prešli správnym procesom testovania technológie,” dodala.

Davidovičová taktiež uviedla, že napriek množstvu distribuovaných systémov, ktoré sú dostupné centrálnym bankám, žiaden z nich nepreukázal robustné riešenie pre súkromie a interoperabilitu. Centrálne banky preto čelia pri implementácii týchto riešení veľkým rizikám – okrem iného aj preto, že vývoj zadávajú externým spoločnostiam. ,,Môžete mať zabezpečený systém, ale ak ľudia, ktorí ho ovládajú, kliknú na phishingový email alebo povolia narušenie zabezpečenia, aj ten najrobustnejší systém má problém s bezpečnosťou.”

Vedecký pracovník pre digitálne meny na MIT a bývalý úradník bank of England Robleh Ali si myslí, že digitálne meny centrálnych bánk budú napokon fungovať na hybridných systémoch. ,,Skončime napokon pri nejakom hybride, pretože si nemyslím, že by každá centrálna banka zvolila rovnaké riešenie (produkt). Kľúčom bude, aby dokázali medzi sebou vzájomne fungovať, takže sa zaradia do spoločného systému.“

Riaditeľ Fintech výskumu pre FED v Bostone Bob Bench uviedol, že riešením nie je ani to, čo aktuálne ponúka Bitcoin. ,,Bitcoin je veľmi zaujímavý, pretože väčšinou ide iba o transakčné hodnoty. Ak sa však snažíme vybudovať maloobchodnú menu centrálnej banky – napríklad v Číne, minulý rok sa v nej generovalo iba cez WeChat 40 biliónov dolárov – na to potrebujete niečo, čo zvládne transakcie znova a znova a znova bez toho, aby sa to spomalilo/rozbilo,” upozornil na problémy Bitcoinu so škálovateľnosťou.

Účastníci diskusie sa preto zhodli, že technológia DLT môže priniesť zaujímavý pokrok, no centrálne banky musia byť veľmi opatrné pri jej implementácii. Mali by sa vyvarovať tomu, že do nej vložia úplnú dôveru.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne