Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo urobila Grayscale so svojimi XRP? Uphold za XRP stojí

Článok

xrp
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jeden z najdôležitejších hráčov v sektore kryptomien firma Grayscale Investments, ktorá má pod kontrolou už vyše 500 000 BTC, ponúka inštitucionálnym investorom nielen možnosť investície do Bitcoinu, ale aj do viacerých altcoinov. Dlho v jej ponuke figurovala aj kryptomena XRP a na ňu naviazaný regulovaný investičný produkt.

Po oznámení žaloby Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) na firmu Ripple stojacou za kryptomenou XRP a následnom ukončení podpory obchodovania XRP v rámci Genesis Global Trading, sa však Grayscale rozhodla všetky svoje tokeny XRP ešte pred koncom roka 2020 predať. Do oného momentu tvorili zhruba 1,5% jej spravovaného portfólia.

Graysclae následne na Twitteri zverejnila tabuľku jej aktuálneho prerozdelenia kryptomien. Bitcoin tvoril k 4. januáru 2020 81,6% portfólia, Ethereum 15,9%, Bitcoin Cash 1,1% a Litecoin 1,4%.

Že Grayscale predá svoje XRP sa dalo predpokladať a pochopiteľne aj toto rozhodnutie malo negatívny vplyv na vývoj jej ceny. Podobné rozhodnutie v podobe pozastavenia obchodovania XRP urobili aj ďalšie spoločnosti ako Coinbase, Bitstamp, Crypto.com, Blockchain.com, BInance.US či Bittrex.

UpHodl sa postavil na stranu XRP

Neučinila tak však burza UpHold, ktorá sa postavila na stranu XRP a minimálne v tomto momente platí, že bude naďalej podporovať jej obchodovanie. ,,Dúfame, že aj iné burzy zaujmú podobný postoj a že nestavia pred verdiktom súdu len na svoj úsudok,” vyzval svojich konkurentov CEO Uphold JP Thieriot.

Burza žalobu na firmu Ripple kritizuje a upozorňuje, že môže mať negatívny dopad na celý kryptomenový trh. Popri tom vo svojom stanovisku upozornila, že SEC vôbec neberie do úvahy fakt, že prípadný negatívny rozsudok voči Ripple by poslal hodnotu XRP prakticky na nulu, čo by spôsobilo obrovské straty mnohým retailovým investorom. A práve to je to, čomu by sa mala Americká komisia pre cenné papiere podľa jej názoru snažiť zabrániť.

Najčastejšia kritika žaloby SEC voči Ripple tkvie v tom, že SEC obviňuje Ripple z predaja neregistrovaných cenných papierov (XRP) napriek tomu, že viacerí iní regulátori v priebehu predošlých rokov (napríklad Ministerstvo financii) odmietli možnosť, že by XRP cenným papierom bol. Kryptomena XRP okrem toho nemá spĺňať všetky základné kritéria toho, aby bola za cenný papier považovaná. Obvinenie voči Ripple je však spísané na 72-stranách a obsahuje viaceré sporné body, ktoré na prvý pohľad vyznievajú v neprospech Ripple. V mnohých ohľadoch však ide o skutočnosti, ktoré sa týkajú hlavne samotnej firmy a nie kryptomeny XRP. Obavy z toho, že by iné kryptomeny mohli byť z pohľadu SEC taktiež vnímané ako cenný papier, sú teda zrejme v tomto momente predčasné.

Zdroj: decrypt.co , decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne