Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čínsky CBDC nemá nahradiť nekryté fiatové meny ako dolár či euro

Článok

Čína vlajka
Čína vlajka

Bývalý guvernér Čínskej ľudovej banky (PbOC) Zhou Xiaochuan si nemyslí, že pripravovaný čínsky digitálny juan (CBDC) by mal mať za úlohu nahradiť ničím nekryté fiatové meny ako sú dolár či euro.

Zhou uviedol, že digitálny juan má byť určený najmä na transformáciu cezhraničného obchodu a investícii. ,,Ak ho budete chcieť použiť, môžete ho použiť na obchodovanie a investovanie. Nepristupujeme k tomu však ako Libra (kryptomena Facebooku). Nemáme ambíciu nahradiť existujúce meny,” tvrdí.

Zhou Xiaochuan taktiež priznal, že Čína pozorne sledovala regulačné potláčanie Libry od Facebooku zo strany vlád po celom svete a veľa sa z toho poučila. Aj preto zaujala opatrnejší prístup:

,,Niektoré krajiny sa obávajú internacionalizácie juanu. Nemôžeme ich tlačiť do citlivých otázok a nemôžeme im vnucovať našu vôľu. Musíme sa vyhnúť vnímaniu veľmocenského šovinizmu.”

Súčasný prezident Čínskej finančnej asociácie si myslí, že hlavnou výhodou digitálneho jaunu bude umožňovanie platieb a prepočet mien v reálnom čase. ,,Ak sa výmena mien uskutoční v okamihu maloobchodnej transakcie a nad touto výmenou bude dohľad, prinesie to nové možnosti do vzájomného prepojenia.“

Dnes sa takéto platby zväčša deju bezhotovostným spôsobom cez kreditné karty alebo služby ako sú Alipay či WeChat Pay. Digitálny juan má však podľa Zhoua oproti týmto spôsobom veľké výhody. Umožňuje totiž transakcie v reálnom čase, ktoré sú popri tom transparentné.

Hoci Čína tvrdí, že digitálnym juanom nechce konkurovať iným menám, v zahraničí majú z tohto projektu  značné obavy. Napríklad japonský minister financií nedávno kritizoval globálne spoločenstvo, že robí veľmi málo pre to, aby vyvíjali svoje vlastné CBDC. Podobné názory sa ozývajú aj z Európskej únie či USA, no čelní predstavitelia zatiaľ v súvislosti s CBDC skôr váhajú a v súčasnosti nepriznávajú žiadne kroky vedúce k ich aktívnemu vývoju. Na úrovni Európskej únie by malo padnúť dôležité rozhodnutie ohľadom CBDC (digitálneho eura) v úvode budúceho roka. V USA môže budúcnosť CBDC ovplyvniť aj blížiaca sa zmena vlády.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne