Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Čo prináša na Cardano hardfork Mary? Smart kontrakty ešte nie

Článok

Cardano Mary
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomena Cardano má za sebou ďalší dôležitý upgrade, vďaka ktorému sa postupne stáva naozaj funkčným blockchainom. Kritika tohto projektu, ktorá tkvie najmä v pomalom dodávaní sľubovaných aktualizácii, sa tak môže aspoň z časti na nejaký čas zmierniť.

Najnovšia aktualizácia má názov Mary (podľa autorky Frankeinsteina spisovateľky Mary Shelleyovej) a na Cardano sieť bola implementovaná v rámci hardforku. Mary prináša na Cardano možnosť vytvárania vlastných jedinečných natívnych tokenov vrátane NFT tokenov, čím sa začína viac podobať Ethereum, na ktorom je možné vytvárať ERC-20 a ERC-721 tokeny.

Tokeny na Cardano vs. tokeny na Ethereum

Medzi natívnymi tokenmi, ktoré je teraz možné vytvárať na Cardano a ERC-20 či ERC-721 tokenmi Ethereum je niekoľko zásadných odlišností.

V prvom rade natívne tokeny na Cardano si nevyžadujú písanie smart kontraktov. To znamená, že odosielanie tokenov skrz Cardano sieť nebude drahšie, než odosielanie natívneho tokenu tohto blockchainu s názvom ADA (na Ethereum sú transakcie ERC-20 drahšie než samotného ETH). Absencia smart kontraktov má však ešte jednu významnú výhodu – eliminuje samotné riziko zle napísaného smart kontaktu, čo by mohlo teoreticky viesť aj ku strate držaných aktív.

Zaujímavo popri tom znie aj informácia, že v budúcnosti by sa mali transakčné poplatky týchto tokenov platiť práve v hodnote daných tokenov a nie skrz mince ADA. Tým by sa tiež odlišovali od ERC-20 tokenov, keďže tie si vyžadujú platenie poplatkov v ETH (toto je však skôr otázka ďalších mesiacov, či rokov a nie aktuálny stav!).

Príchodom hardforku Mary sa Cardano stalo konkurenciou pre Ethereum minimálne pokiaľ ide o vytváranie nových tokenov a taktiež čoraz populárnejších NFT (nezameniteľné tokeny, ktoré môžu slúžiť ako zberateľské kúsky). Výhodou Cardano popri tom je výrazne vyššia rýchlosť blockchainu a diametrálne nižšie transakčné poplatky.

Ako upozornil portál Decrypt, na najznámejšom DEX postavenom na Ethereum Uniswap boli minulý týždeň absurdné transakčné poplatky medzi 217 USD až 286 USD za transakciu.

Upgrade Mary sprevádzala aj aktualizácia peňaženky Daedalus Flight, ktorá už umožňuje užívateľom testovať a integrovať tieto natívne tokeny. Na aktualizáciu hlavnej plnej verzie peňaženky Deadalus s podporou natívnych tokenov si však musia užívatelia ešte počkať.

Pozor, smart kontrakty ešte nie

Nutné je upozorniť, že spustenie Mary neznamená príchod smart kontraktov na Cardano. Sú to dve odlišné veci, medzi ktorými najmä nováčikovia nepoznajú rozdiel. Smart kontrakty prinesie až posledný hardfork éry Goguen s názvom Alonzo. Podľa IOHK a Cardano Foundation by mohol  byť realizovaný ešte v prvej polovici roka 2021, no vzhľadom na časté zdržania pri vývoji tejto kryptomeny sa ako reálnejšia javí až tretí či štvrtý kvartál 2021. Až spustenie smart kontraktov bude znamenať, že Cardano je naozaj 100% pripravené konkurovať Ethereum. Kým sa tak neudeje, potenciálna investícia do Cardano je stále založená hlavné na očakávaniach dodržania sľubov.

Cardano vs. Ethereum

Kým súčasná trhová kapitalizačná Cardano je takmer 40 miliárd dolárov, Ethereum má kapitalizáciu vyše 180 miliárd dolárov. Z tohto pohľadu teda Cardano skôr tvrdo bojuje o svoju pozíciu trojky na trhu, než že by reálne zvažovalo v súčasnosti útok na Ethereum.

Pokiaľ ide o počty aktívnych adries, na Cardano je ich podľa DeCrypt zhruba 91  000, kým na Ethereum vyše 760 000. Nutné je však dodať, že na Cardano existuje už viac ako 500 000 adries, ktoré sa zapájajú do stakingu mincí ADA. Je to viac než 58% všetkých adries v jeho blockchaine.

Generálny tajomník Cardano Foundation Hinrich Pfeifer tvrdí, že Cardano má v súčasnosti aktívnych okolo 220 vývojárov a za uplynulý mesiac prijalo 37 327 zápisov do svojho kódu. Ethereum v rovnakom čase malo 42 457 zápisov.

Je Cardano pre Ethereum konkurenciou?

Z časti áno, ale rozhodne ešte nie v dostatočnej miere. Adopciu Cardano a aj jej cenu stále poháňajú najmä očakávania toho, čo majú vývojári dodať. A v tom tkvie aj hlavné riziko celej investície. Až po kompletnom dokončení éry Goguen a niekoľkých mesiacoch či rokoch používania smart kontraktov a Proof of Stake konsenzu (ruka v ruke) sa naozaj preukáže, či všetko funguje ako má.

Ethereum má naopak funkčný ekosystém plný vývojárov, avšak trápi sa s absurdne vysokými transakčnými poplatkami, ktoré sú popri tom aj relatívne pomalé. Prechod vývojárov na centralizovaný Binance Smart Chain naznačuje, že pre Ethereum sa to stáva obrovským problémom. Misky váh sa teda napokon môžu prevrátiť v prospech Cardano, avšak v tomto momente stále existuje v súvislosti s Cardano značné investičné riziko.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.