Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Chainalysis sleduje transakcie Zcash a Dash. Do akej miery sú anonymné?

Článok

Zcash Dash
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Analytická spoločnosť Chainalysis, ktorá sa špecializuje na analýzu transakcií v blockchainoch a teda aj ich sledovanie, zaradila do svojho portfólia kryptomien, ktoré sleduje, aj dve kryptomeny orientujúce sa na súkromie transakcií – Zcash (ZEC) a Dash (DASH).

Chainalysis popri tom tvrdí, že dokáže sledovať väčšinu transakcií v týchto blockchainoch, pretože väčšina ich užívateľov nepožíva všetky funkcie zvyšujúce ich súkromie. Pokiaľ ide o Dash, firma je vraj tak ďaleko, že Dash sa v podstate mylne nazýva “anonymnou kryptomenou”.

Generálny riaditeľ Dash Core Group Ryan Taylor napriek tomu kuriózne privítal, že Chainalysis zaradil ich kryptomenu do tohto portfólia. Popri tom poznamenal, že Chainalysis jej popredný poskytovateľ analýz dodržiavania AML, čo je nevyhnutné pre spoločnosti, ktoré ponúkajú platobné služby a potrebujú zladiť kryptomeny s dodržiavaním nastolených predpisov. Preto je rád, že Dash sa stal súčasťou ich platformy.

Komunita na tieto slova pochopiteľne reagovala s rozpakmi. Jedna vec je totiž dodržiavanie predpisov a druhá skutočnosť, že DASH by sa mal snažiť, keďže je tak opisovaný, aby boli jeho transakcie čo najsúkromnejšie.

Pravdou je, že kryptomeny orientujúce sa na súkromie, majú v poslednej dobe značné problémy. Sú hnané do kúta novými reguláciami a zákonmi pre kryptoburzy. Pokiaľ ich transakcie totiž nebudú sledovateľné, burzy ich musia odstraniť zo svojej ponuky. Aj preto Monero (XMR) už stratilo podporu niektorých popredných búrz. Dá sa očakávať, že tento scenár bude mať pokračovanie.

Pokiaľ ide o Zcash (ZEC), zdá sa, že ten ponúka svojím užívateľom dokonalejšiu formu ochrany súkromia, no všetky možnosti, ktoré ponúka zk-SNARK, využíva pri jeho transakciách len 0,9% používateľov. zCash sa odmietol na rozdiel od Dash k týmto informáciám vyjadriť.

Nedávna analýza od Carnagie Mellon University mimochodom dospela k záveru, že 99,9% transakcií Zcash a 30% transakcií Monero je sledovateľných.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.