Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čo znamená pre Bitcoin príchod Coinbase na burzu?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

14. apríl 2021 sa stáva významným, možno až historickým dňom pre kryptomeny. Najväčšia americká kryptomenová zmenáreň Coinbase totiž vstupuje ako vôbec prvá veľká naozaj významná kryptospoločnosť na svete na rešpektovanú americkú burzu Nasdaq.

Mnohí označujú príchod Coinbase na burzu ako kľúčový moment vedúci k masovej adopcii kryptomien. Iní sa naopak obávajú, že to môže byť predzvesťou konca býčieho trhu podobne ako sa tak stalo v roku 2017 po spustení vôbec prvých Bitcoin futures kontraktov na CME. V tomto článku vám prinášame prehľad názorov odborníkov na tento významný moment.

Trhoví analytici sú ohľadom tejto správy zväčša optimistickí. Najčastejším tvrdením je, že ide o okamih respektíve bod “zlomu“, kedy sa kryptomeny naozaj stávajú mainstreamom.

Ives: Prelomový okamih urýchľujúci adopciu

Daniel Ives, výkonný riaditeľ Wedbush Securities uviedol pre portál DeCrypt: ,,Je to prelomový okamih pre kryptomeny, ktorý bude viesť k ich rýchlejšej adopcii, ktorá je už za rohom. Coinbase je potomkom kryptoekosystému a jej zalistovanie bude pozorne sledované, aby sa zistil skutočný apetít ulice.”

Ives tým však naznačil aj potenciálne riziká. Ak by o akcie Coinbase nebol dostatočný záujem, mohlo by to spomaliť aj plány ďalších významných kryptomenových spoločnosti ako sú burza Kraken či Bakkt, ktoré taktiež avizujú podobný krok.

Šéf Wedbush Securities doplnil, že podľa ich odhadov v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch uvidíme, že minimálne 5% verejne obchodovaných spoločnosti pristúpi k nejakej aspoň malej investícii do Bitcoinu. Ak sa príjmu správne regulácie, toto percento môže byť podľa Ivesa ešte vyššie.

Kryptomeny sa dostávajú do mainstreamu

Emilian Grodzki, ktorý je CEO firmy Bitfarms, jedného z najväčších prevádzkovateľov ťažobných operácii na svete, označil vstup Coinbase na burzu za okamih, vďaka ktorému sa kryptopriemysel definitívne dostáva do mainstreamu. Popritom upozornil, že ešte pred tromi rokmi boli kryptomeny absolútne iným menej rozvinutým priemyslom. ,,Každý sa vtedy chytal za hlavu, aký biznis vlastne robíme. Dnes už kryptomeny nie sú nič nové. Priamy vstup Coinbase na burzu je len poslednou ukážkou výbuchu legitimity a dôvery v tento priemysel, či už medzi inštitucionálnymi alebo retailovými investormi.”

Spoluzakladateľ Blockchain Research Lab Ingo Fiedler zas upozornil, že Coinbase môže byť záujmovu investíciou pre tých, čo nechcú mať priamu akvizíciu v kryptomenách, no chcú sa zúčastniť trhu s kryptomenami aspoň nepriamo. ,,Akcie Coinbase poskytnú investorom spôsob vystavenia sa voči trhu s BTC bez toho, aby ho museli aktívne držať.”

Alex Maschinsky, CEO krypto yelding platformy Celcisus zas verí, že vstup Coinbase na burzu bude vnímaný ako signál validácie technologického a monetárneho prísľubu, ktoré so sebou prinášajú digitálne aktíva. ,,Coinbase má viac užívateľov, čerpá viac príjmov ako mnohí hráči z Wall Street a je profitabilnejšia, než akákoľvek iná významná zmenáreň. Táto validácia vedie k tomu, že mnohí skeptici museli prehodnotiť ich zamietavé stanoviská a frustráciu spôsobenú týmito novými vecami, ktoré prichádzajú zo všetkych strán.”

Bloger a analytik Quantum Economics Maren Altman skonštatoval, že príchod Coinbase na NASDAQ privedie do trhu mnoho nových tradičných investorov, ktorí sa doposiaľ báli investícii do kryptomien. Domnieva sa, že vďaka Coinbase efektu taktiež stúpne záujem o investície do tokenov, ktoré sú spojené s konkrétnymi burzami – napríklad FTT od FTX či Binance Coin (BNB) od Binance.

Norman Wooding zo kryptomenovej správcovskej firmy Scrypt zas pre Cointelegraph povedal, že vstup Coinbase na burzu je možné vnímať ako obrovský míľnik, ktorý prispeje k nárastu dôvery v kryptomeny a tiež motivuje k vzniku nových regulácii – ktoré sú najmä v USA označované častokrát za nedostatočné.

Wooding sa taktiež domnieva, že Coinbase je pod drobnohľadom mnohých firiem, ktoré zvažujú, že sa aktívnejšie zapoja do kryptosektora. Zmienil popri tom aj kroky bankových gigantov ako sú BNY Mellon, Goldman Sachs či State Street.

Kosala Hemechandra, ktorý je zakladateľom MyEtherWallet, by bol rád, keby sa akcie Coinbase obchodovali aj ako tokeny. ,,Dokážu zabezpečiť, aby boli Coinbase akcie obchodované aj na Ethereum? Myslím si, že to by bol spôsob, ktorý by ukázal, aká silná dokáže byť blockchain technológia.”

New Coinstructs označili ohodnotenie Coinbase za smiešne

Do kategórie skeptikov patrí spoločnosť New Coinstructs, ktorá sa zaoberá prieskumom akciových titulov. V jej správe bolo hodnotenie firmy Coinbase na 100 miliárd dolárov označené za “smiešne”. Spoločnosť poznamenala, že kryptotrh je veľmi mladý a výsledkom bude, že pozícia Coinbase sa voči konkurencii nepriblíži hodnotám, ktoré sa predpokladajú.

Spomienky na záver roka 2017

Niektorí kryptoskeptici sa obávajú, že vstup Coinbase na burzu by mohol mať na kryptotrh podobný negatívny dopad, ako spustenie prvých Bitcoin futures kontraktov na chicagskej burze CME v decembri 2017. Aj táto udalosť bola mimoriadne sledovaná a súviseli s ňou veľké očakávania. Krátko na to sa však býčí trh skončil a Bitcoin čakalo viac než dvojročné obdobie “medveďov” spojené s viacerými prudkými prepadmi ceny. Je však nutné poznamenať, že v konečnom dôsledku CME zohrala v prípade Bitcoinu významnú úlohu a súčasné futures v nemalej miere vplývajú na jeho cenu. Zároveň je nutné upozorniť, že záver roka 2017 sprevádzala veľká nákupná horúčka v réžii retailových investorov, kým v súčasnosti je trh poháňaný najmä inštitucionálnym dopytom.

Coinbase odmení svojich zamestnancov

Dlhoroční zamestnanci Coinbase sa krátko pred vstupom firmy na burzu dočkali pekného prekvapenia. Firma sa totiž rozhodla približne 1700 full-time zamestnancom po celom svete prerozdeliť po 100 akcii firmy. To znamená, že podľa predbežnej referenčnej ceny 250 dolárov stanovenou Nasdaq bol každému jednému zamestnancovi zaslaný “šek“ na 25 000 dolárov. Skutočnú hodnotu týchto akcii sa však dozvieme až po spustení obchodovania $COIN.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne