Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo sú to stablecoiny a aký je rozdiel medzi USDT, USDC či DAI?

Článok

stablecoiny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dnes som sa zamerali na takzvané stablecoiny, ktoré zohrávajú v sektore kryptomien významnú úlohu, hoci investíciu do nich nezarobíte.

Čo sú to  stablecoiny?

Stablecoiny sú kryptomeny, ktorých hodnota je rovná ich podkladovému aktívu. Najznámejšími stablecoinami sú tie, ktoré sú viazané na americké doláre, eurá či iné fiatové meny. Inak povedané ich trhová cena kopíruje danú jednotku fiatovej meny. Napríklad jeden stablecoin USDT je rovný jednému americkému doláru.

Stablecoiny si získali v kryptomenovom ekosystéme významnú pozíciu. Užívateľská základňa sektora kryptomien ich totiž využíva v čase, kedy sa chce vyhnúť volatilite kryptomien. Teda napríklad ak obchodník očakáva, že cena Bitcoinu padne, tak nie je nútený predávať svoje bitcoiny za doláre, ale stačí, ak ich v rámci krypotmenovej burzy vymení za stablecoin viazaný na americký dolár. Zostáva vďaka tomu naďalej v trhu s kryptomenami, ale na rozdiel od Bitcoinu vlastní kryptomenu, ktorej hodnota sa voči americkému doláru nemení.

(Nováčikov ale upozorňujeme, aby s touto možnosťou veľmi nešpekulovali ak 100% nevedia, čo robia a rozumejú tomu, ako tento trh funguje. Predať vaše obľúbené kryptomeny za stablecoin s plánom, že ich nakúpite naspäť lacnejšie keď príde “očakávana korekcia”, o ktorej sa všade píše, sa naozaj nemusí vždy oplatiť. Dajte si pozor, aby ste sa neocitli v pozícii, kedy ju budete kupovať naspäť drahšie.)

Aké stablecoiny sú najobľúbenejšie?

Stablecoinov je viacero druhov. Tie najznámejšie sa viažu k menám, no existujú aj stablecoiny, ktorých podkladovými aktívami sú iné aktíva. Poďme si teda v rýchlosti predstaviť tie najznámejšie.

USDT

Najpopulárnejším stablecoinom je token USDT, ktorý kopíruje v pomere 1:1 hodnotu amerického dolára. Stojí za nim spoločnosť Tether (dcérska firma spoločnosti IFinex) a jeho trhová kapitalizácia je suverénne najvyššia spomedzi všetkých stablecoinov. Tether respektíve USDT je však zároveň dá sa povedať aj najkontroverznejším stablecoinom. Dlhodobo sa totiž spochybňovala skutočnosť, či sú naozaj všetky USDT v obehu kryté rezervami v danej hodnote.

usdt

V čase písania tohto článku je kapitalizácia Tetheru okolo 35 miliárd dolárov, čo znamená, že firma Tether by mala disponovať majetkom v hodnote 35 miliárd dolárov, ktorým daný stablecoin 100% kryje. Nemusí ísť nutne len o doláre, môžu to byť aj iné aktíva v danej hodnote.

Firma Tether kedysi sľubovala, že podrobí svoje účtovníctvo nezávislému auditu. Od tohto plánu však upustila, čo prispelo k rastu špekulácii o tom, či USDT v obehu sú naozaj kryté. Ak by sa totiž ukázalo, že nie a nebodaj do značnej miery, mohlo by to otriasť nielen hodnotou tohto tokenu, ale potenciálne aj celým trhom. Zdá sa však, že všetko je v poriadku. Vo februári 2021 bol totiž mimosúdnou dohodou a pokutou 18,5 milióna dolárov uzavretý spor medzi newyorskou prokuratúrou a firmou IFinex, v rámci ktorého musel Tether vysvetliť krytie USDT. Z dohody vyplýva, že Tetheru nebolo nijakým spôsobom dokázané, že by USDT neboli dostatočne kryté (napriek vyšetrovaniu, ktoré trvalo 22 mesiacov). Firma sa však zaviazala, že bude fungovať transparentnejšie.

USDC

Ďalším známym stablecoinom je kryptomena USDC. Rovnako ako USDT aj USDC kopíruje hodnotu amerického dolára v pomere 1:1. Stablecoin USDC má však o čosi lepšiu povesť, nakoľko sa jeho krytie podrobuje pravidelným transparentným auditom a stoja za nim tri spoločnosti, ktoré majú v rámci kryptosektora dobré meno. Emitentom USDC je totiž firma Centre, ktorej zakladateľmi sú spoločnosti Circle, Coinbase a výrobca ťažobného hardvéru Bitmain. Okrem toho je Bitmain aj priamym investorom vo firme Circle a Coinbase vstupuje na burzu, čo znamená, že musí mať naozaj všetko 100% v poriadku.

