Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Coinbase mieri na burzu. Odhalila zisky, koľko vlastní BTC a aké sú riziká kryptotrhu           

Článok

coinbase
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Najväčšia americká kryptozmenáreň Coinbase, ktorá zohráva dôležitú úlohu nielen pre retail, ale aj americké inštitúcie, ktoré chcú nakupovať kryptomeny na čele s Bitcoinom, urobila ďalší dôležitý krok k tomu, aby sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou.

V rámci “Podania S-1” na SEC, ktoré je nevyhnutným krokom, ktorý musí predchádzať zalistovaniu firmy na burze Nasdaq (ak sa chce vyhnúť IPO), urobila Coinbase aj sympatické gesto voči neznámemu zakladateľovi Bitcoinu, ktorého poznáme len pod pojmom Satoshi Nakamoto.

Coinbase totiž adresovala kópie tohto podania právnemu tímu a aj samotnému Satoshimu Nakamotovi. Kým v prípade ostatných adresátov uviedla ich adresy a telefónne čísla, v prípade Nakamota doplnila len jeho známu bitcoinovú adresu: „1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.”

O Nakamotovi sa veľa nevie. Po tom ako v roku 2008 napísal Bitcoin whitepaper bol na sociálnych sieti aktívny len do 13. decembra 2010. Od oného momentu už za sebou nezanechal žiadnu digitálnu stopu a dodnes nikto netuší, kto to bol. Či už išlo o jedného génia, alebo organizovanú skupinu. Komunita sa viacmennej zhoduje, že najlepšie bude, keď sa to ani nikdy nedozvieme. Voči samotnému Nakamotovi a aj voči Bitcoinu, ktorého cena by sa mohla teoreticky otriasť (keby Nakamoto začal hýbať s BTC, ktoré sú stále spojené s jeho adresami, odhaduje sa, že má vyše milión BTC).

Coinbase mimochodom vznikla zhruba rok a pol od momentu, kedy sa Satoshi “vyparil“ – dňa 20. júna 2021.

Výsledky hospodárenia a držané kryptomeny

V rámci podania musela spoločnosť Coinbase oficiálne oznámiť aj výsledky svojho hospodárenia. Vyplýva z neho, že v roku 2020 dosiahla zisk 322 miliónov dolárov (v roku 2019 mala stratu 30 miliónov). Okrem toho vlastní 230 miliónov dolárov v BTC a 53 miliónov dolárov v ETH. 48,9 miliónov dolárov má v stablecoine USDC, čo je stablecoin, ktorý sama prevádzkuje, a 34 miliónov USD v iných kryptomenách.

Z tohto pohľadu je Coinbase piatou najväčšou spoločnosťou v USA podľa hodnoty vlastnených kryptomien. Bitcoiny vo vyššej hodnote má pod kontrolou len Microstrategy (4,6 miliardy USD), automobilka Tesla (2,6 miliardy USD) a investičná firma Galaxy Digital (765 miliónov USD).

Tesne pred Coinbase je podľa tejto tabuľky aj Square, ktorého hodnota držaných BTC je približne 370 miliónov dolárov. Coinbase však vlastní aj iné kryptomeny okrem Bitcoinu, čiže z tohto pohľadu by bola pred Square.

Kto vlastní Coinbase?

Podľa podania na SEC má najviac akcii v Coinbase, viac než 5,5 milióna, investičná spoločnosť Marc Andressen. Nasleduje jej zakladateľ Brian Armstrong s 2,7 miliónmi akcii.

Armstrongovi však prislúchajú najväčšie hlasovacie práva s váhou 21,8%. Firma Andressen ovláda 14,2% hlasov a ďalší spoluzakladateľ firmy Fred Ehrsam 9%. Ďalší investor Fred Wilson má 8,2% hlasov a 11-členná skupina vedúcich pracovníkov a členov predstavenstva kontroluje 54% hlasov.

Rizikové faktory podľa Coinbase?

Podanie na SEC si vyžadovalo aj uvedenie rizikových faktorov, ktoré môžu byť spojené s investovaním do akcii tejto firmy. Coinbase medzi ne zaradila:

  • Vysoká volatilita kryptomien a bitcoinu a možnosť príchodu bearmarketu
  • Vplyv tretích strán – napríklad keď mal technický problém platobný systém FED (centrálnej banky USA)februára 2021, niektoré služby Coinbase boli dočasne nedostupné
  • Možný pokles záujmu o Bitcoin a Ethereum, čo sú dve najdôležitejšie kryptomeny v portfóliu tejto zmenárne
  • Regulácie a negatívne zmeny v regulačnom prostredí
  • Možná negatívna publicita v súvislosti s Bitcoinom zo strany médií
  • Satoshi Nakamoto ???

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.