Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cielený útok YouTube na krypto-YouTuberov alebo len anomália?

Článok

Dunn, Ivan, Kicom
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kým väčšina z nás si počas sviatkov užíva zaslúžený oddych v kruhu našich rodín, mnohí známi krypto-youtuberi majú za sebou dni plné neistoty a obáv o budúcnosť ich úspešných projektov. YouTube totiž necitlivo zasiahol do ich samotnej existencie.

YouTube začal s “čistkou” videí zameraných na kryptomeny (podľa príspevkov publikovaných na Twitteri a Reddite) už 23. decembra.  Populárny kryptoinfluencer Chris Dunn, ktorý má vyše 210 000 subscriberov, už v pondelok upozornil, že platforma odstránila všetky jeho videá, v ktorých spomína kryptomeny s vysvetlením, že údajne majú nebezpečný obsah. ,,Je to 10 rokov robenia videí, vyše 200 tisíc odberateľov, vyše 7 miliónov videní. Čo do pekla robíte chlapci z YouTube tímu?,” spýtal sa na Twitteri.

Zásah YouTube sa dotkal aj kanála Ivan on Tech, ktorý má taktiež vyše 200 000 odberateľov. ,,Toto nie je len útok na kryptomeny, ale na celú našu predstavu o slobode prejavu,” upozornil populárny švédsky YouTuber Ivan Liljeqvist, ktorý zareagoval tak, že všetky videa nastavil dočasne do módu “súkromné”.

Zoznam influencerov, ktorých sa zásah YouTube dotkol, bol zverejnený na Twitteri @crypt0news, ktorý sa tejto téme venuje veľmi intenzívne:

O dôvodoch, prečo sa YouTube rozhodol takýmto razantným krokom zasiahnuť voči práci YouTuberov zameraných kryptomeny, sa zatiaľ len špekuluje. Jakub “Kicom” Vejmola, ktorý je autorom najznámejšieho československého YouTube kryptokanála Bitcoinovej kanál, sa domnieva, že nemuselo ísť o cielený útok na obsah týkajúci sa kryptomien. Požiadali sme ho o vyjadrenie pre Kryptonovinky:

,,Z toho, co o tom zatím vím, si myslím, ze to neni “útok” vedeny YouTube nebo Googlem. Řada YouTuberu říká, ze dostali striky nebo upozorněni a částečné se k tomu hlási komunita okolo Bitcoin SV, která údajně reportuje jejich videa jako “lživou reklamu” když mluví o Bitcoinu, protože dle teto komunity je Bitcoin SV jediný “pravý” Bitcoin a YouTuberi se tak dle jejich názoru dopouštějí něčeho ve smyslu klamani zakaznika. Na druhou stranu problemy nyni hlasi i YouTuberi mimo krypto komunitu a může to souviset s nějakou chybou YouTube algoritmu, které z minulosti už známe a není to nic nového. YouTube tým navíc už některé YouTubery kontaktoval s tím, ze se tím problémem už zabývají. Může to souviset se zavaděním nove COPPA směrnice, která má chránit děti. Můj názor je, ze YouTube ani Google opravdu v tuto chvíli úmyslně necílí na krypto-youtubery a očekávám vyřešeni té situace během jednoho týdne. Ivan on Tech a Datadash už nastavili všechna videa na soukromá do doby, než se ta situace vyřeší. Moje videa ani kanál není nijak poznamenán. Nedostal jsem strike ani upozorněni. V případě nějakého automatizovaného útoku bych zřejmě zmizel mezi prvními, protože mam primo v nazvu kanálu slovo “Bitcoin”. Proto opakuji, myslím, ze je to spis anomálie”.

Na vyššie spomínaný “tweet“ o zásahu do funkčnosti mnohých YouTube kanálov reagoval aj tím YouTube, čo nahráva názoru Kicoma, že možno ide len o nedorozumenie. ,,Vrháme sa na to. Ideme sa na to pozrieť. Dúfam, že sa čoskoro podelíme o aktuálne informácie.” Čerstvých informácii sme sa však zatiaľ nedočkali. YouTube doposiaľ nereagoval ani na žiadosť portálu Cointelegraph o zverejnenie oficiálneho stanoviska k veci.

Skeptikom je právnik Jake Chervinsky, ktorý sa špecializuje na právo súvisiace s kryptomenami a blockchain technológiou. ,,Tipujem, že zásah YouTube voči kryptoobsahu má potenciálne niečo s porušením zákona o cenných papieroch (Securities Act § 17(b), ktorý vyžaduje, aby propagátori cenných papierov zverejnili akúkoľvek odmenu, ktorú za túto činnosť dostali. Úprimne povedané som prekvapený, že to trvalo tak dlho,” napísal na Twitteri.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.