Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Coinbase zjednodušila odosielanie kryptomien. Zabudneme na komplikované adresy?

Článok

Coinbase Wallet

Odosielať kryptomeny je pre mnohých začiatočníkov pomerne nepríjemná záležitosť. Adresy peňaženiek sú totiž písané pre počítače, no na ľudí pôsobia neprehľadne a komplikovane. Tento problém sa snaží riešiť viacero spoločností a firma Coinbase urobila významný pokrok.

Peňaženka zmenárne Coinbase (Coinbase Wallet) aktualizovala svoju funkcionalitu o možnosť odosielať kryptomeny pomocou použitia používateľského mena prijímateľa platby namiesto doteraz obvyklej zdĺhavej adresy.

Coinbase Wallet na to použila službu Ethereum Name Service. Tá umožňuje odoslať kryptomeny na adresu v tvare @meno_uzivatela.

Obrázok: Jednoduchá animácia odoslanie transakcie cez Coinbase Wallet na peňaženku s názvom walletfan.eth namiesto tradične komplikovanej adresy:

Coinbase tvrdí, že jej zákazníci sa dlhodobo sťažovali na ťažkopádne, dlhé a nezmyselné kryptoadresy. Mnoho užívateľov sa obávalo, že adresu prekopírujú chybne alebo dokonca ju zle manuálne prepíšu a tým pádom stratia pre omyl svoje finančné prostriedky. Na rozdiel od bankových služieb sú totiž transakcie kryptomien nemenné a v prípade omylu vám nikto nič nevráti.

,,Tieto problémy môžu vyriešiť adresy, ktoré sú pochopiteľné človekom. Existujú služby, ktoré vám umožňujú priradiť krátke meno čitateľné pre človeka k vašim kryptografickým adresám. Sme presvedčení, že tieto vylepšenia zjednodušia používanie kryptomien a tým prispejú k ich širšej adopcii u väčšinového publika,” vysvetľuje Coinbase.

Ethereum Name Service (ENS), na základe ktorého táto funkcia funguje, je inteligentný distribuovaný systém založený na smart kontraktoch Ethereum, ktorý priraďuje čitateľné mená ku klasickým adresám. Spočiatku služba podporovala len adresy Ethereum, no od októbra 2019 podporuje aj iné blockchainy. Coinbase uvádza, že v tomto momente je to možné u kryptomien Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum Classic, XRP, Stellar Lumens, Dogecoin a všetky ERC20 tokeny vrátane USDC a DAI.

Portál Cointelegraph upozornil, že vývoj ENS mal svoje problémy. Objavili sa chyby v smart kontraktoch, ktoré sa snažili  hackeri zneužiť vo vlastný prospech. Problémy sa objavili aj v súvislosti s aukciou „ľudskejších adries” pre ich kryptografické ekvivalenty.

Zdroje: cointelegraph.com, blog.coinbase.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne