Ťažba kryptomien v Číne, ktorá naďalej zohráva mimoriadne významnú úlohu u viacerých digitálnych mien vrátane Bitcoinu, bude pravdepodobne pod väčším dohľadom čínskej vlády, čo vzbudzuje určité obavy najmä miestnych minerov.
27. apríla Peking vydal takzvané “núdzové oznámenie” s cieľom nariadiť kontroly dátových centier zapojených do ťažby Bitcoinu a iných kryptomien, čo údajne vyvolalo medzi krypto ťažiarmi najľudnatejšej krajiny sveta “určitú mieru paniky“.
Colin Wu, ktorý vystupuje na Twitteri ako Wu Blockchain a je azda najznámejším kryptožurnalistom z Číny (vďaka tomu, že správy týkajúce sa kryptomien prináša v angličtine), vlial do tejto problematiky trochu viac svetla:
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Spôsobilo to v Číne určitú paniku. Čínska vláda však uviedla, že ide iba o vyšetrovanie. Dátové centra sa používajú na ťažbu Bitcoinov len veľmi ťažko. Používajú sa hlavne pre ťažbu Filecoinu na Ethereum.”
Čínske štátne médium PengPai uviedlo, že zmieňované oznámenie čínskej vlády bolo rutinnou prácou z dielne pekinského „Mestského úradu pre ekonomiku a informačné technológie“, ktorý sa snaží získať jasnejší obraz o spotrebe energie v pekinských dátových centrách.
Na druhú stranu je nutné upozorniť, že 14. čínsky “päťročný plán” má za cieľ znížiť produkciu CO2 o 18% a znížiť energetickú náročnosť o 13,5%. To všetko do konca roka 2025.
Na základe stanovených cieľov sa dá predpokladať, že Čínska vláda sa bude intenzívnejšie sústrediť na ťažbu kryptomien vo svojej krajine a potenciálne môže nariadiť ďalšie opatrenia, ktoré ju obmedzia, ak sa pri nej budú využívať nečisté zdroje, ako sú napríklad energia z uhoľných baní. Nejde pritom len o poplašné správy. Oblasť Vnútorného Mongolska už obmedzila ťažbu kryptomien. Miestni ťažiari mali čas lendo konca apríla, aby túto oblasť opustili a presunuli sa inam.
Podľa Cambridge Bitcoin Energy Consuption Indexu (CBECI) sa odhaduje, že len čínska provincia Xinjiang mala v apríli podiel až na 23% všetkého hashrate Bitcoinu a práve táto oblasť po boku provincie Sichuan môže byť pod zvýšeným drobnohľadom čínskych úradov. Nedávny výpadok energie v Xinjiang prispel aj k viackrát zmieňovanému výraznému prepadu hashrate BTC, čo upozornilo na to, aká je pre ťažbu BTC táto oblasť, ale vlastne aj celá Čína, významná.
Najdôležitejšie oblasti pre ťažbu kryptomien v Číne z pohľadu vygenerovaného hashrate:
Pokiaľ ide o samotný Bitcoin, jeho ťažba by sa mala orientovať smerom k využívaniu zdrojov zelenej energie bez emisií CO2 a zároveň by bolo ideálne, keby Čína nemala takú dominantnú úlohu (z pohľadu vygenerovaného hashrate) ako dnes. Dá sa totiž predpokladať, že tlak na znižovanie emisii CO2 z ťažby BTC bude čoraz väčší a kým z iných krajín idú jasné signály smerujúce k tomu, že sa bude pri ťažbe BTC využívať najmä zelená energia, v prípade Číny je to zatiaľ minimálne diskutabilné.
Zdroj: cointelegraph.com