Investičná banka Citi vsádza na tokenizáciu aktív v reálnom svete založenú na blockchaine. Podľa nej by takáto tokenizácia bola ďalším skvelým prípadom používania kryptomien.
Spoločnosť predpovedá, že tento trh dosiahne do roku 2030 hodnotu medzi 4 až 5 biliónmi USD. To by znamenalo 80-násobný nárast v porovnaní so súčasnou hodnotou aktív v reálnom svete uzamknutých na blockchainoch.
„Predpokladáme, že do roku 2030 budú objemy tokenizovaných digitálnych cenných papierov vo výške 4 až 5 biliónov dolárov a do roku 2030 objemy financovania obchodu založeného na technológii distribuovanej účtovnej knihy (DLT) vo výške 1 bilión dolárov,“ uviedli analytici firmy.
Z tokenizovaných až 5 biliónov USD banka odhaduje, že 1,9 bilióna príde vo forme dlhu a 1,5 bilióna z nehnuteľností. Menšie čiastky ako 0,7 bilióna USD prídu zo súkromného a rizikového kapitálu a 0,5 až 1 bilióna USD z cenných papierov.

Budeme tokenizovať rizikový kapitál?
Prieskum naznačuje, že fondy súkromného a rizikového kapitálu sa stanú najviac tokenizovanou triedou aktív.
“Trhy so súkromným kapitálom pravdepodobne zaznamenajú rýchlejšie miery prijatia z dôvodu ich priaznivej likvidity, transparentnosti a schopnosti rozdeľovania,“ uviedla banka.
KKR, Apollo a Hamilton Lane sú tri firmy so súkromným kapitálom, ktoré už vytvorili tokenizované verzie svojich fondov na platformách ako Securitize, Provenance Blockchain a ADDX.

Citi uviedla, že tokenizácia blockchainu nahradí starú finančnú infraštruktúru, pretože je technologicky lepšia a poskytuje viac investičných príležitostí na súkromných trhoch. V správe od Citi sa tiež uvádza:
„Tradičné finančné aktíva nie sú zlé, ale nie sú optimálne, pretože sú obmedzené tradičnými systémami a procesmi. Určité finančné aktíva, ako napríklad fixný príjem, súkromný kapitál a iné alternatívy, boli relatívne obmedzené, zatiaľ čo iné trhy, ako napríklad verejné akcie, sú efektívnejšie.“
Tokenizácia má zrýchliť finančné operácie
Citi tvrdí, že blockchainová tokenizácia neguje potrebu drahého zosúlaďovania, predchádza zlyhaniam a robí finančné operácie ešte efektívnejšie. Investičná banka však uznala, že v súčasnosti existujú aj nevýhody tokenizácie. Medzi ne patrí nedostatok právneho a regulačného rámca, problémy s budovaním infraštruktúry a získanie široko dodržiavaného súboru noriem.
Citi tiež poznamenala, že niektorí hráči v tomto odvetví zostávajú tiež skeptickí, najmä vzhľadom na to, že Austrálska burza cenných papierov (ASX) nedávno zrušila svoj neúspešný projekt DLT v hodnote 165 miliónov USD. Banka však zostáva presvedčená, že ekosystém dospeje s vývojom technológie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
„Po prekročení tohto stredného stavu sa nová technológia oslobodí od starých a ideálne smerových trendov smerom k predpokladanému konečnému stavu.“
Citi si finálny produkt predstavuje ako digitálne natívnu infraštruktúru finančných aktív, globálne dostupnú, prevádzkovanú 24x7x365 a optimalizovanú pomocou smart kontraktov a automatizačných funkcií s podporou DLT, ktoré neumožňuje tradičná infraštruktúra.
Zdroj: cointelegraph.com