Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

DeFi bublina prvýkrát výraznejšie spľasla. Čo bude ďalej?

Článok

defi-bublina
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Posledných sedem dní bolo pre projekty decentralizovaného financovania (DeFi) katastrofálnych. Polovica z tuctu najväčších DeFi tokenov totiž prišla o polovicu svojej dolárovej hodnoty.

Podľa analytickej firmy Messari, ktorá sa venovala tejto téme, je 32 z 34 DeFi trhov za posledný týždeň v mínuse – iba PowerPool (CVP) a SushiSwap (SUSHI) vykázali na týždňovom grafe rast.

Medzi najviac zasiahnuté trhy patrí Curve s poklesom o vyše 65%, Meta so stratou 58%, AirSwap (-51%) a bZx Network s Wrapper Nexus Mutual so stratou 49%.

Tento pokles vymazal mnoho ziskov, ktoré dosiahli DeFi projekty v priebehu augusta, ktorý sa vyznačoval v tejto kategórii kryptomien rekordnou volatiliou. Väčšina z nich je aj z pohľadu posledných 30 dní aktuálne v mínuse. Najviac Curve (-58%), Bancor (-57%) a Meta (-46%).

Posledný týždeň bol obzvlášť kritický pre tokeny postavené nan blockchaine Ethereum. Messari upozornilo, že len 14 tokenov z celkového počtu 178, ktoré sú postavené na tejto platforme, zaznamenalo zisk respektíve neutrpelo stratu. Až sedem z nich však  tvoria stablecoiny, kde sa môžeme baviť o zisku v rozmedzí maximálne pár desatín percenta. Iba dva tokeny dosiahli dvojciferný zisk – išlo o ZB a Origintrail.

Po zverejnení týchto informácii mnoho doterajších kritkov DeFi poukazuje na to, že DeFi bublina definitívne spľasla a predpovedajú týmto projektom dokonca postupný zánik. Zrejme však ide o unáhlené závery.

Vysoká volatilita a obrovské straty sú dôkazom toho, aký nesmierne malý je trh s DeFi a ako s ním dokáže zatriasť v porovnaní s inými trhmi relatívne malá hodnota. Či však nastal práve dobrý čas na “kúpu dna”, alebo sa ukáže, že mnoho DeFi projektov jednoducho len čerpalo z obrovského tohtoročného hype-u okolo tejto kategórie kryptomien, to zrejme netuší absolútne nikto.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne