Po historickom prechode Ethereum (ETH) na proof-of-stake (PoS) v minulom roku zaznamenala sieť ETH výrazné zníženie spotreby energie a zlepšenie dostupnosti. Napriek tomu čakajú ETH ďalšie technické prekážky.
Čo priniesol marge?
Marge, kedy sa ETH spojilo s Beacon Chainom, nastal 15. septembra 2022. Zásadným zlepšením bol prechod z energeticky náročného proof-of-work (PoW) na PoS, čím klesla spotreba energie o viac ako 99,9%. ETH taktiež nadobudlo deflačný charakter, keďže novovytvorené mince boli menej početné než množstvo mincí odstránených z obehu.

Napriek očakávaniam sa však cena ETH po zlúčení dramaticky nezvýšila. Hoci mnohí chválili prechod na staking za odstránenie potreby drahého hardvéru pre ťažbu, kritici poukazujú na vysokú úroveň kontroly, ktorú získali veľkí poskytovatelia stakingu, hlavne Lido Finance. Tí totiž zaviedli takzvaný liquid staking. Ku kritika sa pripojil aj Lachlan Feeney, generálny riaditeľ Labrys.
„Liquid staking je v konečnom dôsledku dobrý pre sieť, pretože zabezpečuje, že správa siete nie je obmedzená len na bohatých. Avšak, viedlo to aj k vzniku vlastných problémov,“ povedal Feeney
Liquid staking sa tak stal dominantným v sieti ETH, pričom cez tieto protokoly je aktuálne stávkovaných viac ako 19,5 miliardy dolárov. Lido, ktorý kontroluje 72% všetkého stakovaného ETH, čelí obavám z možnej centralizácie validácie na tejto sieti.

Ako to vidí Vitalik?
Vitalik Buterin, zakladateľ ETH, zdôrazňuje potrebu zvýšenej decentralizácie. Podľa neho je nevyhnutné, aby bolo pre bežných ľudí jednoduchšie prevádzkovať uzly, znižovaním dátových požiadaviek pre operátorov uzlov na minimum.
V súčasnosti väčšinu z 5 901 aktívnych uzlov ETH prevádzkujú centralizovaní weboví poskytovatelia ako Amazon Web Services, čo vystavuje ETH blockchain možnosti centralizovaného bodu zlyhania.

Hlavným riešením Buterina by mohol byť koncept bezstavovosti, ktorý odstraňuje závislosť od centralizovaných serverov tým, že znižuje dátové požiadavky pre operátorov uzlov takmer na nulu.
„Dnes potrebujete stovky gigabajtov dát na prevádzkovanie uzla. So stavovými klientmi môžete prevádzkovať uzol prakticky na nule.“
Hoci ETH čelí viacerým výzvam, mnohé z nich nemusia byť aktuálne riešené ďalších 10 až 20 rokov.
Zdroj: cointelegraph.com