Čína má významné postavenie v kryptopriestore najmä z dôvodu, že v nej sídlia najvýznamnejšie mining spoločnosti a taktiež v nej vznikla spoločnosť Bitmain, ktorá je výrobcom najznámejších ťažobných zariadení – svojich ASIC minerov.
O to viac prekvapili slová zakladateľa jednej z prvých významných kryptobúrz BTCC Bobbyho Leeho (mimochodom brat zakladateľa Litecoinu Charlieho Leeho pozn.red.), ktorý v rámci rozhovoru so spoločnosťou Messari prezradil, že čínska vláda ho dvakrát vyzvala aby prispel ku zrazeniu ceny Bitcoinu. Stať sa tak malo prvýkrát v roku 2013 a následne na prelome rokov 2016 a 2017.
Lee im vysvetlil, že vzhľadom na medzinárodnú povahu trhu s kryptomenami, nemôže s cenou Bitcoinu spraviť nič, ani keby chcel.
,,Ak cena (Bitcoinu) klesá, oni sú šťastní. Nie je na ich radare. Samozrejme, že klopali keď cena išla hore s tým, že vraj som prispel k rastu ceny o 1000 dolárov. ,,Zrazte to dolu,” hovorili mi. Pripomínam, že som hovoril s členmi Čínskej komunistickej strany, o ktorých je známe, že sú manipulátormi trhu,” uviedol.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Čína má aj v roku 2020 stále dominantný podiel na trhu, pokiaľ ide o generovanie hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu Bitcoinu. Prieskum CoinShares odhaduje, že v tejto krajine sa nachádzajú dve tretiny najvýznamnejších mining spoločnosti. Napriek tomu táto krajina neustále vydáva zvláštne signály týkajúce s a regulácie tohto priemyslu cez informácie o absolútnom zákaze ťažby, až po správy, podľa ktorých povoľuje ťažiarom využívať na mining nevyčerpanú vodnú energiu.
Čína, ktorej centrálna banka popri tom považuje predaj kryptomien na čele s Bitcoinom a Ethereum za nelegálny, teda naďalej zostáva krajinou, z ktorej sa získavajú informácie ohľadom regulácii kryptopriemyslu nesmierne ťažko a mnohokrát ich možno označiť za dezinformačné.
Zdroj: cryptoslate.com