Na skutočnosť, že videá o kryptomenách v štátnych čínskych televíziách sú mimoriadne sporadické, upozornil šéf Binance Changpeng Zhao (CZ). Okamžite to nazval “big dealom”, čiže „veľkou vecou” a upozornil, že takéto veci zväčša predchádzali novým býčím trhom na poli kryptomien, teda “bullrunom”.
Zdá sa však, že odvysielanie reportáže o kryptomenách v štátnej televízii nebolo v súlade s predstavami čínskej vlády. Len deň po tom, čo Zhao, ktorý má sám čínsky pôvod, označil túto reportáž za významnú vec pre kryptomenový trh, ju CCTV odstránila zo svojej platformy.
Zmieňované video odvysielané pre vyše miliardu Číňanov diskutovalo o najnovších vývojových trendoch v oblasti dodržiavania pravidiel týkajúcich sa obchodovania kryptomien v Hongkongu. Video tiež zmieňovalo memecoin založený na Solane, ktorý sa ukázal byť pump and dump schémou.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
#BTC #cryptocurrency #ckb if you are not buying now, what are you waiting for? China official news network is pushing crypto in Hong Kong.
— apltang.bit (@apltang) May 24, 2023
Hongkong, ktorý je akousi bránou medzi západom a Čínou, nedávno oznámil, že umožní licencovaným platformám virtuálnych aktív ponúkať služby maloobchodným obchodníkom, čiže retailu. Toto oznámenie otvára cestu bežným ľudom legálne kupovať, respektíve legálne obchodovať s kryptomenami v Hongkongu.
Hongkonská Komisia pre cenné papiere a burzu začne od budúceho mesiaca prijímať oficiálne žiadosti o povolenie týchto služieb, ktoré bude postupne schvaľovať. Pravidlá majú byť prísne, no aj tak ide z pohľadu investorov o pozitívny posun vpred, pretože doposiaľ nič také možné v Hongkongu ani nebolo.
Otázny postoj Číny
Šéf Binance si myslí, že reportáž o kryptomenách v Číne je veľká vec, pretože Čína v roku 2021 uvalila úplný zákaz všetkých aktivít súvisiacich s kryptomenami. Teraz však sledujeme pozitívne vývojové trendy v Hongkongu, špeciálnej administratívnej oblasti Číny, ktoré vyvolávajú novú vlnu špekulácii o postoji Číny ku kryptomenám.
Za zmienku určite stojí príklad čínskeho štátneho konglomerátu Greenland, ktorý sa uchádza o licenciu na obchodovanie s virtuálnymi aktívami v Hongkongu.
Čína z oficiálneho pohľadu napriek tomu zachováva nepriateľský postoj voči všetkým formám zahraničných kryptomien a namiesto toho propaguje svoju digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), digitálny jüan.
Čína bola jednou z prvých krajín, ktoré začali vyvíjať CBDC, a hoci ešte oficiálne nebola spustená, digitálny jüan sa aktívne využíva cez rôzne vládne programy, ktoré zapájajú inštitúcie, podnikateľov, ale aj bežných ľudí.
Zdroj: cointelegraph.com