usdc

Binance USD

Podľa trhovej kapitalizácie je tretím najväčším stablecoinom kryptomena Binance USD. Podobne ako USDT a USDC jeho hodnota kopíruje hodnotu amerického dolára. Tomuto stablecoinu zapožíčala brandové meno najväčšia kryptoburza Binance, ale podporuje ho aj niekoľko ďalších väčších búrz. Pokiaľ ide o bezpečnosť držania tohto tokenu, Binance USD sa javí byť v tomto okamihu ako bezpečný stablecoin. Vydáva ho totiž spoločnosť Paxos, ktorá vlastní ťažko získateľnú licenciu BitLicense od štátu New York. Paxos je rešpektovaná spoločnosť, ktorá v kryptosektore úzko spolupracuje napríklad aj s firmou PayPal a azda sa nebudeme mýliť, keď povieme, že krytie tohto tokenu je podľa všetkého v poriadku.

busd

Medzi ďalšie známe stablecoiny, za ktorými stoja konkrétne firmy, patria TrueUSD, Paxos Standard či Gemini Dolar a niekoľko ďalších. V tomto článku sme vám ich predstavili po poradí podľa ich trhovej kapitalizácie. Samozrejme platí, že čím väčší stablecoin, tým je likvidnejší a používanejší a to znamená, že sa sním ľahšie obchoduje.

DAI

Dôležitým a zaujímavým stablecoinom je DAI. Podobne ako predošlé zmienené stablecoiny sa snaží kopírovať hodnotu amerického dolára, avšak robí to úplne odlišným – decentralizovaným spôsobom. Kým stablecoiny, ktoré vydávajú komerčné spoločnosti zabezpečujú hodnotu daného aktíva jeho krytím daným aktívom – napríklad dolárom, DAI je decentralizovaným projektom, za ktorým stojí DeFi projekt Maker DAO a krytie DAI zabezpečuje za pomoci smart kontraktov väzba na kryptomenu Ethereum. Zjednodušene povedané smart kontrakty zabezpečia, aby sa celková ponuka DAI v obehu zvyšovala alebo znižovala na základe trhovej situácie. Pokiaľ je cena DAI nad jedným dolárom, zásoba DAI sa automaticky zvýši, čím sa zníži cena naspäť na 1 dolár. Hodnota DAI je podložená kryptomenou Ethereum, lepšie povedané Ethermi, ktoré sú uchovávané v smart kontrakte Maker DAO postavenom na Ethereum blockchaine. Do takéhoto smart kontraktu môže zamknúť svoje ETH ktokoľvek, kto chce získať decentralizovanú pôžičku v podobe stablecoinu DAI.

dai

Stablecoiny viazané na iné aktíva

Osobitnou kategóriou stablecoinov sú také, ktorých hodnota má byť viazaná na iné aktívum. Aj v ich prípade platí, že krytie zabezpečujú konkrétne komerčné firmy, ktoré sľubujú, že daný stablecoin je krytý podkladovým aktívom. Najznámejším stablecoinom takéhoto druhu je PAXOS GOLD, ktorého cena je viazaná na jednu trojskú uncu zlata, nuž a už z jeho názvu vyplýva, že za týmto stablecoinom stojí už predtým spomína spoločnosť Paxos. Otázku pri investícii do takéhoto stablecoinu však zostáva samotná motivácia. Nie je totiž pre diverzifikáciu portfólia, ak chceme investovať do zlata, urobiť tak mimo kryptosektor?

Paxos Gold

Wrapped Bitcoin

Možno polemizovať, či do tejto kategórie patrí aj Wrapped Bitcoin, ale domnievame sa, že je dobré spomenúť ho. Wrapped Bitcooin respektíve WBTC je vlastne stablecoin, ktorý kopíruje hodnotu Bitcoinu, tým, že užívatelia za pomoci smart kontraktu dostanú WBTC výmenou za skutočný Bitcoin. Motiváciou pre toto riešenie teda nie je ochrániť sa pred infláciou kryptomien, keďže Wrapped Bitcoin mení cenu rovnako ako Bitcoin. Táto výmena má však zmysel pre potenciálne využitie “tokenizovaného” Bitcoinu na Ethereum sieti. To znamená, že ho môžu použiť napríklad v rámci čoraz populárnejšieho DeFi sektora, teda v decentralizovanom financovaní, ktoré si našlo hlavný domov na Ethereum a najnovšie aj na Binance Smart Chaine.

wbtc

Kto vlastní WBTC by mal byť schopný vymeniť si ho kedykoľvek naspäť za reálny Bitcoin, avšak treba upozorniť, že toto riešenie je centralizované a teda z nášho pohľadu menej bezpečné, než držanie reálneho Bitcoinu. Taktiež treba uviesť, že Wrapped Bitcoin nie je jediný tohto druhu. Existuje napríklad aj BTCP token fungujúci na podobnom princípe, za ktorým stoji burza Binance.

A čo budúcnosť?

Smerom do budúcnosti sa špekuluje o vzniku stablecoinu, ktorý by vedel byť decentralizovanou formou viazaný na kôš rôznych aktív – zjednodušene povedané jeho hodnota by bola stabilná vďaka tomu, že by sa odvíjala od zmesi viacerých aktív – napríklad dolára, eura, zlata, striebra, S&P500 indexu, bitcoinu a tak ďalej. Ak máte dojem, že vám to pripomína prvotnú víziu Facebooku s jeho kryptomenou Libra, nemelíte sa. Facebook však tento plán nedokázal dotiahnuť do konca, pretože mu to jednoducho “zakázali” regulátori. Vznik takétoho stablecoinu na decentralizovanom smart chaine by mohol byť  zaujímavou záležitosťou.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.