Uplynuli už viac než dva roky od momentu, kedy Čínska ľudová banka (PboC), ktorá v najľudnatejšej krajine sveta zastáva úlohu centrálnej banky, oficiálne zakázala kryptomeny. Napriek tomu pri pohľade na globálny trh s kryptomenami zohráva Čína aj v roku 2020 významnú úlohu.
Portál CryptoSlate poukázal vo svojom článku na 3 faktory, ktoré nielenže potvrdzujú stále veľký vplyv Číny na kryptomeny, ale zároveň naznačujú, že tento vplyv sa môže v nasledujúcom období ešte zvýrazniť:
- Významné postavenie Číny v oblasti ťažby Bitcoinu
- Rýchlo rastúci vývoj blockchainových riešení v krajine
- Existencia dvoch popredných kryptomenových búrz v Číne OKEx a Huobi
1# Dominantné postavenie v ťažbe
Nie je to ešte veľmi dávno (august 2019), kedy sme vás informovali o tom, že Čína plánuje realizovať globálny zákaz ťažby kryptomien na jej území. Odvtedy sa však veci výrazne zmenili. Národná komisia pre rozvoj a reformu (NDRC) svoj pôvodný návrh na aplikáciu tohto nariadenia stiahla, čím v podstate legitimizovala už teraz dobre zabehnutý minigový priemysel. Čína má dominantné postavenie pokiaľ ide o ťažbu Bitcoinu a zmena názoru vládou kontrolovanou inštitúciou len potvrdzuje, že je v jej záujme tento podiel udržať, alebo ešte zvýrazniť.
Pre Bitcoin to však nemusia byť dobré správy. Už teraz viac ako polovica celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC (hashrate) pochádza z mining poolov v Číne. Nárast vplyvu jednej jedinej krajiny na ťažbu BTC ho centralizuje, čo je v rozpore s jeho samotnou podstatou.
2# Rast rozvoja blockchainu
Hoci o kryptomenách hovorili v uplynulom roku v americkom kongrese, o Bitcoine “tweetoval“ Donald Trump a zosmiešňoval ho americký minister financií, najdôležitejším vládnym vyhlásením roka, ktoré súviselo s kryptomenami, mal na svedomí čínsky prezident Xi Jinping. Ten v poslednom štvrťroku oznámil, že pre Čínu bude v nasledujúcich rokoch dôležité, aby implementovala technológiu blockchain do národného hospodárstva. Tento výrok okamžite zmenil národné vnímanie kryptomien a v prísne cenzurovanom spravodajstve sa začali objavovať aj články, ktoré opisovali históriu a prínos Bitcoinu. Hoci od Číny nemôžeme čakať, že otvorí dvere decentralizovaným kryptomenám, iste je, že jej technologický prínos týkajúci sa vývoja blockchainových riešení bude v nasledujúcich rokoch veľmi veľký.
3# Čiastočné schválenie kryptomenových búrz
Už v úvode článku sme upozornili, že Čínska ľudová banka PbOC už pred vyše dvoma rokmi zakázala obchodovanie kryptomien. Napriek tomu niektoré burzy fungujú dodnes, hoci sa dá skonštatovať, že ich existencia bola a stále je v akejsi šedej zóne. To už ale neplatí o dvoch gigantoch – burzách Huobi a OKEx, ktoré mali podľa informácii CEO spoločnosti Sino Global Capital Matthewa Grahama získať od Číny akýsi level oficiálneho schválenia.
Pri zmene čínskej rétoriky o blockchaine, dominantnom postavení pri ťažbe Bitcoinu a čiastočnému otvoreniu trhu pre kryptomenové burzy sa zdá, že Čína pomaly ale isté ešte viac stupňuje svoj vplyv na tento trh. Rozhodne teda možno skonštatovať, že Čína kryptomenám dvere nezatvára, hoci pravdepodobne nikdy, alebo minimálne v dohľadnej dobe, im oficiálne cestu nevydláždi.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zdroj: cryptoslate.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?