Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cointelegraph: Tarpoot Upgrade pre Bitcoin neprináša súkromie tam, kde na tom záleží

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

24. januára boli v rámci Bitcoin Improvement Proposals (takzvane BIPs) predložené návrhy na vylepšenie BTC blockchainu označované ako “Tarpoot upgrade“. Ide o medializovaný návrh na posilnenie ochrany súkromia pri bitcoinových transakciách.

Na aktualizácii Tarpoot, ktorý získal toto pomenovanie v januári 2018 od CTO spoločnosti Blockstream Gregoryho Maxwella, pracuje tím vedený známym BTC developerom Pieterom Wuilleom, ktorý navrhol aj implementáciu SegWitu. U Tarpootu ide o návrh, ktorý má vylepšiť bitcoinove skripty tak, aby transakcie obsahovali set inštrukcii k tomu, ako majú byť dané prostriedky použité.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Vo svojej najjednoduchšej podobe je bitcoinová transakcia zabezpečená verejným kľúčom príjemcu, čo zaručuje, že ich môže minút iba on. Skripty môžu podporovať aj zložitejšie funkcie, ako sú časové zámky a požiadavky na viac podpisov (multi-signature requirements). Kým časový zámok môže obmastiť prostriedky tým spôsobom, že ich bude možné minúť iba po určitom čase, multi-signature umožňuje konať len za účasti viacerých majiteľov.

,,Tieto podmienky je možné aplikovať aj spoločne, aby existovalo viacero možnosti, ako sa tieto prostriedky minú. Napríklad script môže povedať, že finančné prostriedky sa presunú okamžite, ak s tým súhlasia traja ľudia, alebo po piatich dňoch, ak tak urobia iba dvaja,” vysvetľuje problematiku portál Cointelegaph.

Pri súčasnom stave Bitcoinu je potrebné odhaliť úplný rozsah smart kontraktu (inteligentnej zmluvy) v čase, kedy sa majú finančné prostriedky (bitociny) použiť. To znamená, že keby sa spustila iba jedna z podmienok, každý by zistil, že existujú aj ďalšie.

Tarpoot odstraňuje potrebu zverejňovať celý skript a zobrazuje iba stav, kedy bol spustený. Okrem toho zmluvy s viacerými podpismi (multisig), v ktorých sa všetky strany dohodli na transakcií, môžu zabrániť odhaleniu skutočnosti, že takýto skript existoval. Pre externého pozorovateľa by to vyzeralo ako individuálna transakcia medzi dvoma peňaženkami (za predpokladu, že by zúčastnene strany spolupracovali).

,,Túto funkciu by mala umožniť aktualizácia s názvom “Schnorr signatures” (Schnorr podpisy), ktorá je kódovaná v BIP 340. Schnorr sa považuje za bezpečnejšiu a efektívnejšiu verziu kryptografie eliptickej krivky, čo je základ systému, ktorý riadi súkromné a verejné kľúče,“ vysvetľuje Cointelegraph.

Obmedzené výhody pre súkromie

Bitcoin je verejná kniha, ktorá umožňuje, že špecializované nástroje dokážu sledovať toky bitcoinov z jednej peňaženky na druhú. To znamená, že hoci neexistuje priame prepojenie medi konkrétnym človekom a peňaženkou, ak poznáte adresu peňaženky konkrétneho človeka, ste teoreticky schopní sledovať jeho ďalšie transakcie z tejto peňaženky na blockchaine. Preto bol vyvinutý protokol s názvom CoinJoin (CJ), ktorý má pomôcť prerušiť reťazec transakcií a zabezpečiť užívateľom väčšiu anonymitu.

Keďže CoinJoin používa osobitnú schému transakcii, je ľahké dokázať, že určitá peňaženka zamiešala bitcoiny práve prostredníctvom CoinJoin. To nedávno začalo vytvárať problémy. Z využívania CoinJoin na miešanie bitcoinov bola obvinená napríklad burza Binance a podobný prípad je známy aj v súvislosti s Paxos.

Tarpoot je častokrát mylne považovaný za nástroj, ktorý sťaží videnie transakcií cez CoinJoin, alebo ich dokonca urobí nerozoznateľnými od bežných platieb. V rozhovore pre Cointelegraph povedal Pieter Wuille, že to tak nie je: ,,V skutočnosti (Tarpoot) skryje skripty a urobí multisig podpisy nerozoznateľnými. Pre CoinJoin neurobí nič priamo.”

Wuille následne dodal, že Tarpoot určite nie je žiadny zázračný liek, ktorý  zabezpečí bitconovým transakciám úplnú anonymitu.

Zmätok okolo Tarpootu a jeho prínosu pre anonymitu BTC mohol vzniknúť v dôsledku plánovanej aktualizácie nazývanej ako agregácia krížových vstupov (cross-input aggregation). Neskôr bola z návrhu Tarpoot odstránená z dôvodu možných problémov pri jej implementácii.

,,Cross-input Aggregation nezakryje CoinJoin a ani nič iné. Nejde o zlepšenie ochrany osobných údajov, ale iba o zvýšenie účinnosti (čo môže nepriamo povzbudiť CoinJoin tým, použitie bude lacnejšie, ale ani potom nezníži schopnosť rozoznávať transakcie u CoinJoin),” dodal Wuille.

,,Tarpoot teda zlepšuje súkromie iba v obmedzených aspektoch a za špecifických podmienok. Pre osobu, ktorá používa bitcoiny na nákup liekov na darknete, to neprináša žiadne nové výhody,” dodáva redakcia Cointelegraph.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.