Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čínsky blockchain expert: Bitcoin je Ponzi schéma, stablecoiny sú OK

Článok

Bitcoin Čína
Zdroj: Unsplash.com

Niečo vyše rok od momentu, ako Čína zakázala ťažbu bitcoinu a zintenzívnila práce na vlastnej digitálnej mene pod kontrolou centrálnej banky PBoC (čínska verzia CBDC), označil jeden z kľúčových čínskych expertov na blockchain technológiu samotný Bitcoin za Ponzi schému.

Čerstvým novým kritikom Bitcoinu a všetkého spojeného s kryptomenami z čínskych radov je Yifan He, generálny riaditeľ Red Date Technology, významnej technologickej firmy podieľajúcej sa na vývoji veľkého čínskeho blockchainového projektu Blockchain Service Network (BSN).

Yifan He na kryptomeny zaostril skrz článok publikovaný v miestnych novinách The People’s Daily, s nadpisom „Najväčšia Ponziho schéma v histórii ľudstva,“ v ktorom sa venoval rôznym druhom kryptomien a ich charakteristike, ktorá je podľa neho veľmi podobná vopred plánovanému podvodu.

Článok sa napríklad zmieňuje o kolapse kryptomeny Terra a jej natívneho tokenu LUNA, či s tým súvisiacemu kolapsu algoritmického stablecoinu UST. Kritizuje však aj čoraz populárnejší koncept virtuálnych mien známych ako X-to-earn odkazujúci na projekty move-to-earn alebo play-to-earn, ktoré označuje za „phishingové stratégie“.

Nepáči sa mu ani Bitcoin

Šéf projektu BSN zasotil aj na samotný Bitcoin (BTC), u ktorého spomenul kritiku Billa Gatesa či Warrena Buffeta, pričom priznal, že rovnako ako títo finanční velikáni, ani on nie je jeho fanúšikom. ,,V súčasnej dobe sú všetky neregulované kryptomeny vrátane bitcoinu podľa môjho názoru Ponzi schémami, len sa odlišujú rôznymi úrovňami rizika na základe trhových limitov a počtu používateľov,“ uviedol v reakcii na otázku Cointelegraph ohľadom Bitcoinu.

He tiež priznal, že nikdy nemal žiadnu kryptomenu a ani kryptomenovú peňaženku. ,,Nedotknem sa ich teraz a ani v budúcnosti, aj ak budú regulované, pretože podľa môjho názoru nemajú žiadnu hodnotu,“ odkázal.

Čínsky podnikateľ si taktiež kopol do El Salvador, stredoamerickej krajiny, ktorá v roku 2021 ako prvá na svete spravila z bitocinu zákonné platidlo, keď skonštatoval, že miestna vláda zrejme potrebuje doučovanie týkajúce sa základov finančníctva.

Stablecoiny vraj majú budúcnosť

Zaujímavé však je, že jedna kategória kryptomien mu nevadí – ide o stablecoiny. K nim uviedol, že môžu fungovať a uspieť, ak budú správne regulované. ,,USDC alebo USDT sú meny súvisiace s platbami, nie špekulatívne aktíva. Ak budú plne regulované, budú v poriadku.“

Aj keď Čína oficiálne stavia decentralizované kryptomeny do nelegálnej pozície a ťažbu BTC zakazuje, je podľa posledných dát Cambridge University stále druhým najväčším ťažiarom Bitcoinu hneď po USA (podľa geografického rozpoloženia ťažiarov). Vyzerá to teda tak, že ťažiari v najľudnatejšej krajine sveta si našli cestu k Bitcoinu napriek tomu, že im za to hrozia vážne postihy.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.