Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Člen rady guvernérov ECB navrhuje kryptomenu centrálnych bánk

Článok

Banky
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Predseda predstavenstva Bank of Lithuania (Litva) a člen rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) vystúpil na konferencii Bretton Woods Comitee s prejavom, v rámci ktorého vyzdvihol výhody, ktoré by mohla priniesť digitálna mena centrálnych bánk. Vymyslel jej aj pomenovanie CBDC (Central Bank Digiital Currency).

Podľa Vitasa Vasilauskasa by mala táto kryptomena slúžiť ako prostriedok výmeny, platobný prostriedok a uschovateľ hodnoty, ktorý odráža vlastnosti súčasných foriem peňazí centrálnych bánk, ale nie konvenčný rezervný účet alebo súkromný kryptomenový majetok.

Za výhody tejto kryptomeny označil zvýšenú efektívnosť platieb a zúčtovania cenných papierov a zníženie rizika likvidity protistrany.

,,Množstvo hotovosti v obehu v niektorých krajinách klesá. To by mohlo znamenať, že jedného dňa, aj keď to vyzerá ako vzdialená budúcnosť, každý človek bude musieť mať účet u súkromného subjektu len na to, aby mohol platiť. To môže, žiaľ, viesť k zvýšeniu úrovne finančného vylúčenia,” skonštatoval.

Kryptomena centrálnych bánk CBDC by preto podľa neho zabezpečila, že ľudia budú mať naďalej prístup k peniazom centrálnej banky a to prispeje k finančnej stabilite. Medzičasom je jednou z kľúčových úloh zvážiť vplyv tejto kryptomeny na dodržiavanie zákonov o praní špinavých peňazí a tiež sa venovať otázke anonymných transakcií.

Európska centrálna banka v máji uverejnila správu, v ktorej zhrnula negatívne vplyvy digitálnych mien na menovú politiku. Uviedla v nej okrem iného aj to, že kryptomeny by sa mohli stať v budúcnosti dôveryhodnou náhradou hotovosti a vkladov, no v súčasnosti nespĺňajú podmienky na to, aby plnili funkciu peňazí a získali dôveru u širokej verejnosti.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.    

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.